Քոչարյանը, Սաղաթելյանն ու Հակոբյանը ստորագրեցին «Հայաստան» դաշինքի հռչակագիրը (տեսանյութ)
Մայիսի 9-ին ստորագրվեց «Հայաստան» նախընտրական դաշինքի հռչակագիրը և սկիզբ դրվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀՅԴ և «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունների քաղաքական համագործակցությանը։ Հռչակագիրն ամբողջությամբ․
«ՀԱՅԱՍՏԱՆ» ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԴԱՇԻՆՔ
Մեր մասին
«Հայաստան» դաշինքը քաղաքական կուսակցությունների, կազմակերպությունների և անհատ գործիչների միավորում է: Այն ձևավորվել է հանուն Հայաստանի Հանրապե- տության, Արցախի Հանրապետության, հանուն հայ ժողովրդի հարատև անվտանգության, զարգացման և բարեկեցության։
Դաշինքի ձևավորումը թելադրված է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի աղետալի հետևանքները, մեր պետականությանը նետված նոր սպառնալիքները հաղթահարելու անհրաժեշտությամբ։
Դաշինքն առաջնորդվում է գիտակցությամբ, որ միայն համատեղ ջանքերով և միասնական լինելով է հնարավոր լուծել երկրի առջև ծառացած լրջագույն խնդիրները։
Մենք պատրաստ ենք ստանձնել ամբողջ պատասխանատվությունը պետության ճակատագրի հանդեպ, կանխել պետականության փլուզումը, ձևավորել նոր որակի իշխանություն, կերտել Հայաստանի ապագան:
Մենք համոզված ենք, որ խորհրդարանական մեծամասնության միջոցով կձևա- վորենք այնպիսի գործադիր իշխանություն, որը վեր կանգնելով նեղ քաղաքական նպատակներից, կծառայի ազգային-պետական շահերին, կիրականացնի դրանց պաշտպանությանն ուղղված արտաքին քաղաքականություն, կերաշխավորի հուսալի անվտանգություն, կկասեցնի սոցիալ-տնտեսական անկումը, կապահովի զարգացման բարձր տեմպեր, կկանխի զանգվածային արտագաղթի նոր ալիքը՝ անհրաժեշտ հիմքեր ստեղծելով արժանապատիվ և երկարաժամկետ խաղաղության համար:
Անցյալի մասին
Մենք կարևորում ենք երկրի զարգացման վերջին 30 տարիների պատմության հակասական փուլերի բաց և անկեղծ արձանագրումը, հաստատակամ ենք բացթողումներից խոսելու, անցյալից դասեր քաղելու, ապագայի նոր էջ բացելու հարցերում։
Ամենաբարդ ժամանակներում մեզ հաջողվել է պահպանել անկախ Հայաստանը՝ որպես աշխարհի բոլոր հայերի ազգային պետություն, արձանագրել միասնական նպատակներ և հաջողություններ, քայլել աշխարհին համընթաց, տարածաշրջանում դառնալ գործուն դերակատար, աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակներում հավասարակշռություն պահպանել։ Բոլոր իշխանությունների օրոք եղել են հաջողություններ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ» ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԴԱՇԻՆՔ Համագործակցության հռչակագիր և բացթողումներ, ձեռքբերումներ և սխալներ։ Այնուամենայնիվ, մեր պետությունը շարունակել է իր ընթացքը՝ լինելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամուր խարիսխ:
2018-ին երկրի ընթացքը խաթարվեց։ Արմատական փոփոխությունների, արդար երկիր կառուցելու խոստմամբ իշխանության եկած քաղաքական ուժը, դրսևորելով հանցավոր անպատասխանատվություն և պետական կառավարման համակարգը կազմալուծելու, օտարածին օրակարգեր սպասարկելու, հասարակական–քաղաքական մթնոլորտը թունավորելու իր հետևողական քայլերով ոչ միայն չկատարեց հանրությանը տված խոստումները, այլև երկիրը ներքաշեց պատերազմի մեջ՝ զոհելով հազարավոր երիտասարդների, կորցնելով Արցախի Հանրապետության մեծ մասը, թուլացնելով պետականության հիմքերը, վտանգելով մեր ընդհանուր ապագան։
Արցախի Հանրապետության հետ տեղի ունեցածը և շարունակվող գործընթացները ցավոտ հարված են մեր ազգային պետականությանը, խաթարում են երկրի անվտան- գությունն ու պաշտպանունակությունը, հարցականի տակ են դնում մեր արժանապատ- վությունն ու կյանքի իրավունքը:
Անարդարացի ստատուս քվոն կարող է նոր պատերազմի պատճառ դառնալ։ Ուստի մենք կողմ ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների միջնորդությամբ բանակցային գործընթացի վերսկսմանը՝ ուղղված Արցախի տարածքի վերականգնմանը՝ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա, և Արցախ-Հայաստան երաշխավորված, գործուն ցամաքային անվտանգ կապի ապահովմանը։
Դաշինքը, մեր քաղաքացիների վստահության քվեն ստանալուն պես, հետամուտ է լինելու թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի և պատերազմական հանցագործությունների միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը, լծվելու է հետպատերազմյան հումանիտար աղետի հետևանքները մեղմելու աշխատանքներին (գերիների վերադարձ, զոհվածների և անհետ կորածների տվյալների ամբողջացում, վիրավորների ու հաշմանդամների, տնավեր դարձած մարդկանց սոցիալական աջակցություն, վերականգնողական աշխատանքներ և այլ կարևորագույն հարցեր)։
Մենք համոզված ենք, որ պատերազմից կարելի էր խուսափել, եթե անհեռատես և անպատասխանատու քայլերի հետևանքով բանակցությունները չմտնեին փակուղի։ Պատերազմը, դրան նախորդող ու հաջորդող գործընթացները պետք է քննության առարկա դառնան, ստանան քրեաիրավական և քաղաքական ամբողջական գնահատական։
Մեր հանձնառությունը
Մենք պարտավոր ենք կասեցնել ազգակործան այս ընթացքը, դասեր քաղել անցյալից, Հայաստանն ազատել օտարածին օրակարգով շարժվող և թշնամու շահերը սպասարկող խմբակից, բոլոր ջանքերը գործադրել պետության և հասարակության կայուն, առողջ զարգացման համար, կառուցել մեր երկրի ապագան։
Մենք բացառում ենք.
• Մեկ անձի ձեռքում իշխանական լծակների կենտրոնացումը,
• Պետական իշխանության ինստիտուտների կազմաքանդումը,
• Իշխանության ամբարտավանությունը, ամենաթողությունը, ապազգային և ամբոխավարական գործելաոճը,
• Արդարադատությունը խոչընդոտելը,
• Հասարակության մեջ ներքին բաժանարար գծերի ստեղծումը, ներազգային պառակտումը,
• Սոցիալական բևեռացումը,
• Հանրային կարծիքի այլասերումը և կեղծ լուրերի հետևողական շրջանառման դատապարտելի քաղաքականության շարունակումը:
Մենք երաշխավորում ենք.
• Պետական համակարգի արդյունավետ կառավարում,
• Անվտանգ երկիր, պաշտպանված սահմաններ,
• Տնտեսության ակտիվացում, գյուղատնտեսության զարգացում, ներդրումների ներհոսք, կյանքի որակի տեսանելի բարելավում, աղքատության ցուցանիշների շեշտակի նվազեցում,
• Բացառապես լեգիտիմ ընտրություններով իշխանության ձևավորում,
• Կոռուպցիայից, հովանավորչությունից և չարաշահման որևէ դրսևորումից զերծ իշխանության գործունեություն,
• Պետական իշխանության ու բիզնեսի տարանջատում,
• Սոցիալական արդարության և բարեկեցության անհրաժեշտ պայմանների ստեղծում. հանրային կյանքի որակի իրական և առաջանցիկ բարելավում,
• Երիտասարդության ակտիվ ներգրավում,
• Հասարակության մեջ նոր վարքականոնի հաստատում։
Ապագայի մասին
Հայաստանի Հանրապետությունը ողջ հայության անկախ պետականության երազանքի մարմնավորումն է: Խաթարված ազգային արժանապատվությունը և դիմադրողականությունը, պետականության կորուստները վերականգնելու, ինքնիշխա- նությունը պահպանելու համար անհրաժեշտ է վճռական քայլերով լավատեսություն և հավատ ներշնչել երկրի ապագայի հանդեպ՝ հաղթահարելով անվտանգային, քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և բարոյահոգեբանական ճգնաժամը։
Մենք կարո´ղ ենք և կերտելո´ւ ենք իր ուժերին վստահ, արժանապատիվ պետություն, որն ունակ է պաշտպանելու երկրի սահմաններն ու ժողովրդի անվտանգությունը։
ժամանակակից կրթությունը, գիտական, տեխնոլոգիական առաջընթացը և նորարարությունը Հայաստանի հուսալի ապագան կերտելու բանաձևի կարևորագույն բաղադրիչներն են:
Հայ ինքնության պահպանման և զարգացման հիմնասյուներն են հայոց լեզուն, պատմությունը, հավատքը, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, մշակույթը, ուրույն արժեհամակարգը:
Գլոբալ գործընթացներում մեր մրցակցային առավելությունն այն քաղաքացին է, որն իբրև ինքնության անկյունաքարային բաղադրիչ գիտակցում է պետականության դերը, կարող է խելամտորեն համադրել ազգայինն ու համամարդկայինը, ավանդականն ու ժամանակակիցը:
Ապագան կերտելու գրավականը
• Խաղաղություն և անվտանգություն,
• Արդարություն, ազատություն, համերաշխություն,
• Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչում և դատապարտում, հայ ժողովրդի անժամանցելի իրավունքների իրացում,
• Համահայկական ներուժի ամբողջական իրացում, երկքաղաքացիության սահմանափա- կումների վերանայում,
• Ազգային միասնականության և անփոփոխ բարոյական արժեքների վրա հիմնված քաղաքական մշակույթ:
Մենք ունենք երկրի զարգացման երկարաժամկետ ծրագրեր, որոնք կներկայացվեն հանրությանը և որոնց իրականացումը սկսվելու է «ՀԱՅԱՍՏԱՆ» դաշինքի հաղթանակով։ Մեր ժողովուրդն զգալու է կյանքի որակի դրական փոփոխությունները ամենամոտ ապագայում։
Դաշինքի անդամ հանդիսացող յուրաքանչյուր ոք գիտակցում է պատմական այս փուլի պատասխանատվությունը և պատրաստակամ է աշխատել իր կարողությունների առավելագույն կենտրոնացմամբ՝ հանուն երկրի ապագայի, հանուն հայկական պետականության նոր վերելքի։

Роберта Кочарян , АРФД и "Возрождающаяся Армения" подписали меморандум (видео)
9 мая был подписан меморандум о сотрудничестве предвыборного алльянса «Армения» и было положено начало политическому сотрудничеству второго Президента РА Роберта Кочаряна, и политических партий АРФД и «Возрождающаяся Армения».
Меморандум о сотрудничестве
ПОЛИТИЧЕСКИЙ АЛЬЯНС «АРМЕНИЯ»
О нас
Альянс «Армения» является союзом политических партий, организаций и частных деятелей. Он сформирован во имя Республики Армения, Республики Арцах, во имя нерушимой безопасности, развития и благополучия армянского народа.
Формирование Альянса продиктовано необходимостью преодоления последствий катастрофической 44-дневной войны 2020 года, брошенных нашему государству новых угроз.
Альянс руководствуется осознанием того, что только общими усилиями и будучи едиными возможно решить стоящие перед страной серьёзнейшие проблемы.
Мы готовы принять всю полноту ответственности за судьбу государства, предотвратить разрушение государственности, сформировать власть нового качества, строить будущее Армении.
Мы уверены, что посредством парламентского большинства сформируем такую исполнительную власть, которая, возвысившись над узкими политическими целями, будет служить национально-государственным интересам, реализовывать направленную на их защиту внешнюю политику, гарантирует надёжную безопасность, остановит социально-экономический упадок, обеспечит высокие темпы развития, предотвратит новую волну массовой эмиграции, создав необходимые основы для достойного и долгосрочного мира.
О прошлом
Мы считаем важной открытую и искреннюю констатацию противоречивых периодов истории последних 30 лет развития страны, решительно настроены на то, чтобы говорить об упущениях, извлечь уроки из прошлого, открыть новую страницы будущего.
В самые сложные времена нам удалось сохранить независимую Армению как национальное государство армян всего мира, зафиксировать общие цели и успехи, шагать в ногу со всем миром, стать действенным актором в регионе, соблюдать баланс в сложных геополитических ситуациях. При всех властях бывали успехи и упущения, достижения и ошибки. Тем не менее, наше государство продолжало своё продвижение, являясь крепким якорем триединства Армения – Арцах – Диаспора.
В 2018 году ход страны был нарушен. Пришедшая к власти с обещанием коренных изменений и строительства справедливой страны сила, проявила преступную безответственность и своими последовательными шагами по дезорганизации системы государственного управления, обслуживанию чуждых повесток, отравлению общественно-политической атмосферы не только не выполнила данные обещания, но и втянула страну в войну, принеся в жертву тысячи молодых людей, утратив большую часть Республики Арцах, ослабив основы государственности, поставив под угрозу наше общее будущее.
Арцах
Произошедшее с Республикой Арцах и продолжающиеся процессы являются болезненным ударом по нашей национальной государственности, нарушают безо- пасность и обороноспособность страны, ставят под вопрос наше достоинство и право на жизнь.
Несправедливый статус-кво может стать причиной новой войны. Следовательно, мы за возобновление переговорного процесса при посредничестве сопредседательства Минской группы ОБСЕ, направленного на восстановление территории Арцаха на основании права на самоопределение и обеспечение гарантированной, действенной сухопутной безопасной связи Арцах – Армения.
Получив мандат доверия наших граждан, Альянс будет настойчиво добиваться международного признания и осуждения турецко-азербайджанской агрессии и военных преступлений, приступит к работе по смягчению последствий послевоенной гуманитарной катастрофы (возвращение пленных; уточнение данных о погибших и пропавших без вести; социальное содействие раненым и инвалидам, людям, чьи дома разрушены; восста- новительные работы и другие важнейшие вопросы).
Мы убеждены, что войны можно было избежать, если бы вследствие недально- видных и безответственных шагов переговоры не вошли в тупик. Война, предшествующие и последующие процессы должны стать предметом расследования, получить полноценную уголовно-правовую и политическую оценку.
Наши обязательства
Мы обязаны остановить этот национально-разрушительный процесс; извлечь уроки из прошлого; освободить Армению от руководствующихся чуждыми повестками и обслуживающих интересы врага групп; приложить все усилия для стабильного, здорового развития государства и общества; строить будущее нашей страны.
Мы исключаем:
• Централизацию властных рычагов в руках одной личности;
• Дезорганизацию институтов государственной власти;
• Высокомерие правительства, вседозволенность, антинародный и популистский стиль работы;
• Препятствование правосудию;
• Создание в обществе внутренних разделительных линий, внутринациональный раскол;
• Социальное расслоение;
• Развращение общественного мнения и продолжение предосудительной политики последовательного распространения ложных новостей.
Мы гарантируем:
• Эффективное управление государственной системой;
• Безопасную страну, защищённые границы;
• Активизацию экономики, развитие сельского хозяйства, приток инвестиций, заметное улучшение качества жизни, значительное снижение показателей бедности;
• Формирование власти исключительно посредством легитимных выборов;
• Свободную от коррупции, покровительства и каких-либо проявлений злоупотребления деятельность власти;
• Разделение государственной власти и бизнеса;
• Создание необходимых условий социальной справедливости и благополучия: реальное и опережающее улучшение качества общественной жизни;
• Активное вовлечение молодёжи;
• Утверждение в обществе новых канонов поведения.
О будущем
Республика Армения – воплощение мечты всего армянства о независимой государственности. Для того, чтобы восстановить подорванное национальное достоинство и сопротивляемость, потери государственности, уберечь суверенитет, необходимо решительными шагами внушить оптимизм и веру в будущее страны, преодолев кризис безопасности, политический, социально-экономический и морально-психологический кризис.
Мы можем построить и мы построим уверенное в своих силах, достойное государство, которое способно защитить границы страны и безопасность народа.
Современное образование, научный, технологический прогресс и инновации – важнейшие компоненты формулы строительства надёжного будущего Армении.
Столпами сохранения и развития армянской идентичности являются армянский язык, история, вера, Армянская Апостольская Святая церковь, культура, своя особая система ценностей.
Нашим конкурентным преимуществом в глобальных процессах является тот гражданин, который как краеугольный компонент самобытности осознаёт роль государственности, может разумно сопоставить национальное и общечеловеческое, традиционное и современное.
Залог строительства будущего
• Мир и безопасность;
• Справедливость, свобода, солидарность;
• Международное признание и осуждение Геноцида армян, реализация не имеющих срока давности прав армянского народа;
• Полноценное задействование всеармянского потенциала, пересмотр связанных с двойным гражданством ограничений;
• Основанная на национальном единстве и неизменных моральных ценностях политическая культура.
Мы имеем долгосрочные программы развития страны, которые будут представлены общественности, и реализация которых начнётся с победы альянса «АРМЕНИЯ». Наш народ почувствует позитивные изменения качества жизни в самом ближайшем будущем.
Каждый, кто является членом альянса, осознаёт ответственность этого исторического этапа и готов работать с максимальной концентрацией своих способностей во имя будущего страны, во имя нового подъёма армянской государственности.