ԱԳՆ շենքի մոտից բերման են ենթարկել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆախկին զինվորական, ավագ ենթասպա Մելիքսեթ Գաբոյանին ոստիկանները վարչական բերման են ենթարկել, երբ ակցիա է ցանկացել իրականացնել Արտաքին գործերի նախարարության մոտ։
«Ա1+»-ին Մելիքսեթ Գաբոյանը հայտնեց, որ դեռ նոր էր հանել իր պաստառն ու կանգնել շենքի մոտ, երբ մոտեցել են ոստիկաններն ու պահանջել դադարեցնել ակցիան, նշելով՝ «դրսից մարդիկ կան»։ Այդ պահին ԱԳՆ-ում էր ՌԴ ԱԳՆ պատվիրակությունը
Շիրակի մարզի բնակիչն ասել է, որ ինքն իրավունք ունի շարունակելու իր ակցիան, հատկապես, երբ ոչ մի օրինախախտում չի անում և ավելորդ լարվածություն չի ստեղծում․
«Միանգամից 3-4 հոգով հոպ-ստոպ արեցին, ընկան թևերիս տակ, ես էլ ուժ չգործադրեցի։ Ոստիկանության մեքենայով ինձ բերել են Կենտրոնի բաժին։ Մի քանի ժամ խնդրում եմ, որ ես Կենտրոնի բաժնի պետի հետ հանդիպեմ, բայց չեն թույլատրում», - ասաց նա։
Գաբոյանի խոսքով՝ բաժնում պահել են երեք ժամ եւ բաց թողել։ Նա հայտնեց, որ թղթեր են կազմել, սակայն նա դրանք չի ստորագրել։
Ոստիկանությունից մեզ հայտնեցին, որ Մելիքսեթ Գաբոյանին բերման են ենթարկել ՀՀ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածով՝ ոստիկանների օրինական պահանջը չկատարելու համար։ Թե ո՞րն է եղել օրինական պահանջը՝ որևէ այլ մեկնաբանություն ոստիկանությունից չտվեցին։
Նշենք, որ ըստ Հավաքների ազատության ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի՝ Հանրային հավաք անցկացնելու համար կազմակերպիչը գրավոր իրազեկում է լիազոր մարմնին, բացառությամբ մինչև 100 մասնակից ունեցող, շտապ և ինքնաբուխ հավաքների։ Տվյալ դեպքում Մելիքսեթ Գաբոյանն իր ակցիան իրականացնում էր միայնակ։
Հիշեցնենք, որ Մելիքսեթ Գաբոյանն արդեն 17 տարի պայքարում է իր իրավունքների համար և պարբերաբար ակցիաներ է իրականացնում տարբեր գերատեսչությունների մոտ։ Նա պնդում է՝ Սահմանապահ զորքերի հրամանատարությունն իրեն ապօրինի կերպով ճանաչել է ՀՀ քաղաքացի և աշխատավարձը քիչ է վճարել։ ԽՍՀՄ անձնագրով 1994-2004 թվականներին ծառայել է Սահմանապահ զորքերում։ ԽՍՀՄ անձնագրի հիման վրա 5 անգամ պայմանագիր է կնքվել Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի հետ և այդ տարիներին իր աշխատավարձը քիչ են վճարել։
Ինչպես նա է նշում, հենց ծառայության ընթացքում բազմիցս դիմել է այդ հարցը կարգավորելու համար, սակայն նրան զորացրել են։
Ոստիկանությունից դուրս գալուց հետո քաղաքացին գնացել է կառավարության մոտ ակցիա իրականացնելու։ Այնտեղից էլ բերման ենթարկեցին՝ նույն պատճառաբանությամբ։

Задержан у здания МИД
Поддержи А1+!Бывшего военного, старшего прапорщика Меликсета Габояна полицейские привлекли к административной ответственности, когда он захотел провести акцию у Министерства иностранных дел.
Меликсет Габоян сообщил «А1+», что только достал свой плакат и встал у здания, как к нему подошли полицейские и потребовали прекратить акцию, отметив, что «есть люди из-за рубежа». В этот момент в МИД находилась делегация МИД РФ.
Житель Ширакской области сказал, что он имеет право продолжать акцию, тем более, что он не делает никаких правонарушений и не создаёт излишнего напряжения.
«Сразу 3-4 человек сделали гоп-стоп, взяли меня под руки, я не применил силы. Меня привезли в отдел Кентрон на полицейской машине. Несколько раз прошу встретиться с начальником отдела Кентрон, но не разрешают», - сказал он.
По словам Габояна, в отделе продержали три часа и отпустили. Он сообщил, что составили бумаги, но он их не подписал.
Из полиции нам сообщили, что Меликсета Габояна задержали по 182-й статье Кодекса об административных нарушениях РА, за невыполнение законного требования полицейских. Каково было законное требование – нам из полиции не прокомментировали.
Отметим, что согласно 9-й статье Закона РА О свободе собраний, для проведения общественного митинга организатор письменно информирует уполномоченный орган, за исключением митингов с менее 100 участниками, срочных или спонтанных собраний. В данном случае Меликсет Габоян проводил свою акцию в одиночку.
Напомним, что Меликсет Габоян уже 17 лет борется за свои права и периодически проводит акции у различных ведомств. Он утверждает: командование Пограничными войсками незаконно признало его гражданином РА и выплачивало низкую зарплату. С паспортом СССР он в 1994-2004 годах служил в Пограничных войсках. На основании паспорта СССР 5 раз заключался договор с пограничными войсками Российской Федерации, и в эти годы ему платили низкую зарплату.
Как он отмечает, во время службы он неоднократно обращался для урегулирования этого вопроса, однако его демобилизовали.