ԵԽ ավելի քան 120 պատգամավոր Ադրբեջանից պահանջում են Հայաստան վերադարձնել բոլոր գերիներին
Եվրախորհրդարանի ավելի քան 120 պատգամավոր դիմել են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին՝ կոչ անելով պահանջել Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին:
Նախաձեռնության հեղինակներն են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը, ԵԽ պատգամավորներ Ֆրանսուա-Քսավիե Բելամին և Լուկաս Ֆուրլասը:
ԵԽ պատգամավորներն իրենց նամակում հիշեցրել են, որ Հայաստանը ազատ է արձակել պահվող բոլոր ռազմագերիներին՝ հավատարիմ մնալով 2020 թվականի նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ հայտարարության ոգուն: «Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակում է պահել իր մոտ հայ ռազմագերիներին, այլև կասկած կա, որ նա նոր անձանց, այդ թվում և քաղաքացիականների է գերեվարել ռազմական գործողությունների պաշտոնական դադարից հետո: Դժվար է հստակորեն նշել ռազմագերիների ու գերիների թիվը, քանի որ մեծ թվով անձինք անհետ կորած են, իսկ ադրբեջանական կողմը պատշաճ կերպով չի համագործակցում, սակայն խոսքը 72 անձանց մասին է, ում գերեվարման փաստն Ադրբեջանն ընդունում է, ինչպես նաև՝ այն 112 անձանց մասին, ում վերաբերյալ Ադրբեջանը չի տրամադրում որևէ տեղեկություն և այն 61 անձանց մասին, ում գերեվարման փաստը, թեև Ադրբեջանը հերքում է, սակայն նրանց մասին առկա են հակառակն ապացուցող փաստեր»,- նշել են եվրապատգամավորները:
Նրանք հատուկ ընդգծել են, որ սա ոչ միայն միջազգային իրավունքի խախտում է, այլև հակասում է հարաբերությունների կարգավորման և հաշտեցման շուրջ Ադրբեջանի պնդումներին։
Խորհրդարանականները հայտարարել են, որ ադրբեջանական կողմում պահվող հայերը պետք է ազատ արձակվեն առանց որևէ նախապայմանի:
Նրանք անդրադարձել են նաև գերության մեջ գտնվող զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների ու բռնությունների փաստերին, որոնց անհերքելի ապացույցները հենց ադրբեջանցիների կողմից այդ տեսանյութերի հրապարակումներն են համացանցում:
«Եվրոպայի բարեկամ երկիրը՝ Հայաստանը, արդեն իսկ շատ բարձր գին է վճարել այս հակամարտությունում ու շարունակում է տառապել այս անմարդկային իրավիճակում: Շատ հայ ընտանիքներ դեռևս սպասում են՝ իմանալու, թե արդյոք իրենց երեխաները զոհվել են պատերազմի ընթացքում, թե գերեվարվել են ու հետևաբար նրանց կյանքը սպառնալիքի տակ է:
Եվրամիությունն այլևս չի կարող միայնակ թողնել Հայաստանին այս անտանելի իրադրության պայմաններում, մենք պետք է գործենք, որպեսզի բռնությունը ևս մեկ անգամ գերակա չդառնա օրենքին: Մենք հպարտ ենք այն սկզբունքներով, որոնք միավորում են մեզ, և այդ արժեքները պետք է ստիպեն մեզ օգտագործել մեր կշիռն ու բոլոր լծակները՝ պահանջելու Ադրբեջանից հարգելու միջազգային օրենքը: Եթե Եվրոպան ցանկանում է կյանքի կոչել իր հանձնառությունները, ապա պետք է վստահեցնի, որ միջազգային իրավունքի խախտումներն իր հարևանությամբ չեն դառնա ողբերգական նախադեպ: Հակառակ դեպքում, լռությունն ու անգործությունը կվերածվեն պատմական պատասխանատվության:
Որպես Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ՝ հորդորում ենք ձեզ գործել ու պահանջել վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին իրենց երկիր»,- ասվում է նամակի եզրափակիչ հատվածում:

Более 120 депутатов Европарламента требуют от Азербайджана возвратить всех армянских пленных
Более 120 депутатов Европарламента обратились к председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Лайен и к председателю Европейского совета Шарлю Мишелю с призывом потребовать от Азербайджана вернуть в Армению всех армянских военнопленных и захваченных гражданских лиц.
Авторами инициативы являются депутат Европарламента, основной докладчик по Армении Андрей Ковачев, депутаты Европарламента Франсуа-Ксавье Белами и Лукас Фурлас.
Депутаты Европарламента в своем письме напомнили, что Армения освободила всех военнопленных, оставаясь верной духу трехстороннего заявления, подписанного в ноябре 2020 года. “Азербайджан не только продолжает удерживать армянских военнопленных, но есть подозрения, что после официального прекращения боевых действий он захватил и других людей, в том числе и мирных жителей. Трудно говорить о количестве военнопленных и пленных, так как большое количество людей пропало без вести и азербайджанская сторона по этому вопросу не сотрудничает должным образом. Но речь идет о 72 лицах, захват которых Азербайджан подтверждает, а также о 112 лицах, о которых Азербайджан не предоставляет никакой информации, о 61 человеке, чье пленение отрицается Азербайджаном, но есть факты, подтверждающие обратное”, - заявили депутаты Европарламента.
Они особо подчеркнули, что это не только нарушение международного права, но и противоречит заявлениям Азербайджана о нормализации отношений и примирении.
Парламентарии заявили, что задержанные азербайджанской стороной армяне должны быть освобождены без каких-либо предварительных условий.
Они коснулись и фактов пыток и насилия в отношении пленных солдат и захваченных мирных жителей, неопровержимым доказательством которых является публикация самими азербайджанцами этих видеороликов в Интернете.
“Дружественная с Европой Армения в этом конфликте уже заплатила очень высокую цену и продолжает страдать в этой бесчеловечной ситуации. Многие армянские семьи все еще ждут, не зная, живы ли их дети, убиты или взяты в плен во время войны, и их жизни находятся в опасности.
Европейский Союз больше не может оставлять Армению в одиночестве с этой невыносимой ситуацией, мы должны действовать, чтобы насилие вновь не возобладало над законом. Мы гордимся принципами, которые нас объединяют, эти ценности должны заставить нас использовать свой вес и все рычаги, чтобы потребовать от Азербайджана соблюдения международного права. Если Европа хочет выполнять взятые на себя обязательства, она должна сделать так, чтобы нарушения международного права не стали бы трагическим прецедентом. В противном случае молчание и бездействие станут исторической ответственностью.
Как депутаты Европейского парламента, мы призываем Вас действовать и требовать возвращения всех армянских военнопленных в свою страну”, - говорится в письме.