Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` գերիների վերադարձն ապահովելու համար. Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել ԿԽՄԿ նախագահին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Փիթեր Մաուրերին՝ ակնկալելով կոմիտեի աջակցությունն Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի հարցում:
Նախագահ Սարգսյանը նամակում մասնավորապես ընդգծել է, որ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած և Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ ու ուղիղ մասնակցությամբ իրականացված պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո մի քանի հարյուր հայ զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք են գերեվարվել, որոնք ենթարկվում են խոշտանգումների և արժանանում անմարդկային վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից:
«Այսօր Արցախում հումանիտար իրավիճակին անդրադառնալն առաջնային խնդիր է, և միջազգային հանրության կողմից հրատապ ուշադրություն է պահանջվում:
Միջազգային հանրությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր երկրները, միջազգային կազմակերպությունները, անհատներ պետք է համարժեք գնահատական տան Ադրբեջանի գործողություններին:
Համաձայն հրադադարի մասին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին: Այնուամենայնիվ, չափազանց կարևոր է, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհվում է Ադրբեջանի կողմից:
Մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ՝ ներկայումս Ադրբեջանը թաքցնում է հայ ռազմագերիների և պատանդների իրական թիվը, և շարունակում է մերժել ու խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների վերադարձին,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը: -Հայաստանն աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից՝ բոլոր գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում:
Դիմում եմ Ձեզ և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին` միջազգային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումը և անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար»:

Предпринять все необходимые меры для обеспечения возвращения пленных: Армен Саркисян направил письмо председателю МККК
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил председателю Международного Комитета Красного Креста (МККК) Питеру Мауреру, письмо, ожидая содействия комитета в вопросе скорейшего возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в азербайджанском плену.
Президент Саркисян в письме, в частности, подчеркнул, что в ходе войны, развязанной Азербайджаном и осуществленной при активной поддержке и прямом участии Турции, и после нее несколько сотен армянских военнослужащих и гражданских лиц были взяты в плен. Они со стороны Азербайджана подвергаются пыткам и бесчеловечному отношению.
«Сегодня обращение к гуманитарной ситуации в Арцахе является первоочередной задачей, и требует срочного внимания международного сообщества.
Международное сообщество, все страны Минской группы ОБСЕ, международные организации, отдельные лица действиям Азербайджана должны дать соответствующую оценку.
Согласно трехстороннему заявлению о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, Республика Армения передала Азербайджану всех военнопленных. Однако, крайне важно, чтобы обмен всех военнопленных и гражданских лиц, находящихся в плену, осуществлялся с применением принципа “все в обмен на всех”, который игнорируется со стороны Азербайджана.
Азербайджан, грубо нарушая права человека и международное гуманитарное право, в настоящее время скрывает истинное число армянских военнопленных и заложников, и продолжает отрицать и препятствовать возвращению заложников гражданских лиц и военнопленных», - подчеркнул президент Саркисян.
«Армения от международных партнеров ожидает содействия в вопросе скорейшего возвращения всех пленных.
Обращаюсь к Вам и Международному комитету Красного Креста с целью обеспечения немедленного освобождения военнопленных и их безопасного возвращения».