ՀՀ սահմանների փոփոխությունը դեմ է Իրանի շահերին. իրանական ԶԼՄ-ները «Զանգեզուրի միջանցքի» շահարկումն անվանել են Բաքվի կեղծիքը
Իրանական ԶԼՄ-ները անդրադարձել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծման մասին հայտարարությանը՝ ընդգծելով, որ պատմության ընթացքում նման միջանցք գոյություն չի ունեցել, և դա պատմության խեղաթյուրում է:
Շեշտվել է, որ Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների փոփոխությունը դեմ է Իրանի շահերին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջազգային իրավունքի հարցերով փորձագետ Ահմադ Քազեմին Fars լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում շեշտել է, որ Ալիևն արդեն մի քանի անգամ բացահայտորեն սպառնում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, որին Երևանն արձագանքել է ԱԳՆ խոսնակի մակարդակով:
Քազեմիի խոսքով՝ պատմության մեջ «Զանգեզուրի միջանցք» կոչվող միջանցք գոյություն չի ունեցել, և դա Բաքվի նոր պատմական կեղծիքն է ու որևէ իրավական հիմք չունի: Փորձագետն ընդգծել է, որ Ալիևի խոսքերը ցույց են տալիս, որ Բաքվի նպատակը հաղորդակցական ուղիների բացումը, Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի որոշումը և Երևանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը չէ:
Շարունակելով միտքը Քազեմին հավելել է, որ Թուրքիայի հետ համագործակցաբար Ադրբեջանը փորձում է «Զանգեզուրի միջանցքով» պանթուրքական աշխարհը կապել և տարածաշրջանում Իրանի աշխարհաքաղաքական կարողությունները վերացնել, Իրանին հեռացնել տարածաշրջանային էներգետիկ անցուդարձից, նաև զսպել Չինաստանին ու Ռուսաստանին ու հարվածել «Մեկ գոտի մեկ ճանապարհ» նախագծին:
Փորձագետը նաև շեշտել է, որ Իրանը դեմ է Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների փոփոխությանը և հավելել, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան դա գիտակցում են, ուստի փորձում են բազմակողմ ծրագրի միջոցով Իրանը պասիվացնել, և դա իրականացնել Իրանի ընտրություններին զուգահեռ:
Mehr լրատվական գործակալության կայքում հրապարակված հոդվածում ընդգծվել է, որ Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջները հակասում են Իրանի շահերին, և Իսլամական Հանրապետությունը պետք է պաշտոնապես դատապարտեր նման նախագիծը: Շեշտվել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծումը հակասում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը, քանի որ այնտեղ խոսք է գնում հաղորդակցական ուղիների բացման մասին: Ընդգծվել է, որ պատմության մեջ «Զանգեզուրի միջանք» անունով անցակետ կամ միջանցք գոյություն չի ունեցել և դա պատմության խեղաթյուրում է: Նշվել է, որ Ալիևի հայտարարությունը սպառնալիք է եղել, որի նպատակը միջանցքի բացումն արագացնելն է:

Изменение границ Армении не соответствует интересам Ирана: зангезурский коридор - фальсификация Баку
Иранские СМИ освещают заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о создании “зангезурского коридора”, подчеркивая, что такого коридора исторически не существовало, это искажение истории.
Подчеркивается, что изменение международно признанных границ Армении противоречит интересам Ирана. Как сообщает «Арменпресс», эксперт по международному праву Ахмад Каземи в интервью агентству “Fars” подчеркнул, что Алиев неоднократно открыто угрожал территориальной целостности Армении, на что Ереван отвечал на уровне официального представителя МИД.
По словам Каземи, исторически никогда не существовало коридора под названием “зангезурский коридор”, это очередная историческая фальсификация Баку, не имеющая никакой правовой основы. Эксперт подчеркнул, что слова Алиева доказывают, что целью Баку является не открытие коммуникаций, не определение правового статуса Карабаха и не нормализация отношений с Ереваном.
Развивая эту мысль, Каземи добавил, что в сотрудничестве с Турцией Азербайджан пытается через Зангезурский коридор объединить пантюркский мир, устранить геополитические возможности Ирана в регионе, отстранить Иран от региональной энергетики, ограничить Китай и Россию и нанести удар по инициативе “Один пояс, один путь”.
Эксперт подчеркнул, что Иран против изменения международно признанных границ Армении, добавив, что Азербайджан и Турция знают об этом, поэтому посредством многосторонней программы пытаются нейтрализовать Иран, и это параллельно с выборами в Иране.
В статье, опубликованной на сайте информационного агентства “Mehr”, подчеркивается, что территориальные претензии к Армении противоречат интересам Ирана, и что Исламская Республика должна была официально осудить такой проект. Было подчеркнуто, что создание “зангезурского коридора” противоречит заявлению от 9 ноября, поскольку в нем говорится об открытии каналов коммуникаций. Подчеркивалось, что такого коридора исторически не существовало, это искажение истории. Было отмечено, что заявление Алиева представляет собой угрозу, направленную на ускорение создания этого коридора.