Ռուս խորհրդարանականներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելեցին ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի պատգամավոր Պավել Շպերովը, ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պատգամավորներ Տատյանա Կուսայկոն ու Յուրի Արխարովը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովի ուղեկցությամբ: Այդ մասին հայտնում են ԱԺ պաշտոնական կայքից։
Ռուս խորհրդարանականները ծաղիկներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Հյուրերը եղան նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացան ցեղասպանությունը փաստող ցուցանմուշներին, գրառում կատարեցին «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում:
Տատյանա Կուսայկոն նշեց, որ ամբողջովին համաձայն է իր երկրի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որ նա հայերի սպանությունը համարում է Ռուսաստանի անձնական ցավը. «Թանգարան այցելությունն ինձ վրա թողեց ծանր տպավորություն, եւ հենց այս պահին շատ հուզված եմ խոսում: Հասկացա, թե ինչքան կարեւոր է ամբողջ աշխարհի համար բարեկամությունն ու խաղաղությունը, որ չկրկնվի մարդկության հանդեպ այսպիսի հանցագործությունը: Հայերի հանդեպ կատարվածը շատ ծանր դաս է, որը մենք պետք է հաղթահարենք եւ դասեր քաղենք»:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի պատգամավորներն այցելեցին նաեւ Երեւանի քաղաքապետարան` մասնակցելով «Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսի բացման արարողությանը:
«Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսում ներկայացված են Արցախի պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգությունը ներկայացնող 120-ից ավելի լուսանկարներ, Արցախում ստեղծված ձեռագրեր եւ գորգեր, ինչպես նաեւ Շուշիում տպագրված առաջին գրքերը:
Ցուցահանդեսում ընդգրկվել են լուսանկարներ նաեւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի արխիվից, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամից, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի արխիվից, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանից:

Российские парламентарии посетили мемориал Цицернакаберд (видео)
24 апреля Мемориал Цицернакаберд посетила делегация Федерального собрания РФ в составе сенаторов Юрий Архаров и Татьяна Кусайко и депутат Госдумы Павел Шперов РФ  в сопровождении Алексея Сандикова.
Российские парламентарии возложили цветы к Вечному огню памяти жертв Геноцида армян.
Гости также посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с экспонатами, документирующими Геноцид, сделали отметку в «Книге почетных гостей».
Татьяна Кусайко заявила, что полностью согласна с президентом своей страны Владимиром Путиным в том, что считает убийство армян личной болью России: «Я былa очень впечатленa посещением музея, и сейчас я очень взволнованa. Я понялa, насколько важны дружба и мир для всего мира, чтобы подобное преступление против человечности не повторилось. То, что случилось с армянами, - очень трудный урок, который мы должны преодолеть и извлечь из него».
Депутаты Государственной Думы РФ также посетили мэрию Еревана, участвуя в церемонии открытия выставки «Арцах: наследие под угрозой».
«Арцах: наследие под угрозой» представляет более 120 фотографий, представляющих историческое, культурное и духовное наследие Арцаха, рукописи и ковры, созданные в Арцахе, а также первые книги, изданные в Шуши.
На выставке также представлены фотографии из архива Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Фонда изучения армянской архитектуры, архива памятника Самвела Карапетяна и Матенадарана имени Месропа Маштоца.