ԱԽ գրասենյակը հրապարակել է գաղտնազերծված փաստաթղթեր Օնիկ Գասպարյանի հայտարարությունների վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻ պատասխան ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի՝ 17.11.2020 թ. հայտարարության՝ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը հարկ է համարում պարզաբանել սույն հայտարարությունում հնչած որոշ պնդումներ և հրապարակել վերջինիս առնչվող գաղտնազերծված փաստաթղթեր:
Դեռ նոյեմբերին պարոն Գասպարյանը հայտարարել էր. «Ես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակվել եմ ս.թ. հունիսի 8-ին, և արդեն հունիսի 12-ին ՀՀ վարչապետին, իսկ մի քանի օր անց նաև անվտանգության խորհրդին ներկայացրել եմ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծությունը և մեր զինուժի կարողությունները»:
Սակայն Օնիկ Գասպարյանի նշանակմանը հաջորդած ԱԽ-ի՝ հունիսի 19-ի նիստին պարոն Գասպարյանը զեկուցողների ցանկում չի եղել (նիստում երկու զեկուցող է եղել), ինչը հավաստում է ԱԽ-ի նիստի արձանագրությունը (տես՝ քաղվածք № 1) :
Հաջորդիվ պարոն Գասպարյանը հայտարարել է. «Պատերազմի չորրորդ օրը՝ անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ, ես ներկայացրի մեր կորուստները և ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել՝ պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր ռեսուրսները սեղմ ժամկետում կսպառվեն, և յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ»:
Սույն պնդման առնչությամբ ներկայացնում ենք ԱԽ-ի՝ 30.09.2021 թ. նիստին Օնիկ Գասպարյանի զեկույցից արձանագրված որոշ հատվածներ (տես՝ քաղվածք № 2), որոնցում պարոն Գասպարյանը հայտնում է. «Պարոն վարչապետ, ըստ էության, իրադրությունը մարտավարական առումով անփոփոխ է, այսինքն որևէ առաջընթաց հակառակորդը չի ունեցել ... » հավելելով. « ... Ամեն դեպքում զորքերը իրենց խնդիրը կատարում են, առավոտյան մի հատ փոքր հակահարված ձեռնարկեցինք Ջաբրայիլի ուղղությամբ, հաջողություններ ունեցանք ... », եզրափակելով իր ելույթը՝ վերջինս նշել է. «Սա է իրավիճակը, շարունակում ենք մեր խնդիրը կատարել ու մինչև վերջ շարունակելու ենք կատարել»:
Սույն պարզաբանման համատեքստում հարկ ենք համարում նաև ներկայացնել ԱԽ-ի՝ 21.08.2020 թ. նիստի արձանագրությունը (տես՝ քաղվածք № 3), որում Օնիկ Գասպարյանը մասնավորապես ասում է. « ... Արևելյան օպերացիոն ուղղությունում ..... և հյուսիս-արևելյան օպերացիոն ուղղությունում մենք կարողանում ենք առկա ուժերով ու միջոցներով «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով հետ մղել, ձախողել հակառակորդի հարձակումը և ջախջախել նրա խմբավորումները, ... » հավելելով, որ՝ « ... Խնդիրների զգալի մասի լուծումը տեսնում եմ աշխարհազորի ստեղծման ու կայացման շրջանակներում ... »: Սա արտահայտում է պարոն Գասպարյանի դիրքորոշումը ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ և առավել ամբողջական է դարձնում վերջինիս մոտեցումներն այս հարցում տվյալ պահի դրությամբ:

Офис СБ опубликовал рассекреченные документы, относящиеся к заявлениям Оника Гаспаряна
Офис Совета безопасности Армении разъяснил бывшему начальнику Генштаба распространил разъяснение относительно некоторых заявлений бывшего начальника Генштаба Вооруженных сил Армении Оника Гаспаряна от 17 ноября 2020 года и опубликовал рассекреченные документы.
«В ответ на заявление бывшего начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна от 17.11.2020 офис Совета безопасности считает необходимым прояснить некоторые утверждения, содержащиеся в этом заявлении, и опубликовать рассекреченные документы.
Еще в ноябре г-н Гаспарян заявил: «8 июня текущего года я был назначен начальником Генерального штаба Вооруженных сил, и уже 12 июня представил премьер-министру Армении, а через несколько дней Совету безопасности анализ военно-политической ситуации в регионе, а также возможности наших Вооруженных сил».
Однако на следующем после назначения Оника Гаспаряна заседании Совета безопасности 19 июня г-ин Гаспаряна не был включен в список докладчиков (на заседании было два докладчика), что подтверждается протоколом заседания Совета безопасности (см. прил. № 1).
Далее, г-н Гаспарян заявил: «На четвертый день войны, на заседании Совета безопасности, я представил наши потери, оценку ВС ситуации, отметив, что в течение двух-трех дней необходимо принять меры по прекращению войны, иначе в случае таких интенсивных боевых действий наши ресурсы закончатся в краткие сроки, и у нас будут более неблагоприятные условия для переговорного процесса с каждым новым днем».
В связи с этим утверждением представляем некоторые выдержки из стенограммы доклада Оника Гаспаряна от 30.09.2021 (см. прил № 2), в которых г-н Гаспарян сообщает: «Господин премьер-министр, по сути, ситуация в тактическом плане не изменилась, то есть противник не продвинулся ...», «... В любом случае войска выполняют свою задачу, утром мы провели небольшую контратаку в направлении Джебраила, мы добились успеха ...». Завершая свое выступление, Гаспарян отметил: «Такова ситуация, мы продолжаем выполнять свою задачу и будем выполнять ее до конца».
В контексте данного разъяснения считаем необходимым представить выдержки из протокола заседания Совета безопасности от 21.08.2020. (см. прил № 3),
в котором, в частности, Оник Гаспарян отмечает: «... На восточном оперативном направлении ..... и на северо-восточном оперативном направлении нам удается имеющимися силами и средствами отбивать по принципу «ни шагу назад», отражать атаку противника, уничтожать его группировки ... ». Гаспарян добавляет: «... Я вижу решение большинства проблем в рамках создания и становления ополчения ...» Это отражает позицию господина Гаспаряна в отношении нынешней военно-политической ситуации, делает подходы последнего к этому вопросу более полными на данный момент».