Ուրալում ձերբակալել են տղամարդու, որը փորձել է տանկերի մասեր ուղարկել Հայաստան․ ТАСС
Ուրալի օպերատիվ մաքսային ծառայության աշխատակիցները կասեցրել են տանկի կայունացուցչի պահեստամասեր Հայաստան ուղարկելու փորձը: Ինչպես գրում է ռուսական ТАСС գործակալությունը, այդ մասին երեքշաբթի օրը հաղորդել են Ուրալի մաքսային վարչության մամուլի ծառայությունից։
«Ռազմական նշանակության արտադրանքը՝ 8L026P հաճախականության 37 կայունացուցիչ և RP-5 բևեռացված 30 ռելե՝ տանկի կայունացուցիչի կառավարման բլոկի համար, ուղարկել է Հարավային Ուրալի բնակիչը (Չելյաբինսկի մարզ)՝ առաքման ծառայության միջոցով», – ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդվում է, որ տղամարդը ներկել է կայունացուցիչները՝ նույնականացման համարները թաքցնելու և դրանց նոր տեսք հաղորդելու համար:
«Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության եզրակացության համաձայն, առգրավված կայունացուցիչները տեղադրվում են ռազմական տեխնիկայի մեջ, ներառյալ T-72 տանկերում: Ըստ արտադրող գործարանի, այս ապրանքը պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության հրթիռահրետանային վարչության նոմենկլատուրային և արգելված է ազատ վաճառքը», – ասված է հաղորդագրության մեջ:

На Урале задержали мужчину, пытавшегося отправить в Армению части танков
Сотрудники Уральской оперативной таможни пресекли попытку пересылки в Армению запасных частей танкового стабилизатора. Как пишет российское агентство ТАСС , об этом сообщили во вторник в пресс-службе Уральского таможенного управления.
«Продукцию военного назначения - 37 стабилизаторов частоты 8Л026П и 30 поляризованных реле РП-5 для блока управления танкового стабилизатора - отправил житель Южного Урала (Челябинской области) через курьерскую службу. Для организации поставки гражданин РФ предоставил в транспортно-логистическую компанию поддельную доверенность на экспорт», - говорится в сообщении.
По данным пресс-службы, мужчина перекрасил стабилизаторы, чтобы скрыть идентификационные номера и придать им вид новых.
«Согласно заключению Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС России), изъятые стабилизаторы устанавливаются в военной технике, в том числе в танках Т-72. По информации завода-изготовителя, данный товар относится к номенклатуре главного ракетно-артиллерийского управления Минобороны РФ и запрещен к свободной продаже», - говорится в сообщении.
В пресс-службе добавили, что по выявленному факту возбуждено уголовное дело по ст. 226.1 УК РФ («Контрабанда материалов и оборудования военной техники»). Санкция статьи предусматривает лишение свободы до семи лет и штраф до миллиона рублей.