Հանրապետությունում առաջիկայում եղանակի կայունացում չի սպասվում. Գագիկ Սուրենյան (տեսանյութ)
Հանրապետությունում այս տարվա մարտն աչքի է ընկնում եղանակային պայմաններրի բավական մեծ փոփոխություններով:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը նշեց, որ այս տարի Ռուսաստանի եվրոպական հատվածում գրանցվել է խիստ ցուրտ ձմեռ և ներկայում այդ շրջաններում ցածր ջերմային ֆոնը, ձնածածկույթը պահպանվում է: Հյուսիսից եկող արկտիկական օդային հոսանքնեը, անցնելով Ռուսաստանի եվրոպական մասով, փաստորեն, չեն ձևափոխվում, չեն տաքանում և գրեթե նույն ուժգնությամբ ներթափանցում են հանրապետության տարածք: Դրա համար առանձին ցուրտ օրերին գրանցվում են ջերմաստիճանի կտրուկ անկում, ձյան տեսքով տեղումներ, բուք քամու ուժգնացում:
«Մարտին, այսօրվա դրությամբ, օդի ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայի սահմաններում է, տեղումների քանակը շրջանների մեծ մասում նորմայից ավելին է:  Առաջիկա օրերին եղանակի կայունացում չի սպասվում, երեկոյան ժամերին կանխատեսվում է հերթական հզոր ցիկլոնի ներթափացւմը Հայաստանի տարածք: Երեկոյան ժամերից ողջ տարածքում տեղումները կվերսկսվեն, այդ ցիկլոնը կգործի մինչև մարտի 25-ը ներառյալը: Բոլոր շրջաններում սպասվում են տեղումներ, բարձր լեռնային շրջաններում ձյուն կտեղա, նախալեռներում հովտային գոտիներում տեղումները սպասվում են անձրևի տեսքով»,-ասաց Գագիկ Սուրենյանը:
Առանձին հատվածներում տեղումները կլինեն ինտենսիվ, հատկապես Արագածոտնի, Կոտայքի մարզերում: Տեղումները կուղեկցվեն ամպրոպներով, սպասվում է քամու ուժգնացում: Մարտի 26-ին տեղումները ժամանակավորապես կդադարեն, մարտի 27-ին Սև ծովից ցուրտ մթնոլորտային ճակատի ներխուժմամբ պայմանավորված, տեղումները կվերսկսվեն, օդի ջերմաստիճանը կնվազի 7-10 աստիճանով: Ձյուն կտեղա Լոռու, Տավուշի մարզերում, լեռնային, նախալեռնային շրջաններում: Անձրևի տեսքով տեղումներ սպասվում են հանրապետության հովտային գոտիներում:
«Մինչև ամսի 27-ը ներառյալ չունենք եղանակի պարզեցում, դրանից հետո սպասվում է եղանակի պարզեցում, սակայն այն ուղեկցվելու է ջերմաստիճանի անկմամբ, և չի բացառվում, որ Արարատյան դաշտում օդի ջերմաստիճանը նվազի մինչև -1…-2:  Ինչ վերաբերում է ապրիլին, ապա օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը նորմայից ցածր կլինի մոտ 1 աստիճանով, որն առանձնապես մեծ շեղում չէ, սակայն տեղումները կանխատեսվում են նորմայից ավելի: Ասեմ, որ ապրլին տեղումների նորման բավական մեծ է, իսկ նորմայից ավելի տեղումներ նշանակում է, որ ամսվա մեծ մասը հանրապետության տարածքում լինելու է անձրևային»,- հավելեց Գագիկ Սուրենյանը:

В республике в ближайшее время стабилизации погоды не ожидается: Гагик Суренян (видео)
В Армении март этого года примечателен довольно большими колебаниями погоды. Мы наблюдаем резкие повышения и понижения температуры.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» заместитель директора Центра гидровоздушного литологического мониторинга Гагик Суренян сообщил, что в этом году в европейской части России была зафиксирована очень холодная зима, и в настоящее время там сохраняется низкий температурный фон и снежный покров. Арктические воздушные течения, приходящие с севера, проходя через европейскую часть России, фактически не меняются, не нагреваются, и проникают на территорию нашей республики практически с одинаковой интенсивностью. Поэтому и бывают холодные дни, резкое понижение температуры, снегопады и сильные ветры.
«В марте на сегодняшний день температура воздуха находится в пределах климатической нормы, но количество осадков в большинстве регионов выше нормы. В ближайшие дни не ожидается стабилизации погоды, вечером ожидается проникновение в Армению еще одного мощного циклона. Осадки будут в течение всего вечера, циклон будет работать до 25 марта включительно. Во всех регионах ожидаются осадки, в высокогорных районах выпадет снег, в предгорьях ожидаются осадки в виде дождя», - сообщил Гагик Суренян.
Осадки будут интенсивными в некоторых районах, особенно в областях Арагацотн и Котайк. Осадки будут сопровождаться грозами, ожидается и сильный ветер. 26 марта осадки временно прекратятся, но в связи с вторжением холодного атмосферного фронта с моря, 27 марта осадки возобновятся, температура воздуха понизится на 7 - 10 градусов. Снег выпадет в Лорийской, Тавушской областях, в горных и в предгорных районах. В долинной зоне республики ожидаются осадки в виде дождя.
Прояснения погоды не будет до 27 марта, оно будет после этого числа, но будет сопровождаться понижением температуры, не исключено, что температура воздуха в Араратской долине понизится до -1… -2. Что касается апреля, то среднемесячная температура воздуха будет примерно на 1 градус ниже нормы, что не является большим отклонением, но, по прогнозам, количество осадков будет выше нормы. Скажу, что норма осадков в апреле достаточно высокая, а превышение нормы означает, что большая часть месяца на территории республики будет дождливой», - добавил Гагик Суренян.