Օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչները չպետք է մտածեն լրատվամիջոցների համբավի մասին, դա իրենց գործն է․ Բորիս Նավասարդյան
Անհայտ ծագման աղբյուրներին հղում տալու արգելքն ընդունելի չէ և արդյունավետ չի կարող լինել։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը՝ անդրադառնալով «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծին, համաձայն որի՝ լրատվամիջոցներին արգելվում է հրապարակել տեղեկատվություն՝ հղում կատարելով անհայտ ծագման էջերին կամ ալիքներին։
Ըստ Նավասարդյանի՝ սա բացի անիմաստ սկանդալներից, այլ բանի չի կարող հանգեցնել։
Ինչ վերաբերում է նախագծի հեղինակների պնդումներին, թե սա արվում է, որպեսզի ավանդական լրատավամիջոցներն ու անհայտ ծագման աղբյուրները հանրության աչքում մեկ հարթության մեջ չդրվեն, Նավասարդյանն ասում է․
«Ոչ թե օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչնեը պետք է մտածեն ավանդական լրատվամիջոցների համբավի մասին, այլ դա լրատվամիջոցների գործն է, թե ինչպես են իրականացնում կոմունիկացիան սպառողների հետ»։
Իշխանական պատգամավորների պնդումներին, թե անհայտ էջերն ու ալիքները ավանդական լրատվամիջոցների հղումների հաշվին գովազդվում են, Նավասարդյանն ասում է՝ այդ խնդիրը կա, բայց հարցը հասարակության մեդիագրագիտության մեջ է, այլ ոչ թե օրենսդրության․
«Տարբեր երկրներում դրա վերաբերյալ կան նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ նաև ուղղակի լրատվամիջոցների ցուցակների հրապարակում, որոնք նույնականացվող են, թափանցիկ են ծագումնաբանության առումով հասարակության առջև և դրանով հուշում են սպառողներին, որ սրանք են վստահելի աղբյուրները, եթե ցանկանում եք օգտվել անվստահելի աղբյուրներից, ապա գնացեք, օգտվեք այլընտրանքային լրատվամիջոցներից»։
Ինչ վերաբերում է այս կամ այն հրապարակման համար պատասխանատվություն կրելուն, այդ հարցը ևս ունի լուծում,-վստահեցնում է Երևանի մամուլի ակումբի ղեկավարը․
«Կոնկրետ ապատեղեկատվության բովանդակության համար, անկախ նրանից՝ որ աղբյուրից է այն վերցված, հղում տված է, թե ոչ, պատասխանատվության համակարգը գործում է։ Եթե աղբյուրը չի նույնականացվում կամ չի նշում, ապա հենց  հրապարակողն է կրում ամբողջական պատասխանատվություն, եթե որևէ այլ լրատվամիջոցից է վերցրել, որը նույնականցվում է և կարող է պատասխանատվության ենթարկվել, ապա, բնականաբար, պատասխանատվությունը գնում է դեպի սկզբնաղբյուր»։
Նավասարդյանի խոսքով՝ առաջարկվող նախագծում փոփոխությունն այն մասին է, որ  դու կարող ես տեղեկությունից օգտվել, բայց աղբյուրին չես կարող հղում կատարել․
«Սա ես աբսուրդային լուծում եմ համարում, որևէ բանի չի կարող նպաստել, ամեն դեպքում պատասխանատվությունը պիտի լինի կոնկրետ բովանադակության համար, այլ ոչ թե աղբյուրի օգտագործման համար»։
Նավասարդյանի խոսքով՝ եթե խոսքը կեղծ օգտատերերի կամ կեղծ աղբյուրների տարածած ինֆորմացիաների մասին է, ապա այստեղ իրենց խոսքը պիտի ասեն իրավապահ մարմինները, որոնք կարող են համապատասխան օպերատիվ միջոցառումներ իրականացնել, և եթե իրոք տարածվել է վնաս պարունակող տեղեկատվություն, փորձեն գտել դրա տարածողին։
Այնուամենայնիվ՝ Նավասարդյանն ասում է՝ «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծում կան բավականին նախաձեռնություններ, որոնք քննարկման  արդյունքում կարող են օգտակար լինել մեդիադաշտի  և սպառողների համար։

Представители законодательного органа не должны думать о репутации СМИ, это – их дело: Борис Навасардян
Запрет ссылаться на источники неизвестного происхождения неприемлем и не может быть эффективным. Об этом в беседе с «А1+» говорит президент Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, касаясь проекта поправок к закону «О массовой информации», согласно которому СМИ запрещается публиковать информацию, ссылаясь на страницы или каналы неизвестного происхождения.
По словам Навасардяна, это не может привести ни к чему, кроме бессмысленных скандалов.
Что касается утверждений авторов проекта, что это делается для того, чтобы традиционные СМИ и источники неизвестного происхождения не ставились общественностью на одну плоскость, Навасардян говорит:
«О репутации традиционных СМИ должны думать не представители законодательной власти, а это – дело СМИ, как они осуществляют коммуникацию с потребителями».
Относительно утверждений депутатов от власти, что неизвестные страницы и каналы рекламируются за счёт традиционных СМИ, Навасардян говорит: такая проблема есть, но проблема в медиаграмотности общества, а не в законодательстве:
«В разных странах есть инициативы касательно этого, в том числе просто публикуют списки СМИ, которые идентифицируемы, прозрачны перед общественностью в плане генеалогии и тем самым подсказывают потребителям: это – достоверные источники, если хотите пользоваться недостоверными источниками, идите, пользуйтесь альтернативными СМИ».
Что касается ответственности за ту или иную публикацию, у этого вопроса также есть решение, - заверяет президент Ереванского пресс-клуба;
«Система ответственности за содержание конкретной дезинформации, вне зависимости от того, из какого источника она взята, есть ссылка или нет, - действует. Если источник не идентифицируется или он не указан, то всю ответственность несёт сам опубликовавший, если взято из какого-либо иного СМИ, которое идентифицируется и может быть привлечено к ответственности, то, разумеется, ответственность переходит к первоисточнику».
По словам Навасардяна, изменение в предлагаемом проекте заключается в том, что ты можешь пользоваться информацией, но не можешь ссылаться на источник:
«Я считаю это абсурдным решением, оно не может ничему способствовать, в любом случае ответственность должна быть за конкретное содержание, а не за использование источника».
По словам Навасардяна, если речь идёт об информации, распространяемой фейковыми пользователями или фейковыми источниками, здесь своё слово должны сказать правоохранительные органы, которые могут осуществить соответствующие оперативные меры, и, если действительно была распространена причиняющая ущерб информация, попытаться найти распространителя.
Тем не менее, Навасардян говорит: в проекте внесения поправок в закон «О массовой информации» есть довольно много инициатив, которые в результате обсуждения могут быть полезны для медиаполя и потребителей.