Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի ԵՄ հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անտոն Հոֆրայթերին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկկողմ համագործակցության հետագա խորացմանն ուղղված ջանքերին՝ թե՛ երկկողմ ձևաչափով, թե՛ ԵՄ հարթակում:
Երկկողմ գործընկերության օրակարգի հետագա ընդլայնման համատեքստում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ զրուցակիցները կարևորել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության զարգացումը և դրան նպաստող միջխորհրդարանական ակտիվ փոխգործակցությունը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման մտադրությանը՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում ՀՀ կողմից իրականացվող բարեփոխումների շարունակական ընթացքը: Ընդգծվել է ՀՀ դիմակայունության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ համագործակցության կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Անտոն Հոֆրայթերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը զրուցակցին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման ՀՀ տեսլականը, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները:

Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 21 ноября принял председателя Комитета по делам Европейского союза Бундестага Германии Антона Хофрайтера.
В ходе встречи были затронуты усилия, направленные на дальнейшее углубление двустороннего сотрудничества между Арменией и Германией, так и в рамках Европейского союза.
В контексте расширения повестки двустороннего партнерства, наряду с поддержанием политического диалога на высоком уровне, собеседники подчеркнули необходимость дальнейшего развития сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес. Была также отмечена важность активного межпарламентского взаимодействия с этой целью.
Отметив намерение углубления партнерства между Республикой Армения и Европейским союзом, министр Мирзоян отметил последовательность проводимых Арменией реформ, направленных на укрепление демократии, верховенства закона и защиту прав человека. Была подчеркнута важность сотрудничества для дальнейшего укрепления устойчивости Армении.
Арарат Мирзоян и Антон Хофрайтер обменялись мнениями по региональным вопросам. В этом контексте министр Мирзоян представил собеседнику видение Республики Армения по установлению устойчивого мира на Южном Кавказе, в том числе последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.