Վարչապետը դատապարտելի է համարել Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների խախտումը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ստեֆան Վիսկոնտիին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերին (ԱՄՆ), Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Վարչապետը կարևորել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան: Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել ՄԽ համանախագահության ձևաչափում բանակցությունների վերականգնումը՝ ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման նպատակով: Վարչապետը որպես առաջնահերթություն ընդգծել է Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը՝ հաշվի առնելով արցախցիների ինքնորոշման իրավունքի իրացման սկզբունքի կարևորությունը, Արցախի՝ Ադրբեջանի կողմից գրավված տարածքների դեօկուպացիան, արցախահայության՝ սեփական բնակավայրեր անվտանգ վերադարձի համար պայմանների ապահովումը, կրոնական ու մշակութային ժառանգության պահպանումը:
Կառավարության ղեկավարը դատապարտելի է համարել Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների խախտումը, ինչի դրսևորումն էին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում դեկտեմբերի 11-ին և 12-ին տեղի ունեցած սադրիչ գործողությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին, բանակցային գործընթացի վերսկսմանը, արցախահայության իրավունքների վերականգնմանը և անվտանգության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр осудил нарушение Азербайджаном закрепленных в трехстороннем заявлении обязательств (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Эндрю Шефера (США), Стефана Висконти (Франция), временного поверенного в делах РФ в Армении Алексея Синегубова, а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Премьер-министр отметил важность визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион после развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха войны. Никол Пашинян посчитал необходимым возобновление переговоров в рамках сопредседательства Минской группы с целью всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Премьер-министр подчеркнул приоритетность уточнения статуса Арцаха с учетом важности реализации права арцахцев на самоопределение, деоккупации оккупированных Азербайджаном территорий, создания условий для безопасного возвращения арцахских армян в свои дома, сохранения религиозного и культурного наследия.
Премьер-министр осудил нарушение Азербайджаном закрепленных в трехстороннем заявлении обязательств, проявлением чего стали провокационные действия на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана 11 и 12 декабря.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные со сложившейся после войны ситуацией, возобновлением переговорного процесса, восстановлением прав арцахских армян и обеспечением безопасности.