Օրացույց․ 25-ը սեպտեմբերի․ Ժողովուրդն անցնում է գրոհի՝ տապալելով խորհրդարանի երկաթյա ճաղերը (տեսանյութ)
1996-ի սեպտեմբերի 25-ին ընդդիմության առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը Ազատության հրապարակում վիճարկում է երեք օր առաջ տեղի ունեցած նախագահի ընտրությունների արդյունքները, որի հաղթող է ճանաչվել գործող նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը։ Մի քանի տասնյակ հազար սպասում է, թե ինչպես է Մանուկյանը իրականացնում պայքարը։ «Այս օրով ամեն ինչ որոշվելու է, այս օրով էլ կվերջանա»,-ասում է Վազգեն Մանուկյանը։
Նա հայտարարում է, որ միասին գնում ենք Ազգային Ժողով ում տեղակայված ԿԸՀ՝ պահանջելու արդյունքների վերանայում։ Դեպքերի հետագա զարգացումը կանխորոշում է Մանուկյանի մի նախադասությունը: Արդեն Ազգային Ժողով մտած Մանուկյանը 20-30 րոպեից դուրս չի գալիս։ Ժողովուրդն անցնում է գրոհի՝ տապալելով խորհրդարանի երկաթյա ճաղերը։
Օրվա տուժողների մեծ մասը իշխանությունից է։
Հարձակման թիրախ են դառնում խորհրդարանի ղեկավար Բաբկեն Արարքցյանն ու նրա տեղակալ Արա Սահակյանը։ Հնչում են կրակոցներ։ Հայտարարվում է արտակարգ դրություն։
Նույն օրերին Երեւանի մարզահամերգային համալիրում ընթանում է շախմատի համաշխարհային 32-րդ օլիմպիադան ։ Երեւանում են համաշխարհային շախմատի առաջին դեմքերը, ՖԻԴԵ-ի նախագահը, արտասահմանյան լրատվամիջոցների հարյուրից ավելի ներկայացուցիչներ, որոնք մարզական իրադարձությանը զուգահեռ լուսաբանում են անհանգիստ Հայաստանը։
Հաջորդ օրն արդեն ընդդիմության առաջնորդը Արշակ Սադոյանի եւ մի քանիսի հետ անցնում է ընդհատակ։
Ազգային Ժողովում են ընդդիմության ներկայացուցիչներ Պարույր Հայրիկյանը, Շավարշ Քոչարյանը, Սեյրան Ավագյանը եւ Ռուբեն Հակոբյանը։ Նրանց վիճակը հուսալի չէ։ Խորհրդարան են եկել արդեն բռնության հետքերով։ Խորհրդարան է ներկայացել նաեւ նախորդ օրը բռնության ենթարկված Բաբկեն Արարքցյանը։ Իշխանության պատգամավորների բռնության թիրախում են հիմնականում Շավարշ Քոչարյանը եւ Պարույր Հայրիկյանը։
1997-ի սեպտեմբերի 25-ին հայ լրագրողների հետ է հանդիպում հանրապետության նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը։ Վերջին անգամ նա ասուլիս էր տվել 1992-ին։ Այս ասուլիսում նախագահն ասում է պատմական խոսքեր՝ լավ չես ապրելու Սերգո ջան, քանի դեռ Ղարաբաղի հարցը չի լուծվել։ Նախագահը մարգարեանում է պատասխանելով նաեւ այն հարցին, թե հնարավո՞ր է երրորդ անգամ առաջադրվի նախագահի պաշտոնում Վազգեն Մանուկյանը օպերատիվորեն հայտարարում է, որ Տեր-Պետրոսյանը սեպ է խրում Հայաստանի եւ Ղարաբաղի ժողովրդի միջեւ ։ Մանուկյանին լրագրողները հիշեցնում են, որ ինքն է Տեր-Պետրոսյանին ներգրավել «Ղարաբաղ» կոմիտե:
1997-ի այս օրն Ազգային Ժողովում ամփոփում են Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ զանգվածային դժգոհությունների եւ բռնությունների պատճառ դարձած նախագահի ընտրությունների մեկ տարին։ Ոչ ոք լավ չի զգում, որ բանը հասավ կեղծիքներին եւ բռնություններին:
2001-ի սեպտեմբերի 25-ին Հայաստանում սպասում են Հռոմի Պապ, 81-ամյա Հովհաննես Պողոս 2-րդին։ Եվ թեպետ Պապին ուղեկցելու են նրա անձնական երկու բժիշկները, այստեղ նրան նախ սպասում են հայ բժիշկները։ Այն տարածքներում, որտեղ Պապը ոտք կդնի, տեղի բուժանձնակազմը կանցնի շուրջօրյա աշխատանքի: Հայաստան է ժամանում Սրբազան քահանայապետ, Վատիկանի առաջնորդ, Հռոմի 264-րդ պապ Հովհաննես Պողոս Երկրորդը; Սա կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդի առաջին այցն է Հայաստան եւ Հովհաննես Պողոս 2-դի 96-րդ այցելությունը աշխարհի երկրներ։ Այս այցը քրիստոնեության 1700-ամյակի տոնակատարությունների առիթով է։
Հենց օդանավակայանում կարդացվում են ողջույնի պաշտոնական խոսքերը; 2001-ի սեպտեմբերի 26-ին Ռոբերտ Քոչարյանը Հռոմի Պապին ընդունում է Բաղրամյան-26-ում ։ Փոքր-ինչ ուշ նրանց է միանում նաեւ կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը։ Այնուհետեւ նախագահը Պապի հետ է ծանոթացնում իր ընտանիքին, փոքր որդին սեղմում է Պապի ձեռքը, դուստրը համբուրում է այն։ Նույն
օրը Պապն այցելում է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր ։ Ավտոմեքենան նրան հնարավորինս մոտեցնում է Ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին, որտեղ ծաղկեպսակ դնելուց հետո Պապն աղոթք է կարդում զոհերի հիշատակին այդպես էլ չասելով նվիրական «Ցեղասպանություն» բառը։ Այստեղ ներկաների համար անսպասելի իր հռչակավոր «Ավե Մարիան» է երգում Շառլ Ազնավուրը։
Սեպտեմբերի 26-ին Պապը Մայր Աթոռում մասնակցում է պատարագի։ Իսկ օրվա երկրորդ կեսին այցելում է Խոր Վիրապ։ 2007-ի սեպտեմբերի 25-ին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասում է իր հայտնի արտահայտություններից մեկը՝ եթե Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մտնի քաղաքական պայքարի մեջ, դառնալու է շարքային ընդդիմադիր գործիչ։ Այնուհետեւ Քոչարյանն ասում է, որ ստիպված է լինելու շատ եւ շատ բաներ հիշեցնել առաջին նախագահին՝ թե քանի լուսավորված փողոց է եղել Երեւանում օրինակ 96 թվին։

Календарь. 25 сентября: Народ переходит в наступление, срывая железные решетки парламента (видео)
25-го сентября 1996 года лидер оппозиции Вазген Манукян на Площади свободы обжалует результаты состоявшихся три дня назад президентских выборов, победителем которых был признан действующий президент Левон Тер-Петросян.
Несколько десятков тысяч ждут, как Манукян осуществляет борьбу. «В этот день все решится, этим днем закончится», - говорит Вазген Манукян. Он обьявляет, что вместе идем и ЦИК, расположенной в Национальном собрании, чтобы потребовать пересмотра результатов.
Дальнейшее развитие событий предопределяет одно предложение Манукяна. Уже вошедший в Национальное собрание Манукян через 20-30 минут не выходит. Народ переходит в наступление, сорвав железные решетки парламента. Большинство пострадавших в этот день – со стороны власти. Целью нападению становится глава парламента Бабкен Араркцян и его заместитель Ара Саакян.
Звучат выстрелы.
Объявляется чрезвычайное положение. В те же дни в Ереванском спортивно-концертном комплексе проходит 32-я всемирная шахматная олимпиада.
В Ереване находятся первые лица мировых шахмат, президент ФИДЕ, более ста представителей зарубежных СМИ, которые наряду со спортивным событием освещают неспокойную Армению.
Уже на следующий день лидер оппозиции Аршак Садоян и еще несколько человек уходят в подполье. В Национальном собрании находятся представители оппозиции Паруйр Айрикян, Шаварш Кочарян, Сейран Авагян и Рубен Акопян.
Их положение ненадежно. Они пришли в парламент уже со следами насилия. В парламент явился также подвергшийся насилию на следующий день Бабкен Араракцян. В мишени насилия депутатов от власти в основном Шаварш Кочарян и Паруйр Айрикян.
25-го сентября 1997 года с армянскими журналистами встречается президент Республики Левон Тер-Петросян.
В последний раз он созывал пресс-конференцию в 1992 году. На этой пресс-конференции президент говорит исторические слова: ты не будешь жить хорошо дорогой Серго, пока вопрос Карабаха не решился. Президент становится пророком, отвечая и на тот вопрос, может ли он выдвинуться на пост президента в третий раз, Вазген Манукян оперативно заявляет, что Тер-Петросян вбивает кол между народами Армении и Карабаха. Манукяну журналисты напоминают, что он привлек Тер-Петросяна в комитет «Карабах».
В этот день 1997 года в Национальном собрании подводят итоги года президентских выборов, впервые в истории Армении ставших причиной массовых недовольств и насилия. Никто не чувствует хорошо, что дело дошло до фальсификаций и насилия.
25-го сентября 2001 года в Армении ждут Папу Римского, 81-летнего Иоанна Павла II. И несмотря на то, что Папу будут сопровождать его два личных врача, здесь его в первую очередь ждут армянские врачи. На территориях, куда будет ступать нога Папы, местный медперсонал будет переходить на круглосуточную работу. В Армению прибывает Верховный патриарх, глава Ватикана, 264-й Папа Римский Иоанн Павел II. Это – первый визит главы католической церкви в Армению и 96-й визит Иоанна Павла II в страны мира. Этот визит приурочен к 1700-летию христианства.
Прямо в аэропорту зачитываются официальные приветственные речи. 26-го сентября 2001 года Роберт Кочарян принимает Римского Папу на Баграмяна 26. Немного позже к ним присоединятся и католикос Гарегин II. Затем президент знакомит с Папой свою семью, маленький сын жмет руку Папы, дочь целует ее. В тот же день Папа посещает Цицернакабердский комплекс. Автомобиль максимально приближает его к памятнику жертвам Геноцида, где после возложения венка Папа читает молитву в память о жертвах, так и не произнеся заветного слова «Геноцид». Здесь неожиданно для присутствующих исполняет свою знаменитую «Аве Марию» Шарль Азнавур.
26-го сентября Папа в Первопрестольном Эчмиадзине участвует в литургии. Во второй половине этого дня посещает Хор Вирап.
25-го сентября 2007 года президент Роберт Кочарян произносит одно из своих известных выражений: если Левон Тер-Петросян вступит в политическую борьбу, он станет рядовым оппозиционным деятелем.
Затем Кочарян говорит, что он будет вынужден напомнить первому президенту очень и очень многое: сколько освещенных улиц было в Ереване, к примеру, в 96 году.