Օրացույց․ 9-ը սեպտեմբերի․ Վանո Սիրադեղյանը բարձրանում է լրագրողների օթյակ եւ նստում նրանց հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1997-սեպտեմբերի 9-ի Ազգային Ժողովի նիստում թեւածում է միայն մեկ հարց՝ մենք ու՞ր ենք գնում։ «Դեպի անդունդ»,-ասում է պատգամավորներից մեկը՝ մենք թանկացրել ենք ջուրն ու լույսը, մնում է օդը։ Նույն օրը քննարկվում է նաեւ 60 միլիոն վարկ ստանալու մեկ համաձայնագիր, որով պետք է մարվի մեր արտաքին պարտքը։
Նույն նիստում Ազգային Ժողովի փոխնախագահ Արա Սահակյանը պատգամավորներին ասում է՝ դահլիճում ինչ ուզում եք արեք, միայն մի ծխեք։ Վանո Սիրադեղյանն, օրինակ, բարձրանում է լրագրողների օթյակ եւ նստում նրանց հետ։
Նույն օրը Ազգային Ժողովը «Հանրապետություն» խմբակցությունից դուրս եկած Էդվարդ Եգորյանին զրկում է Ազգային Ժողովի պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահի աթոռից։ Պարոն Եգորյանն ասում է՝ էլ ոչ մի զոհ չմնաց, որին կզրկեն աթոռից, քանի որ քաղաքական գործիչներ չկան։ Իրականացավ, ըստ պարոն Եգորյանի, Բաբկեն Արարքցյանի մանկական երազանքը՝ խորհրդարանը վերածվեց հիմնարկի, իսկ իր ստեղծած «Հանրապետություն» խմբակցությունը դարձել է գավազան։
ՀՀՇ վարչության նախագահ Տեր Հուսիկ Լազարյանը նույն օրն է հակադարձում «Հանրապետություն» խմբակցությունից դուրս եկած Էդվարդ Եգորյանին։ Վերջինս, ըստ Տեր Հուսիկի, շատ լավ պետք է իմանար, որ պատգամավորական նոր խումբ ստեղծելը կարող է վատ հետեւանքներ ունենալ։ Դա չի նշանակում, թե այդպիսով ուժեղանում է ընդդիմությունը։
1998-ի սեպտեմբերի 9-ին Հիսուս Քրիստոսի վերջին օրերի սրբերի եկեղեցու ամերիկացի անդամները Երեւանում հայերին ձմերուկ է հյուրասիրում։ Սա հայկական ձմերուկի տոն չէ, այլ՝ մարդկանց հետ շփվելու առիթ, որը զուտ ամերիկյան է։ Շփումից հետո մնում է աղբը։
Քրիստոնեության 1700-ամյակի առիթով Հայաստանում սպասում են զբոսաշրջիկների մեծ հոսք։ Զբոսաշրջության Հայկական ընկերակցությունը 1999-ի այս օրերին ստեղծում է Պանդոկ ցանցը, որը նախատեսում է հյուրերին տեղավորել բնակարաններում եւ տներում համապատասխան կարգավորումներից հետո։ Դա նաեւ աշխատատեղ է, որին շատերը կարող են մասնակցել։
Հայաստանում առաջին անգամ կբեմադրվի Լեւոն Շանթի «Կայսր» դրաման։ Ամերիկահայ դերասան Ժան Նշանյանն ասում է, որ ժամանակակից Հայաստանի քաղաքական գործիչները «Կայսր»-ում իրենց կգտնեն։ Ներկայացումը կնվիրեն երբեւէ Շանթ չբեմադրած Վարդան Աճեմյանին, որի աշակերտներն են պիեսում խաղացող դերասանները։
1999-ի սեպտեմբերի 9-ին Վանո Սիրադեղյանը նստում է մեղադրյալի աթոռին։ Նրան առաջադրվել են մի շարք մեղադրանքներ, ներառյալ սպանության մեղադրանքը։ Սիրադեղյանը դատարանից ժամանակ է խնդրում գործին եւս մեկ պաշտպան ներգրավելու համար։ Դատարանը տրամադրում է 8 օր։
Տարածքային կառավարման նախարար Խոսրով Հարությունյանը 1999-ի այս օրը մշակույթի նախարարի հետ ժամանում է օպերային թատրոն ներկայացնելու թատրոնի նոր գեղարվեստական ղեկավար Գեղամ Գրիգորյանին։ Խոսրով Հարությունյանը եկել էր հանգստացնելու կոլեկտիվին, որպեսզի հաշտվեն Տիգրան Լեւոնյանի հեռացման մտքի հետ։ Օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնի կոլեկտիվի մի մասը չի հաշտվում Տիգրան Լեւոնյանի հեռացման մտքի հետ։ Նույն օրը նրանք հավաքվել են կառավարության առջեւ եւ պահանջում են վերականգնել Լեւոնյանին։ Վերջինս ցուցարարների մեջ է։
2003-ի այս օրը Հայաստանի Ազգային Ժողովը վավերացնում է մահապատիժն անվերապահորեն արգելող Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ արձանագրությունը։ Ընդդիմադիր պատգամավորների հակափաստարկը «Հոկտեմբերի 27»-ի գործի շուրջ էր: «Արդարություն» խմբակցությունը պնդում է, թե մահապատժի վերացումը երաշխիք է ահաբեկիչների համար: «Վազգեն Սարգսյանը ձեր կուսակցության առաջնորդն էր», - հանրապետականներին դիմելով ասում է «Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանը»:
2005-ի այս օրը ԱԺՄ առաջնորդ Վազգեն Մանուկյանը հայ ժողովրդին կոչ է անում բոյկոտել Ռոբերտ Քոչարյանի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն։ «Բոյկոտը ավելի հեշտ է վերահսկել», - փաստարկում է պարոն Մանուկյանը:
2010-ի սեպտեմբերի 9-ին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկի ղեկավար Էդուարդ Թոփչյանը ողբում է արտագաղթող հայ երաժիշտների համար։ Խմբավարը նկատում է, որ երաժշտական դպրոցներ են փակվում, դասական երաժշտությունը մեռնում է։

Календарь. 9 сентября: Вано Сирадегян садится на скамью подсудимого (видео)
9-го сентября 1997 года на заседании Национального собрания поднимается только один вопрос: куда мы идем? «В пропасть», - говорит один из депутатов: мы  подняли цену на воду и свет, остается воздух.
В тот же день обсуждается соглашение о получении кредита на сумму 60 миллионов, которым должен быть погашен внешний долг. На том же заседании вице-председатель Национального собрания Ара Саакян говорит депутатам: в зале делайте что хотите, только не курите. Вано Сирадегян, к примеру, поднимается в ложу журналистов и садится с ними.
В тот же день Национальное собрание лишает вышедшего из фракции «Республика» Эдварда Егоряна кресла председателя государственно-правовой комиссии Национального собрания. Господин Егорян говорит: не осталось ни одной жертвы, которую лишат кресла, поскольку политических деятелей нет. Осуществилась, по словам Егоряна, мечта детства Бабкена Араркцяна: парламент превратился в учреждение, а созданная ими фракция «Республика» превратилась в посох.
Председатель правления АОД Тер Усик Лазарян в тот же день возражает вышедшему из фракции «Республика» Эдварду Егоряна. В последнее время, по мнению Тер Усика, должен был очень хорошо знать, что создание новой депутатской группы может иметь плохие последствия. Это не значит, что таким образом усиливается оппозиция.
9-го сентября 1998 года американские члены церкви святых последних дней Иисуса Христа в Ереване угощают армян арбузом. Это – не праздник армянского арбуза, а – повод пообщаться с людьми, который является чисто американским. После общения остается мусор.
По поводу 1700-летия христианства в Армении ожидают большой поток туристов. Армянское туристическое товарищество в эти дни 1999 года создает сеть Пандок, которая предусматривает разместить гостей в квартирах и домах после соответствующего обустройства. Это – также рабочее место, в котором многие могут участвовать.
В Армении впервые будет поставлена драма Левона Шанта «Император». Американский актер армянского происхождения Жан Ншанян говорит, что современные политические деятели Армении найдут себя в «Императоре». Представление посвятят никогда не ставившего Шант Вардану Ачемяну, учениками которого являются играющие в пьесе актеры.
9-го сентября 1999 года Вано Сирадегян садится на скамью подсудимых. Ему выдвинули ряд обвинений, включая обвинение в убийстве. Сирадегян просит у суда время, чтобы привлечь к делу еще одного адвоката. Суд предоставляет 8 дней.
Министр регионального управления Хосров Арутюнян в этот день 1999 года с министром культуры прибывает в оперный театр, чтобы представить нового художественного руководителя театра Гегама Григоряна. Хосров Арутюнян пришел успокоить коллектив, чтобы примирились с мыслью об уходе Тиграна Левоняна. Часть коллектива академического театра оперы и балета не считаются с мыслью об удалении Тиграна Левоняна. В тот же день они собрались напротив правительства и требовали восстановить Левоняна. Последний находится среди  демонстрантов.
В этот день 2003 года Национальное собрание Армении ратифицирует 6-й протокол Европейской конвенции по правам и основным свободам человека, безоговорочно запрещающий смертную казнь.  Контраргумент оппозиционных депутатов был по поводу дела «27 октября». Фракция «Справедливость» утверждает, что отмена смертной казни – гарантия для  террористов. «Вазген Саркисян был лидером вашей партии», - обращаясь к республиканцам говорит секретарь фракции «Справедливость» Виктор Даллакян.
В этот день 2005 года лидер НДС Вазген Манукян призывает армянский народ бойкотировать инициированный Робертом Кочаряном референдум конституционных изменений. «Бойкот легче контролировать», - аргументирует господин Манукян. 9-го сентября 2010 года руководитель Государственного филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян скорбит из-за эмигрирующих армянских музыкантов. Руководитель отмечает, что закрываются музыкальные школы, классическая музыка умирает.