ԱՊՀ ԱԳՆ հյուպատոսական ծառայությունների ղեկավարների խորհրդատվական հանձնաժողովի 27-րդ նիստը
Օգոստոսի 26-ին, ուզբեկական կողմի նախագահությամբ, տեսակապի ձևաչափով տեղի ունեցավ Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարությունների հյուպատոսական ծառայությունների ղեկավարների խորհրդատվական հանձնաժողովի 27-րդ նիստը, որին մասնակցում էին Հայաստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Բելառուսի Հանրապետությունները, Ռուսաստանի Դաշնությունը: Դիտորդի կարգավիճակով նիստին մասնակցում էր նաև Ադրբեջանի Հանրապետությունը:
Հայկական կողմը նիստին մասնակցում էր ԱԳՆ հյուպատոսական վարչության պետի պաշտոնակատար Արտակ Ավետիսյանի գլխավորությամբ:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերը վերաբերում էին COVID-19 համավարակի տարածման ընթացքում անդամ պետությունների քաղաքացիների իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանության, կողմերի տարածքում ժամանակավոր բնակություն հաստատած, կրթության կամ աշխատանքային գործունեություն ծավալելու նպատակով գտնվող անձանց աջակցության ցուցաբերմանը, «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին» 1993թ. Մինսկի կոնվենցիայի շրջանակներում կողմերի համագործակցությանը, «Հյուպատոսական կապերի մասին» 1963թ. Վիեննայի կոնվենցիայի դրույթների կատարմանը:
Օրակարգային հարցերի վերաբերյալ ելույթներում մասնակիցները կարևորեցին COVID-19 համավարակի ընթացքում կողմերի միջև սերտ համագործակցությունը: Այդ առնչությամբ հայկական կողմն ընդգծեց համավարակի դեմ պայքարի ընթացքում մասնակից երկրների կողմից կիրառված սահմանափակումների պայմաններում բելառուսական կողմի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը, որը հնարավորություն ընձեռեց ապահովել օտարերկրյա պետություններից ՀՀ քաղաքացիների վերադարձը:
Անդրադարձ կատարվեց 1993թ. Մինսկի կոնվենցիայի շրջանակներում պայմանավորվող կողմերի իրավասու մարմինների միջև շրջանառվող պաշտոնական փաստաթղթերի վավերականությանն առնչվող հարցերի:
Մասնակիցները կարևորեցին նաև էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգի ներդրման ուղղությամբ գործնական քայլերի կատարումը, որի կապակցությամբ ունեցած ելույթում հայկական կողմը ևս մեկ անգամ տեղեկացրեց ՀՀ-ում էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգի ներդրման և դրա արդյունավետության մասին:
Հայկական կողմի առաջարկով ԱՊՀ անդամ պետությունների ԱԳՆ հյուպատոսական ծառայությունների ղեկավարների խորհրդատվական հանձնաժողովի նիստի անդամները որոշեցին տարեկան հերթական նիստն անցկացնել Հայաստանում՝ 2021թ․ երկրորդ կիսամյակում։

27-е заседание руководителей консульских служб МИД СНГ
Под председательством узбекской стороны 26 августа 2020 года в формате видеоконференцсвязи состоялось XXVII заседание Консультативного совета руководителей консульских служб министерств иностранных дел государств–участников Содружества независимых государств. В заседании участвовали представители Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана и Исполнительного комитета СНГ, а также представитель Азербайджана в качестве наблюдателя.
Армянскую делегацию на заседании возглавлял и.о. начальника консульского департамента МИД Армении Артак Аветисян.
Члены Совета обсудили вопросы защиты прав и интересов граждан государств – участников, в том числе оказания поддержки и помощи временно пребывающим, обучающимся и осуществляющим трудовую деятельность на территориях сторон гражданам в условиях распространения пандемии COVID-19.
Осознавая актуальность предпринимаемых правительствами стран мер, направленных на предотвращение распространения коронавирусной инфекции, отмечена необходимость усиления совместной работы в сфере защиты прав и интересов граждан, находящихся на территориях государств Содружества в период пандемии.
Члены Совета выразили готовность к дальнейшему взаимодействию в данных вопросах, а также к сотрудничеству в вопросах обмена информацией в оперативном порядке.
Участники заседания также обсудили вопросы сотрудничества в рамках Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, принятой в январе 1993 года. Кроме того, на встрече были рассмотрены вопросы выполнения положений Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года.
В своих выступлениях по вопросам повестки дня участники подчеркнули важность тесного взаимодействия сторон во время эпидемии COVID-19. В этой связи армянская сторона подчеркнула важность эффективного сотрудничества с Беларусью в свете ограничений, введенных странами-участницами в рамках борьбы с эпидемией, что дало возможность обеспечить возвращение граждан Армении из зарубежных стран.
По предложению армянской стороны, члены заседания Консультативного совета руководителей консульских служб министерств иностранных дел государств–участников СНГ решили провести очередное ежегодное заседание в Армении во втором полугодии 2021 года.