Հալիմա Յակոբը Հայաստանի նախագահին հրավիրել է հարմար ժամանակ այցելել Սինգապուր
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սինգապուրի Հանրապետության նախագահ Հալիմա Յակոբի հետ:
Նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել երկու երկրներում կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակի և դրա հաղթահարման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի մասին:
Սինգապուրի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ Եվրասիական տնտեսական միության և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը Հայաստանի կողմից վավերացնելու համար: Հայաստանի նախագահն իր հերթին նշել է, որ այն մեծ հնարավորություններ կստեղծի երկկողմ և բազմակողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը Սինգապուրի նախագահին ներկայացրել է նախագահական ATOM (Advance TOMorrow) նախաձեռնությունը, որի հիմնական նպատակը բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտներում Հայաստանը տարածաշրջանային հարթակ դարձնելն է: Նրա խոսքով՝ մի շարք պետություններ, միջազգային ֆինանսական հաստատություններ և համաշխարհային հռչակ ունեցող տեխնոլոգիական ձեռնարկություններ արդեն իսկ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել, և նրանցից մի քանիսի հետ շուտով կկնքվեն նախնական պայմանագրեր:
Անդրադառնալով փոքր և հաջողակ պետությունների ակումբ ստեղծելու իր նախաձեռնությանը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այդ ծրագիրը քննարկվել է մի շարք երկրների ղեկավարների հետ և արժանացել հավանության: Նախաձեռնության նպատակը փոքր պետություններին միավորելն է. համագործակցության և երկխոսության այս շրջանակում փոքր երկրները կկարողանան փորձ ու գաղափարներ փոխանակել, մշակել ապագայի վերաբերյալ տեսլական և օգնել միմյանց։ Սինգապուրի նախագահը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել այս ակումբի ստեղծման գաղափարի նկատմամբ:

Халима Якоб пригласила президента Армении в удобное время посетить Сингапур
Президент Республики Армения Армен Саркисян провел телефонный разговор с президентом Республики Сингапур Халимой Якоб.
Президенты обменялись информацией о ситуации в обеих странах, обусловленной пандемией COVID-19, и прилагаемых усилиях по ее преодолению.
Президент Сингапура поблагодарила президента Саркисяна за ратификацию Арменией Соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Сингапуром. Президент Армении, в свою очередь, отметил, что это создаст большие возможности для развития двусторонних и многосторонних торгово-экономических отношений между двумя странами.
В ходе телефонной беседы президент Саркисян представил президенту Сингапура президентскую инициативу ATOM (Advance Tomorrow), основной целью которой является превращение Армении в региональную платформу в сферах высоких технологий и искусственного интеллекта. По его словам, ряд государств, международных финансовых учреждений и всемирно известные технологические предприятия уже выразили готовность к сотрудничеству, и с некоторыми из них вскоре будут заключены предварительные договоры.
Касаясь своей инициативы создания клуба малых и успешных государств, президент Саркисян отметил, что эта программа обсуждалась с руководителями ряда стран и удостоилась их одобрения. Цель инициативы - объединение малых государств. В рамках этого сотрудничества и диалога малые страны смогут обмениваться опытом и идеями, разрабатывать видение будущего и помогать друг другу. Президент Сингапура проявила большой интерес к идее создания этого клуба.