«Մեր իրականության ամենալուրջ զարգացումներին արհամարհանքով նայող մարդը դառնալու է մեր ՍԴ դատավորը»․ իրավապաշտպան (տեսանյութ)
Ես կարծում էի, մեր իշխանությունները կկարողանան ձևավորել այնպիսի Սահմանադրական դատարան, որը միանշանակ կվայելի հանրության վստահությունը, բայց, ցավոք, պետք է արձանագրենք, որ այն դատարանը, որը ձևավորվելու է, չի ունենալու վստահության այն պաշարը, որը մենք ցանկանում էինք։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում հայտարարեց իրավապաշտպան Վարդան Հարությունյանը՝ հավելելով, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղերի համար Կառավարության և Դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից առաջադրված թեկնածուները չեն տեղավորվում 2018 թվականին տեղի ունեցած հեղափոխության համատեքստի մեջ և դեմ են այդ համատեքստին։
Իրավապաշտպանն արձանագրում է․
«Դատավորների առաջադրումը, եթե տեղավորվում է նրանց տրամաբանության մեջ, ապա կառավարության առաջադրումը Կառավարության տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում»։
Հարությունյանը պնդում է՝ բոլոր հնարավորությունները կային ձևավորելու վստահելի Սահմանաադրական դատարան․
«Մենք ունեցել ենք և ունենք փայլուն իրավաբաններ, կային մարդիկ, ովքեր կարող էին և պետք է լինեին Սահմանադրկան դատարանում, այլ կառույցներում, անունները հայտնի են հանրությանը, Կառավարությունում նույնպես գիտեն այդ անունները, բայց նրանք կանգ են առնում այսպիսի ընտրությունների վրա»։
Ինչ վերաբերում է Վահրամ Ավետիսյանի առաջադրման վերաբերյալ Մարտի 1-ի զոհերի հարազատների և իրավահաջորդների դժգոհություններին, Հարությունյանն ասում է․
«Երբ տեղի է ունեցել Մարտի 1-ը և դրան հաջորդած գործողությունները՝ քաղբանտարկյալներ, շինծու դատավարություններ, մեծ պատժաչափերով մարդկանց դատապարտումներ,  այդ շրջանում Ավետիսյանը եղել է իրավաբան, հայ հանրության մի մաս, բոլոր այդ տարիների և ամիսների ընթացքում նա երբևէ իր քաղաքացիական դիրքորոշումը չի հայտնել և իրեն դուրս է դրել մեր իրականությունից, և հանկարծ մեր իրականությունից իրեն դուրս դրած մարդը, մեր իրականության ամենալուրջ զարգացումներին մասնակցություն չբերած մարդը, մեր իրականության ամենալուրջ զարգացումներին մատների արանքով , արհամարհանքով նայող մարդը դառնալու է մեր Սահմանադրական դատարանի դատավորը»։
Հարությունյանի խոսքով՝ համակարգային փոփոխություններ դատական համակարգում չեղան, որովհետև հեղափոխական ուժերը դադարեցին լինել հեղափոխական։

«Человек, с пренебрежением смотрящий на самые серьезные события нашей действительности, станет нашим судьей КС»: правозащитник (видео)
Я сомневался, смогут ли наши власти сформировать такой Конституционный суд, который будет однозначно пользоваться доверием общественности, но, к сожалению, должны констатировать, что тот суд, который будет сформирован, не будет обладать тем запасом доверия, которого мы хотели. Об этом в беседе с «А1+» заявил правозащитник Вардан Арутюнян, добавив, что кандидатуры на вакантные места судей Конституционного суда, выдвинутые Правительством и Общим собранием судей, не вписываются в контекст революции, происшедшей в 2018 году, и противоречат этому контексту.
Правозащитник констатирует:
«Если выдвижение судей вписывается в их логику, то выдвижение правительства не вписывается в логику Правительства».
Арутюнян утверждает: были все возможности для того, чтобы сформировать Конституционный суд, пользующийся доверием:
«У нас были и есть блестящие юристы, были люди, которые могли и должны были быть в Конституционном суде, других структурах, их имена известны общественности, в Правительстве также знают эти имена, но они останавливаются на таком выборе».
Касательно недовольства родственников и правопреемников жертв 1-го Марта выдвижением Ваграма Аветисяна, Арутюнян говорит:
«Когда произошло 1-е Марта и последующие за ним события – политзаключенные, сфабрикованные судебные процессы, осуждения людей со строгими видами наказаниями, тогда Аветисян был юристом, частью армянской общественности, в течении всех этих лет и месяцев он никогда не выражал своей гражданской позиции и ставил себя вне нашей действительности, и вдруг человек, поставивший себя вне нашей действительности, человек, не принявший участие в самых серьезных событиях нашей действительности, человек, смотрящий сквозь пальцы, с пренебрежением к самым серьезным событиям нашей действительности, станет судьей нашего Конституционного суда».
По словам Арутюняна, системных изменений в судебной системе не произошло, потому что революционные силы перестали быть революционными.