Կեղծ դրական պատասխանի հավանականություն ևս կա, կրկնավարակի դեպքերը մասսայական լինել չեն կարող․ համաճարակաբան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿորոնավիրուսի նվազման որոշակի միտումը պայմանավորված է հասարակության վարքագծային որոշ փոփոխություններով՝ մարդիկ ավելի շատ դրսում են, մաքուր օդին ավելի շատ ժամանակ են անցկացնում, ինչը բերում է թվերի նվազման։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նման պնդում արեց համաճարակաբան Ռուբեն Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով պնդումներին, թե ճգնաժամը կարծես թե հաղթահարվում է։
Միևնույն ժամանակ Հովհաննիսյանը չի կարծում, որ կարելի է խոսել համաճարակի ճգնաժամի հաղթահարման մասին, ավելին՝ կարծում է, որ աշնանը կլինի դեպքերի ավելացում։ Երկրորդ ալիքի վերաբերյալ պնդումներին ի պատասխան, մասնագետն ասում է՝ երկրորդ ալիքի մասին պետք է խոսել այն ժամանակ , երբ առաջին ալիքը գրեթե հաղթահարված կլինի․
«Մեզ մոտ հարյուրներով դեպքեր են գրանցվում այն դեպքերում, երբ թեստավորման ծավալները փոքր են, ուստի այստեղ խոսել երկրոդ ալիքի մասին անհիմն է, որովհետև մենք առաջին ալիքի մարում չենք տեսել»։
Ինչ վերաբերում է պնդումներին, թե դիմակների համատարած կրումն է հանգեցրել թվերի նվազման, մասնագետն ասում է՝ բացօթյա տարածքներում դիմակների կրումը էական նշանակություն չունի համաճարակի զսպան առումով, մինչդեռ մարդիկ ազատվում են դիմակներից փակ տարածքներում, որտեղ վարակվելու հավանականությունը մեծ է։
Համաճարակաբանն անդրադարձավ նաև կրկնավարակի դեպքերին։ Նշեց, որ կրկնավարակի հետ կապված որևէ ստույգ տվյալի չի հանդիպել․
«Հաշի առնելով, որ թեստավորման գործընթացը մարդկային գործոնի հետ է կապված՝ կեղծ դրական պատասխան ունենալու հավանականություն ևս լինում է, ինչպես նաև մինչ այս արձանագրված կրկնավարակի դեպքերում առաջինը եղել է ասիմտոմ, երկրորդի դեպքում նոր պացինետը որոշակի սիմտոմներ է ունեցել, այսինքն՝ այստեղ կարելի է ենթադրել, որ առաջին պատասխանը հնարավոր է կեղծ դրական է եղել»։
Համաճարակաբանը համոզված է՝ կրկնավարակի դեպքերը կարող են հազվադեպ լինել, դրանք մասսայական բնույթ կրել չեն կարող․
«Որքան հասցրել եմ հետազոտել, առնվազն երեք ամսվա իմ դիտարկումները ցույց են տալիս, որ հակամարմինները, երբ սկսում են առաջանալ, դրանք առնվազն երեք ամիս շարունակում են աճել, ուստի, իմ կարծիքով, առնվազն մեկ տարի մարդը կարող է պահպանել հումորալ իմունիտետը»։

Вероятность ложного положительного ответа также существует, случаи повторного заражения не могут быть массовыми: специалист (видео)
Некоторая тенденция к снижению коронавируса обусловлена некоторым поведенческим изменением в обществе: люди больше находятся на улице, больше проводят времени на чистом воздухе, что приводит к снижению цифр.
В беседе с «А1+» подобное заявление сделал эпидемиолог Рубен Ованнисян, обратившись к утверждениям, что кризис похоже преодолевается.
В то же время Ованнисян не думает, что можно говорить о преодолении кризиса эпидемии, более того, считает, что осенью будет увеличение случаев. В ответ на утверждения о второй волне специалист говорит: о второй волне нужно говорить тогда, когда будет почти преодолена первая волна:
«У нас регистрируют сотни случаев, тогда как объёмы тестирования небольшие, следовательно здесь безосновательно говорить о второй волне, так как мы не видели угасания первой волны».
Касательно утверждениям, что повсеместное ношение масок привело к снижению цифр, специалист говорит: ношение масок на открытых территориях не имеет существенного значения в плане сдерживания эпидемии, между тем люди освобождаются от масок на закрытых территориях, где вероятность заразиться велика.
Эпидемиолог обратился также к случаям повторного заражения. Отметил, что не встречался с точными данными, связанными с повторным заражением:
«Учитывая, что процесс тестирования связан с человеческим фактором, вероятность  ложного положительного ответа также бывает, а также в зафиксированных до этого случаях повторного заражения первое было асимптомным, в случае второго у пациента были некоторые симптомы, т. е. здесь можно предположить, что первый ответ мог быть ложно положительным».
Эпидемиолог убежден: случаи повторного заражения могут быть редкими, они не могут носить массового характера:
«Насколько я успел изучить, мои наблюдения за как минимум три месяца показывают, что когда начинают возникать антитела, они как минимум три месяца продолжают расти, следовательно, по моему мнению, как минимум год человек может сохранять гуморальный иммунитет».