230620ShahumyanVarchGhek
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 23-ին ընդունել է Շահումյանի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Հայկ Պետրոսյանին:
Շրջանային վարչակազմի ղեկավարը Հանրապետության նախագահին զեկուցել է ընթացիկ աշխատանքների, համավարակային իրավիճակի և սոցիալ-տնտեսական խնդիրների մասին:
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ տարածքային համաչափ զարգացման շրջանակում պետական միջոցներով շուտով կսկսվի Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղուց դեպի Քարվաճառ տանող մոտ 18կմ երկարությամբ ճանապարհի ասֆալտապատումը, միջոցներ կուղղվեն ներհամայնքային ճանապարհների սալապատման աշխատանքների կազմակերպմանը, բնակարանային պայմանների բարելավման նպատակով շինանյութերի ձեռքբերման համար շրջանին կհատկացվի լրացուցիչ 50 մլն դրամ, կիրականցվեն հայրենադարձության խթանման նոր ծրագրեր:

230620ShahumyanVarchGhek
23 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял руководителя администрации Шаумянского района Айка Петросяна. Глава районной администрации доложил президенту Республики о текущих работах, координационной ситуации и социально-экономических проблемах.
Араик Арутюнян отметил, что в рамках равномерного территориального развития на государственные средства в скором времени начнется асфальтирование дороги длиной 18 км от магистрали Варденис-Мартакерт до Карвачара, средства будут направлены на организацию работ по прокладке внутриобщинных дорог, для улучшения жилищных условий, для приобретения стройматериалов району будет выделено дополнительно 50 млн драмов, будут реализованы новые программы стимулирования репатриации.
Во встрече принял участие и министр территориального управления и развития Республики Арцах Жирайр Мирзоян.