ԱԱԾ-ն ակնկալում է հանրային աջակցությունը՝ Ծառուկյանի գործով (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, կարևորելով հասարակական մեծ հնչեղություն ունեցող քրեական գործերով հանրությանը թույլատրելի չափով տեղեկատվություն տրամադրելու գործելաոճը և նպատակ ունենալով հանրության շրջանում սույն քրեական գործի ելքով շահագրգիռ կամ ինքնուրույն շահ հետապնդող շրջանակների կողմից ապատեղեկատվության տարածումը կանխարգելել, տեղեկացնում է, որ 2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ ընտրողներին կաշառք տալու, կաշառք  ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում  որոշում է կայացվել Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության նախագահ, Ծառուկյան կուսակցությունների դաշինքի ղեկավար Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմինը, հաշվի առնելով քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալները, միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ մեղադրյալ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, ինչը դատարանի կողմից մերժվել է:
Ընդ որում, Գագիկ Ծառուկյանին մեղսագրվող հանցագործության հիմնավոր կասկածը հաստատված համարելու համար նախաքննական մարմինը Դատարանում  ներկայացրել է ոչ թե մեկ վերաբերելի փաստեր կամ տեղեկատվություն, այլ՝ այդպիսի փաստերի կամ տեղեկատվության համակցություն, որոնք հնարավորություն են տվել Դատարանին հիմնավորված համարելու, որ  մեղադրյալն առնչվում է կատարված դեպքին, քրեական գործի մեղադրանքին, փաստական հանգամանքներին, մեղսագրվող հանցագործությանը:
Մասնավորապես, որպես այդպիսի փաստական տվյալներ, Դատարանը վկայակոչել և դիտարկել է գործով ներգրավված 5 կասկածյալների ցուցմունքները, ինչպես նաև Երևան Շին ՍՊ ընկերությունում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերված և առգրավված ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ պատգամավորների ընտրությունների 2017 թվականին ներկայացված ընտրողների թիվ և վճարված գումարները վերտառությամբ հաշվետվությունները, որոնցում առկա են եղել հստակ նշումներ մեկ ձայնի համար վճարված գումարների, ընդհանուր քվեների դիմաց ընտրողներին տված կաշառքի չափի, ակտիվիստներին վճարված գումարների, Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարությամբ այլ անձանց  գումարներ փոխանցելու վերաբերյալ նշումներ, որոնք անկողմնակալ դիտորդի մոտ չեն կարող տարատեսակ մեկնաբանությունների տեղիք տալ, ինչը հաստատվել է նաև Դատարանի կողմից:
Միևնույն ժամանակ Դատարանը գտել է, որ քրեական գործով վարույթի ընթացքում Գագիկ Ծառուկյանի ոչ պատշաճ վարքագիծը կանխել հնարավոր է ազատությունից զրկելու հետ չկապված այլ խափանման միջոցի կիրառմամբ:
Ուշագրավ է հատկապես այն, որ սույն քրեական գործի հարուցման սկզբնական փուլում կատարվել են շուրջ 80-ից ավելի խուզարկություններ, որոնց ընթացքում Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության անդամների կամ ակտիվիստների բնակարաններում հայտնաբերվել  և առգրավվել են նաև 2017 թվականի ապրիլի 2-ին ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում Ծառուկյան  կուսակցությունների դաշինքի և դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին կաշառքի առարկա գումարները հասցեական կարգով տալու հանգամանքն ուղղակիորեն հաստատող այլ փաստեր, որոնցում արդեն առկա են եղել ընտրողների անհատական տվյալներ, ընտանիքի անդամների թիվը, յուրաքանչյուր անձին տրված համապատասխան 10.000 ՀՀ դրամ գումարի վերաբերյալ նշումներ և կաշառք ստանալու հանգամանքը հավաստող ստորագրություններ:
Քրեական գործում առկա փաստական տվյալները, այդ թվում՝ գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված մյուս անձանց և մի քանի տասնյակ  վկաների ցուցմունքները, հիմք են տալիս նաև ողջամիտ պնդումներ կատարելու առ այն, որ հիշատակված հաշվետվությունները կազմվել են արդեն այն անձանց կողմից, ովքեր անմիջականորեն զբաղվել են կաշառքի գումարները ընտրողներին հասցեական կարգով տալու հարցով, որից հետո հաշվետվությունները աստիճանակարգության կարգով ներկայացրել են կուսակցության ղեկավար կազմին:
Թեև, դեպքից անցել է շուրջ երեք տարուց ավելի ժամանակ, որն անշուշտ որոշակի դժվարություններ է առաջացնում ապացույցների հավաքագրման գործընթացում, սակայն ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ ձեռնարկված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում նույնիսկ տարիներ անց հնարավոր է եղել բացահայտել ՀՀ ազգային ժողովի 2017 թ. ապրիլի 2-ի ընտրություններին մասնակցած «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի և դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար կազմակերպված խմբի կողմից ընտրողներին կաշառք տալու հանգամանքը հավաստող բազմաթիվ այլ ապացուցողական նյութեր, որոնց բովանդակությունն ակնհայտորեն չի սահմանափակվում միայն Գեղարքունիքի մարզի տարածքում կատարված լինելու հանգամանքով և այդ ուղղությամբ ներկայումս շարունակվում են կատարվել անհրաժեշտ գործողություններ:
Նախաքննական մարմնի տրամադրության տակ ներկայումս առկա են նաև այնպիսի նյութեր, որոնց ուսումնասիրությամբ տեսանելի է, որ կուսակցության ղեկավար կազմի կողմից ըստ ծառայության վայրերի, զորանոցների տեղակայման վայրերի, ծառայության ժամկետների վեր են հանվել նաև կոնկրետ զինծառայողների անհատական տվյալները, նախապես կազմվել են կաշառք ստանալու պատրաստակամություն հայտնած անձանց ցուցակներ, դրանք համադրվել և ստուգվել են ինչպես ընտրությունների նախորդող ժամանակահատվածում, այնպես էլ՝ ընտրություններց հետո, ՀՀ-ում գործող առևտրային բանկերից ընտրությունների նախորդող ժամանակահատվածում ստացել են 10.000 ՀՀ դրամներից բաղկացած հարյուրավոր միլիոն դրամներ և նույնաբնույթ բազմաթիվ այլ փաստական տվյալներ, որոնց կապակցությամբ նույնպես իրականացվում են ակտիվ քննչական գործողություններ:
Հաշվի առնելով կատարված հանցագործության ամբողջական պատկերը բացահայտելու հանրային շահը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ակնկալում է ստանալ նաև հանրության աջակցությունը և հորդորում է ՀՀ քաղաքացիներին սույն դեպքի վերաբերյալ որևէ տեղեկություններ տիրապետելու դեպքում անմիջապես  իրազեկել վարույթն իրականացնող մարմնին:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը բողոքարկելու է Վերաքննիչ քրեական դատարան։

СНБ рассчитывает на поддержку общественности по делу Царукяна (видео)
Служба национальной безопасности Армении представила новые подробности уголовного дела руководителя парламентской фракции “Процветающая Армения”, председателя партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна.
“Служба национальной безопасности Республики Армения, придавая важность представлению общественности информации в допустимом формате по уголовным делам, имеющим большой общественный резонанс, и имея целью предотвратить распространение дезинформации со стороны заинтересованных или преследующих свои интересы кругов, сообщает, что были выявлены случаи дачи избирателям взяток во время выборов в Национальное собрание Армении, состоявшихся 2 апреля 2017 года. При сопоставлении достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения по факту получения взяток, принято решение о привлечении председателя партии “Процветающая Армения”, руководителя блока партий “Царукян” Гагика Царукяна в качестве обвиняемого по части 2 статьи 38-154.2 Уголовного кодекса Республики Армения. В тот же день орган, осуществляющий производство, с учетом полученных по уголовному делу фактических данных, представил ходатайство в суд общей юрисдикции города Еревана о применении в отношении обвиняемого Гагика Царукяна ареста в качестве меры пресечения, что было отклонено судом.
Для того, чтобы считать обоснованное подозрение на инкриминируемое Гагику Царукяну преступление подтвержденным, орган предварительного следствия представил в суд сочетание таких фактов или информации, которые давали суду возможность считать его обоснованным, то есть обвиняемый имеет отношение к совершенным случаям обвинения в уголовном деле, к фактическим обстоятельствам, инкриминируемого преступления. В частности, в качестве таких фактических данных суд сослался на показания 5 подозреваемых, вовлеченных в дело, а также выявленные и изъятые при обыске в ООО “Ереван шин” отчеты о количестве избирателей, представленных в 2017 году на выборах депутатов ППА в НС Армении и выплаченных суммах. В отчетах содержались четкие отметки о суммах, выплаченных за получение одного голоса, за в общим за голоса, суммах, выплаченных активистам, свидетельства о передаче денег другим лицам по поручению Гагика Царукяна, которые у объективного наблюдателя не могут вызвать повода для различных комментариев, что и было подтверждено судом.
В то же время суд заявил, что предотвратить ненадлежащее поведение Гагика Царукяна в ходе производства по уголовному делу возможно с применением и другой меры пресечения, не связанной с лишением свободы. Примечательно, что на начальном этапе возбуждения данного уголовного дела было проведено более 80 обысков, в ходе которых в квартирах членов или активистов партии “Процветающая Армения” были обнаружены и изъяты также и другие улики, непосредственно подтверждающие факт дачи избирателям взяток в адресном порядке, в ходе парламентских выборов 2 апреля 2017 года в пользу блока партий “Царукян” и выдвинутого им кандидата, подписи, свидетельствующие о соответствующих отметках и получении взятки, выданных каждому лицу в размере 10 000 драмов.
Имеющиеся в уголовном деле фактические данные, в том числе показания других лиц, вовлеченных в дело в качестве обвиняемых, и нескольких десятков свидетелей, дают основание   делать разумные утверждения о том, что упомянутые отчеты были составлены теми лицами, которые непосредственно занимались вопросом предоставления избирателям взяток в адресном порядке, после чего отчеты в порядке последовательности были представлены руководящему составу партии. Однако в результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий СНБ Республики Армения, а также предпринятых параллельно с ними следственных и других процессуальных действий, даже спустя годы, стало возможным раскрыть подробности деятельности блока “Царукян” при выборах в Национальное собрание Республики Армения 2 апреля 2017 года. Дача взяток, явно не ограничивается тем обстоятельством, что они были совершены лишь на территории Гегаркуникской области, в этом направлении в настоящее время продолжаются все необходимые действия.
В распоряжении органа предварительного следствия в настоящее время имеются и материалы, при изучении которых видно, что руководящим составом партии по местам службы, местам дислокации казарм, были выявлены персональные данные конкретных военнослужащих, заранее составлены списки лиц, выразивших готовность получить взятку. Они были сопоставлены и проверены как в предшествующий период выборов, так и после выборов. Из действующих в Республике Армения коммерческих банков за предвыборный период были получены сотни миллионов драмов, состоящих из банкнот по 10 000 драмов, и множество подобных фактических данных, в связи с которыми также проводятся активные следственные действия.
Учитывая широкий общественный интерес к раскрытию целостной картины совершенного преступления, Служба национальной безопасности Республики Армения ожидает получить и поддержку общественности и призывает граждан Республики Армения в случае владения какой-либо информацией о данном случае немедленно уведомить орган, осуществляющий производство.