Հրաշքի համազոր երևույթ էր անկախության վերահաստատումը Արամ Ա կաթողիկոս (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետութեան առաջին անկախութեան տօնը, ինչպէս ամէն տարի, այս տարի եւս հանդիսաւորապէս նշուեցաւ Անթիլիասի Մայրավանքին մէջ՝ հովանաւորութեամբ եւ նախագահութեամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսին եւ ներկայութեամբ Լիբանանի մօտ Հայաստանի Հանրապետութեան դեսպան Վահագն Աթաբեկեանի։
Հինգշաբթի, 28 Մայիս 2020-ին, աշխարհի չորս ծագերէն հայորդիներ, Կաթողիկոսարանին «Սիլիսիա Թի. Վի.»-ի ճամբով, միացան Անթիլիասի Մայրավանք եւ առցանց կերպով մասնակից դարձան Հայաստանի Հանրապետութեան նուիրուած «Գոհաբանական Մաղթանք»ին, որ տեղի ունեցաւ Մայր Տաճարին կողքին կանգնած Հայաստանի Հանրապետութեան Անկախութեան 100-ամեակի նուիրուած յուշակոթողին առջեւ։
Արարողութիւնը սկիզբ առաւ «Նշանաւ ամենայաղթ» շարականի երգեցողութեամբ։ Արարողութեան ընթացքին արտասանուեցան աղօթքներ եւ մաղթանքներ, ընթերցուեցան Աւետարանէն եւ առաքելական թուղթերէն հատուածներ, ինչպէս նաեւ տեղի ունեցաւ Հայաստանի եռագոյն դրօշի օրհնութիւն։
Աւարտին, Վեհափառ Հայրապետը տուաւ իր հայրապետական պատգամը։ Պատգամին մէջ ան ընդգծեց հաւաքական յիշողութիւններու նշումին եւ զայն նոր սերունդներուն փոխանցելուն հրամայականը։ Ան ըսաւ, որ հրաշքի համազօր երեւոյթ էր Հայաստանի անկախութեան հռչակումը՝ թէկուզ պատմական Հայաստանի կտոր մը հողի վրայ, որովհետեւ հայ ժողովուրդը դարեր շարունակ հալածանքի ու ստրկութեան ճիրաններուն մէջ կը տուայտար, եւ նշեց, որ հրաշքը կ՚իրականանայ հոն, ուր ամուր հաւատք, կամք, ներքին միասնականութիւն եւ հայրենիքին համար նոյնիսկ արիւն թափելու սրբազան նախանձախնդրութիւն կայ։ Հայրապետը յայտնեց, որ միշտ ալ դառն եղած են աշխարհաքաղաքական պայմանները հայ ժողովուրդին համար եւ թէեւ ազատ ու անկախ Հայաստանի կեանքը երկար չտեւեց, սակայն անկախութեան ոգին ու տեսլականը տակաւին անմեռ է՝ մարմնաւորուած եռագոյն դրօշով։ «Սիմոն Վրացեան, Լեւոն Շանթ, Նիկոլ Աղբալեան, Կարօ Սասունի, հերոսներ, բարձրագոյն աստիճանի հայրենասէրներ, որոնք տասնամեակներ շարունակ Անթիլիասի Մայրավանքի սրբազան հողին վրայ մեզի հետ աղօթեցին, տագնապեցան, երազեցին ու պայքարեցան՝ ի խնդիր Հայաստանի անկախութեան վերահաստատման, ամբողջական Հայաստանին ու ամբողջական հայութեան»։
Հայրապետը երեք կէտերու մէջ ամփոփեց Մայիս 28-ի պատգամը։ Ան ըսաւ, որ իւրաքանչիւր հայու համար առաջնահերթութիւն է ներկայ ազատ անկախ Հայաստանի հզօրացումը, անկախութեան ամրացումը, տնտեսութեան ծաղկումը եւ միջազգային յարաբերութիւններուն ծաւալումը։ Անդրադառնալով Արցախին, Նորին Սրբութիւնը անգամ մը եւս հաստատեց, որ Արցախի անկախութեան ամուր պահպանումը, հերոս բանակին առաւել կազմակերպումը, Արցախի հայութեան իր սրբազան հողին ամուր կապուածութիւնը, իւրաքանչիւր հայու եւ ողջ հայութեան համար պէտք է դառնայ ամենօրեայ տագնապ։ «Չմոռնանք, որ Արցախի հզօրացումն ու անվտանգութեան ամրացումը Հայաստանի՛ հզօրացումն է։ Հայաստանին ու Արցախին հզօրացումը մեր ազգային պահանջատիրութեան ամուր հիմքն է», շեշտեց Հայրապետը։ Երրորդ եւ վերջին կէտին մէջ Նորին Սրբութիւնը խօսեցաւ 1918-ի Հայաստանի ընկերատնտեսական պայմաններուն մասին՝ տնտեսական տագնապ, համաճարակ, արտաքին ճնշում եւ թշնամիներով շրջապատում, եւ յայտնեց, որ ներկայ հանգրուանին եւս Հայաստան նոյնանման վիճակի մէջ կը գտնուի. «Զգո՜յշ, Հայաստանի պահպանումը մեր ժողովուրդին համար գերագոյն սրբութիւն պէտք է դառնայ։ Այսօր եւս, մեր պայմանները դառն են՝ ներքին թէ արտաքին. հետեւաբար, հայրենի մեր ժողովուրդը պէտք է հեռու մնայ բեւեռացումներ յառաջացնող, ներքին լարուածութիւն սրող, մեր ժողովուրդի ներքին ոյժը ջլատող ամէն տեսակ մօտեցումներէ» շեշտեց Վեհափառ Հայրապետը։
Նորին Սրբութիւնը իր պատգամը եզրափակեց յորդորելով համախմբել հայութեան  ներուժը եւ յարգել Մայիս 28-ի կտակը։

Явление, соизмеримое с чудом: Католикос Арам I (видео)
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I считает, что   восстановление независимости Армении 28 мая 1918 года,  пусть даже на кусочке исторической Армении, воистину соизмеримо  с  чудом.
Арам I заявил в своем видеообращении, посвященном Дню Республики.
«Восстановление независимости и свободы Родины, по крайней мере, на одном историческом клочке Армении, было воистину соизмеримым с  чудом. В истории наций, там, где есть сильная вера и воля, есть внутреннее единство, есть святое рвение   сражаться и даже проливать кровь за родину — там  есть и чудо. Так   случилось и тогда, когда  группой героев была восстановлена Республика Армения», - сказал Католикос.
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I заявил, что   героям  первой независимости Армении, жившим  сто лет  назад, есть  о чем напомнить нам сегодня.
«Хотя жизнь независимой Армении длилась недолго, дух и видение независимости оставались ярким светом  в жизни будущих поколений. История - это не совокупность прошлых реалий, история - это непрерывный процесс, и горе нам, если мы позволим  историческим реалиям  покрыться пылью. Истории есть  что рассказать нам. Наши герои, которые создали первую независимость Армении сто лет назад, сегодня о многом напоминают нам. Если имеем уши – да услышим, если имеем  веру, волю и желание –  да претворим эти напоминания в жизнь.
Первое напоминание: укрепление нынешней свободной и независимой Республики Армения, укрепление ее безопасности, процветание ее экономики, расширение ее международных отношений является главным приоритетом для каждого армянина, всего нашего   и всей нашей нации.
Второе напоминание:   сохранение устойчивой независимости Арцаха,  укрепление нашей героической армии, неслабеющая привязанность армян Арцаха к его священной земле должны стать ежедневной заботой для каждого армянина и всех армян. Не   забывайте:  укрепление Арцаха, сохранение безопасности Арцаха - это укрепление Армении. Укрепление Армении и Арцаха является прочной основой наших национальных требований.
Третье напоминание: будьте осторожны,  в тысячу раз   внимательнее всматривайтесь в историю, например, в  ситуацию в Армении в 1918 году - экономический кризис, эпидемия, внешнее давление  и Армения,  окруженная  врагами», - сказал Арам I.
Католикос сравнил Первую и Третью республики Армении, отметив, что сохранение Армении должно стать высшей святыней для нашего народа.
«Давайте сравним Армению прошлого с нынешней Арменией, разве ситуация одинакова – чуть  более или  чуть менее?  Сохранение Армении должно стать высшей святыней для нашего народа, наш народ должен держаться подальше от всего, что  усиливает внутреннюю напряженность и душит внутреннюю силу нашего народа. Мы должны объединить потенциал нашего народа, всех армян, чтобы вместе, побеждая разделяющие  нас взгляды,  руководствуясь   интересами Армении, Арцаха, нашего дела, мы сохранили незыблемые приоритеты нашего народа. Уважать героев 28 мая - значит оставаться верными своей заветной воле, оставаться верным независимости Арцаха и Армении», - сказал Католикос.