Օրացույց. 13-ը Մայիսի. Ռոբերտ Քոչարյանը բացատրում է «Օքուփայթ» բառը (տեսանյութ)
«Ժողովրդին պետք է վերադարձնել Աստծո կողմից իրեն տրված հիվանդանալու իրավունքը»,-սա հռչակում է Ազգային Ժողովի ընտրությունների հիմնական ֆավորիտ «Միասնություն» դաշինքը ։ Մինչդեռ դաշինքի լիդերներից Կարեն Դեմիրճյանը կարոտով է հիշում 80-ականների հայկական բժշկական դպրոցը։ Հետո նկատեց, որ անկախության ընթացքում էլ բժշկությունը ծաղկել է։
Ամերիկայից մայիսի 13-ին վերադարձող Ռոբերտ Քոչարյանն անդրադառնում է տարածքների վերադարձման անթույլատրելիության մասին հայ գործիչների հայտարարություններին, Քոչարյանը նկատում է, որ հարցը փաթեթային է լուծվելու, տարածքները փաթեթից դուրս չեն վերադարձվելու։ Այս հարցազրույցում Ռոբերտ Քոչարյանն անդրադառնում է նաեւ այն քաղաքական գործիչներին, որոնք, նրա բառերով, 1997-ին առանց Ղարաբաղի կարգավիճակը ճշտելու մտադիր էին հանձնել ազատագրված տարածքները, բայց քննադատում էին գործող նախագահի դիվանագիտական ջանքերը:
Այդ օրերին ընդդիմությունը պահանջում էր նաեւ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հրաժարականը այն բառերի համար, որ արյունով գրաված տարածքները համարել էր օկուպացված:

Календарь. 13-е мая: Роберт Кочарян объясняет слово «Оккупайт» (видео)
13-го мая 1998 года от должности президента футбольной федерации отказывается президент федерации Армен Саркисян. «Вне зависимости от того, будет ли вы оценивать мою деятельность положительно или отрицательно, я ухожу», - во время заседания федерации в Доме шахмат говорит Армен Саркисян. Под его руководством международный рейтинг нашей сборной поднялся с 144-го места на 105-е. Новым президентом Футбольной федерации избирается мэр Еревана, генерал-майор полиции Сурен Абраамян.
Политические силы, бойкотирующие выборы в Национальное собрание 1999 года непосредственно перед выборами заявляют, что избирательный процесс уже сфальсифицирован. Давид Шахназарян пророчествует: будущее Национальное собрание будет создано для осуществления революции.
«Народу нужно вернуть данное Богом право болеть», - провозглашает основной фаворит выборов в Национальное собрание альянс «Единство». Между тем один из лидеров альянса Карен Демирчян с ностальгией вспоминает армянскую медицинскую школу 80-х годов. Потом заметил, что и при независимости медицина процветала.