96669688_2459104027524778_6352296874627563520_n
Ինչ է իրենից ներկայացնում Լանզարոտի կոնվենցիան, եւ արդյոք կհեշտացնի՞ Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացումը
Չնայած որոշ պատգամավորների դժգոհություններին եւ Ազգային ժողովի դիմաց բողոքի ակցիային՝ Խորհրդարանն այսօր  79 կողմ, 12 դեմ ձայների հարաբերությամբ ընդունեց «Սեռական շահագործումից և սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան վավերացնելու մասին հարցը:
Թեմայի շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանի հետ:
- Աժ այսօրվա նիստին «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը ներկա չէր: Ավելի վաղ կոնվենցիան քննարկվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում: «Լուսավոր Հայաստանն» ի՞նչ դիրքորոշում է հայտնել կոնվենցիայի վերաբերյալ:
-   «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը կարծես հանրային դիրքորոշում չի հայտնել։ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամը Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի քննարկման և քվեարկության ժամանակ ներկա չէր։
-  Կոնվենցիան ի՞նչ մեխանիզմներ ունի, որոնցով կարող է պաշտպանել երեխային սեռական շահագործումից և չարաշահումից:
Կոնվենցիաները սովորաբար ոչ թե անմիջականորեն են գործում, այսինքն՝ այս կամ այն կերպ կանխում կամ պատժում հանցագործությունները, այլ ընդհանուր ուղենիշներ են սահմանում, թե երկրները ինչ փոխեն իրենց ներքին օրենսդրության և մեխանիզմների մեջ։
Օրինակ, Կոնվենցիան խորհուրդ է տալիս քրեականացնել երեխաներին սեռական բնույթի գործողություններին ականատես լինելուն դրդելը կամ երեխային սեռական հարաբերությունների մեջ ներգրավելու նպատակով հանդիպման առցանց առաջարկ անելը։ Մեկ այլ դրույթով՝ Կոնվենցիան խրախուսում է ստուգել և ապահովել, որ երեխաների հետ աշխատող անձինք չունենան դատվածություններ երեխաների սեռական շահագործման կամ ոտնձգությունների համար։ Կոնվենցիան շատ ավելի անմիջական օգտակարություն ունի միջազգային համագործակցության տեսանկյունից։ Այն ստեղծում է համագործակցության դաշտ երկրից երկիր ճամփորդող հանցագործներին նույնականացնելու, հանցագործությունները կանխելու և դրանք արդյունավետ պատժելու համար։
- Հաճախ է խոսվում այն մասին, որ սեռական բռնության զոհ դարձած երեխաները պետությունից չեն ստանում փաստաբանի, բժշկական, հոգեբանական աջակցություն: Մասնավոր կազմակերպություններն էլ երկարատև ծրագրեր չեն կիրառում: Այս կոնվենցիան ենթադրո՞ւմ է նաև այդ մեխանիզմների կիրառումը, և հետագայում ի՞նչ ծրագրեր են մշակվելու այս ուղղությամբ:
- Կոնվենցիան խրախուսում է, որ երկրները զոհերին անվճար իրավաբանական օգնության տրամադրեն, գործերի քննության ժամանակ նրանց հավելյալ տրավմաների չենթարկելու կառուցակարգեր մշակեն (օրինակ մեկից ավելի անգամ չհարցաքննեն՝ ստիպելով վերապատմել և վերապրել կատարվածը), միջոցառումներ ձեռնարկեն զոհերի ֆիզիկական և հոգեբանական ու սոցիալական վերականգնման հարցում։ Մենք այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել ենք (օրինակ կրկնակի հարցաքննությունները բացառելու մասով) և կշարունակենք ձեռնարկել (օրինակ ոլորտի մասնագետների պատրաստման և վերապատրաստման մասով)։ Կոնվենցիան այս առումով ընդամենը հավելյալ խթան է։
-   Կոնվենցիան նաև հնարավորություն է տալիս միջազգային համագործակցության և սեռական հանցագործությունների համար դատապարտված անձանց տվյալների գրանցման և և պահպանման: Այս հնարավորությունը որքանո՞վ կօգնի հանցագործներին բացահայտելու և նման դեպքերը հնարավորինս նվազեցնելու համար:
- Այո, Կոնվենցիան խրախուսում է, որ երկրները պահպանեն հանցագործություններ կատարած անձանց ինքնության և գենետիկ տվյալները և ունենան օրենսդրական կառուցակարգեր՝ դրանք այլ երկրների փոխանցելու համար։ Սա կարող է օգտակար լինել ապացուցելու համար, որ տեղի է ունեցել կրկնահանցագործություն, այսինքն՝ առաջին անգամը չէ, որ անձը նման հանցագործություն է կատարում։
- Այսօր գրանցվում են նաև առցանց սեռական շահագործման դեպքերը, կոնվենցիան այս առումով ունի՞ պաշտպանական մեխանիզմներ:
- Կոնվենցիան նախ պահանջում է, որ երկրները տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաների ոլորտը մասնակից դարձնեն հանձնագործությունների կանխարգելմանն ուղղված քաղաքականությունների մշակմանն ու իրականացմանը: Կոնվենցիան նաև պահանջում է, որ քրեականացվեն տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաների միջոցով կատարվող հանցագործությունները, ինչպիսին է, օրինակ, մանկական պոռնոգրաֆիային գիտակցաբար հասանելիություն ձեռք բերելը։ Եվ վերջապես Կոնվենցիան պահանջում է, որ երկրները գիտելիքներ տան երեխաներին ինտերնետից անվտանգ օգտվելու մասին։
- Եթե բռնություն իրականացնող անձը հանդիսանում է ծնողը  կամ խնամակալ անձը, այդ դեպքում ի՞նչ միջոցներ են կիրառվելու:
- Կոնվենցիան խրախուսում է նախ դիտարկել ընտանեկան միջավայրից այդ ծնողին հեռացնելու տարբերակը՝ ապահովելով, որ երեխան շարունակի բնակվել մյուս՝ իրեն աջակցող և խնամող ծնողի հետ։ Եթե սա հնարավոր չէ, ապա պետք է կիրառվի երեխային ապահով միջավայր տեղափոխելու տարբերակը։
- Կոնվենցիան վերաբերո՞ւմ է նաև ֆիզիկական բռնություններին, թե այն միայն  սեռական բռնության և չարաշահման պաշտպանության մեխանիզմներ ունի:
- Կոնվենցիան վերաբերում է երեխաների նկատմամբ սեռական ոտնձգություններին, որոնք կարող են ունենալ նաև ֆիզիկան բռնության դրսևորումներ, օրինակ բռնաբարությունը կամ չունենալ ֆիզիկական բռնության ակնհայտ դրսևորումներ, օրինակ երեխային համոզելով ներգրավելը պոռոգրաֆիայի արտադրության մեջ։
- Մամուլում  կոնվենցիայի վերաբերյալ ոչ միանշանակ կարծիքներ կան, մասնավորապես նշվում է, որ կոնվենցիան պարտադրում է, որ երեխաները տարրական և միջնակարգ դպրոցում պետք է իրազեկվեն սեռական շահագործման մասին, ինչը կարող է երեխաների մոտ վաղաժամ հետաքրքրություններ առաջացնել իրենց մարմնի նկատմամբ:
- Կոնվենցիայի կրթական բաղադրիչը չի ենթադրում, որ երեխաներին պետք է նկարագրվեն քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործությունները։ Կոնվենցիան ենթադրում է, որ երեխաներին պետք է տրվեն իրենց տարիքին հարմարեցված գիտելիքներ, թե ինչպես ճանաչել իրենց սեռական անձեռնմխելիության նկատմամբ վտանգների վաղ նշանները և անկաշկանդ օգնություն խնդրել մեծահասակներից։ Կոնվենցիան նաև նշում է, որ սա նախևառաջ ծնողների պարտականությունն է, սակայն ոչ բոլոր ծնողները ունեն համապատասխան ծնողավարական հմտություններ։ Օրինակ շատ ծնողներ գուցե չկարողանան «անծանոթից կոնֆետ չվերցնես»-ից ավելի բան ասել երեխաներին, մինչդեռ մանկության նկատմամբ հանցագործությունները նոր դրսևորումներ են կրում, օրինակ առցանց։ Այստեղ հարկավոր է ծնող-ուսուցիչ համագործակցություն երեխային առանց սթրեսի ենթարկելու սովորացնելու համար, թե ինչպես անվտանգ օգտվել համացանցից։ Եթե անհրաժեշտ է տասնյակ հազարավոր մանուկներին տալ ընդհանուր բնույթի գիտելիքներ տասնյակ մանուկների կյանքը փրկելու համար, ապա դա պետք է անել։
- Մտավախություններ կան նաև, որ կոնվենցիայի վավերացման  դեպքում երեխաները կարող են Թեժ գիծ զանգահարելով՝ բողոք ներկայացնել ծնողի հանդեպ «դաստիարակչական ապտակի» կամ վիճաբանության դեպքում: Կոնվենցիայի ընդունումը կարո՞ղ է նման խնդիրներ առաջացնել մեզ մոտ:
- Կոնվենցիան չի անդրադառնում ոչ սեռական բնույթի բռնությանը կամ ծնողավարական հմտությունների զարգացմանը։ Սակայն քանի որ հարց եք բարձրացրել, ես այսպիսի մի դատողություն առաջ կքաշեմ։ Այն երեխան, ում ծնողը կամ ծնողները «դաստիարակչան ապտակ» են կիրառում, ամեն նման ապտակի միջոցով իրենց երեխային սովորեցնում են դիմանալ բռնությանը, չունենալ իրենց մարմնի նկատմամբ ոտնձգության դեմ արտառոց վերբերմունք։ Սա նաև կարող է հանգեցնել նրան, որ երեխան առանց ընդվզելու ներգրավվի այնպիսի միջավայրերում, որտեղ իր նկատմամբ կկիրառվի սեռական բնույթի բռնություն։ Առողջ ծնողավարությունը ենթադրում է սեփական արժանապատվության գիտակցությամբ մարդու ստեղծում։
-  Կոնվենցիայի հանդեպ  հաջորդ մտավախությունը այն է, որ Եվրոպայում դեպքեր են հանդիպում, երբ ամուսնալուծության ժամանակ երեխային  ծնողից հեռացնելու համար  ծնողը մեղադրում է մյուսին երեխայի հանդեպ սեռական բռնության կամ ցանկության առկայության մեջ՝ այսպիսով զրկելով նրան ծնողական խնամքից: Կոնվենցիայի ընդունումը կարո՞ղ է այսպիսի դեպքերի համար առիթ դառնալ:
-   Նման դեպք կարող է տեղի ունենալ անկախ Կոնվենցիայի վավերացումից։ Եվ անկախ Կոնվենցիայի վավերացումից նման մեղքը պետք է ապացուցվի։
-   Այս կոնվենցիան կարո՞ղ է հեշտացնել  երեխայի որդեգրման հետ կապված առկա խնդիրները:
- Ոչ, չի կարող։ Իմիջայլոց ասեմ, որ հենց այս օրերին Ազգային ժողովում քննարկում ենք քրեական օրենսգրքում հնարավոր նոր՝ «Ծնողական իրավունքներից հրաժարվելուն հակելը կամ հարկադրելը» հոդվածը, որով քրեական պատասխանատվություն կսահմանվի հորդորելու, խաբեության, վստահությունը չարաշահելու, կամ վիճակի խոցելիությունը օգտագործելու, կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու միջոցով կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով կամ այլ եղանակով անձին ծնողական իրավունքներից հրաժարվելուն հակելը կամ հարկադրելը։
-Լանզարոտի կոնվենցիայի վավերացման դեմ է խոսել փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը: Նա մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանի կոնվեցիայի վավերացմամբ իրավական ակտերի համակարգ է ներմուծվում «սեռական կողմնորոշում»  հասկացությունը և այն հեշտացնելու է Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացումը, որով ընտանիք հասկացությունը նույնականցվելու է նույնասեռականների միության հետ: Ի՞նչ առնչություներ ունեն այս երկու կոնվենցիաները և ինչպե՞ս կարող են օգնել մեկը մյուսին վավերացման հարցում:
-Պարոն Արա Զոհրաբյանը ապատեղեկատվություն է տարածում և վնասում փաստաբանության որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության կարևորագույն ոլորտի համբավին։ Նախ, այս Կոնվենցիան իրավական ակտերի համակարգ չի ներմուծում «սեռական կողմնորոշում» հասկացությունը, քանի որ այն արդեն կա օրինակ Հայաստանի Կառավարության կողմից 2011 թվականին ստորագրված և Խորհրդարանի կողմից 2015 թվականին վավերացված «Բժշկական նշանակության արտադրանքի կեղծման և հանրային առողջության համար վտանգ ներկայացնող նմանատիպ հանցագործությունների մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայում։
Երկրորդ, այս Կոնվենցիայում խոսվում է սեռական բռնության երեխա զոհերի, կրկնում եմ՝ երեխա զոհերի սեռական կողմնորոշումը նրանց նկատմամբ կատարված հանցագործությունները քննելու հիմք չդարձնելու մասին։ Կոնվենցիան ասում է զոհերի իրավունքների պաշտպանության նպատակով միջոցառումների իրականացումը երաշխավորվում է առանց որևէ հիմքով խտրականության, ինչպիսիք են սեռը, ռասան, մաշկի գույնը, լեզուն, կրոնը, քաղաքական կամ այլ համոզմունքներ, ազգային կամ սոցիալական ծագումը, ազգային փոքրամասնության պատկանելությունը, գույքային դրությունը, ծնունդը, սեռական կողմնորոշումը, առողջական վիճակը, հաշմանդամությունը կամ այլ կարգավիճակ: Սա նշանակում է, որ եթե քննիչը քննում է երեխային մարմնավաճառության մեջ ներգրավելու դեպք, նրան չպետք է հետաքրքրի՝ հիմա այդ երեխային ի՞նչ կողմնորոշման մարմնավաճառության մեջ են ներգրավել։ Նույնը չպետք է հետաքրքրի սեփական մասնագիտության արժեքը գիտակցող փաստաբանին։
Լանզարոտի կոնվենցիայի վավերացումը ոչ մի կերպ չի կարող դյուրացնել Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացումը։ Դրանք առանձին որոշումներ են։

Что представляет собой Лансаротская конвенция и облегчит ли она ратификацию Стамбульской конвенции?
Поддержи А1+!Несмотря на недовольство депутатов и акцию протеста напротив Национального собрания, Парламент сегодня с соотношением 79 голосов за, 12 против принял вопрос о ратификации конвенции Совета Европы «О защите детей от сексуальной эксплуатации и насилия сексуального характера».
«А1+» побеседовал на эту тему с членом постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам НС, депутатом от фракции «Мой шаг» Марией Карапетян.
- На сегодняшнем заседании НС фракция «Светлая Армения» не присутствовала. Ранее конвенция обсуждалась на постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам. Какую позицию выразила «Светлая Армения» относительно конвенции?
- Фракция «Светлая Армения» похоже не выражала общественной позиции. Член фракции «Светлая Армения» не присутствовал во время обсуждения и голосования в постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам.
- Какими механизмами обладает конвенция, которыми она может защитить ребенка от сексуальной эксплуатации и злоупотреблений?
Конвенции обычно действуют не непосредственно, то есть тем или иным образом предотвращают и наказывают преступления, а устанавливают общие ориентиры, что страны должны изменить в своем внутреннем законодательстве и механизмах.
К примеру, Конвенция рекомендует криминализировать побуждение детей к тому, чтобы стать очевидцами действий сексуального характера, или онлайн предложение встречи с целью вовлечения ребенка в сексуальные отношения. Другим положением Конвенция поощряет проверить и обеспечить, чтобы работающие с детьми лица не имели судимости за сексуальную эксплуатацию детей или посягательство. Конвенция имеет гораздо большую непосредственную пользу с точки зрения международного сотрудничества. Она создает поле для сотрудничества с целью идентификации путешествующих из страны в страну преступников, предотвращения преступлений и их эффективного наказания.
- Часто говорится о том, что дети, ставшие жертвой сексуального насилия, не получают от государства адвокатской, медицинской, психологической помощи. Частные компании же не применяют длительных программ. Предполагает ли эта конвенция применение этих механизмов, и какие программы будут разработаны в этом направлении в дальнейшем?
- Конвенция поощряет, чтобы страны предоставляли жертвам бесплатную юридическую помощь, разработали механизмы для того, чтобы не подвергать жертв дополнительным травмам во время расследования (например, не допрашивать более одного раза, заставляя вновь рассказывать и переживать происшедшее), предпринять меры для физической, психологической и социальной реабилитации жертв. Мы предприняли шаги в этом направлении (например, по части исключения повторных допросов) и продолжим предпринимать (например, по части подготовки и переподготовки специалистов отрасли). Конвенция, в этом плане, это – всего лишь дополнительный стимул.
- Конвенция также дает возможность международного сотрудничества и записи и хранения данных лиц, осужденных за сексуальные преступления. Насколько эта возможность поможет обнаружению преступников и максимальному сокращению подобных случаев.
- Да, Конвенция поощряет, чтобы страны хранили идентификационные и генетические данные лиц, совершивших преступления, и обладали законодательными механизмами для их передачи другим странам. Это может быть полезным для того, чтобы доказать, что имел место рецидив, т. е. лицо совершило подобное преступление не впервые.
- Сегодня регистрируются также случаи сексуальной эксплуатации онлайн, обладает ли конвенция защитными механизмами в этом плане?
- Конвенция прежде всего требует, что страны вовлекли информационную и коммуникационную отрасли в разработку и реализацию политик, направленных на предотвращение преступлений. Конвенция также требует, чтобы были криминализированы преступления, совершаемые посредством информационных и коммуникационных технологий, такие как, сознательное получение доступа к детской порнографии. И наконец Конвенция требует, чтобы страны давали знания детям о безопасном пользовании интернетом.
- Если лицом, совершающим насилие, является родитель или опекун, какие меры будут применяться в этом случае?
- Конвенция поощряет прежде всего рассмотреть вариант удаления этого родителя из семейной среды, обеспечив, чтобы ребенок продолжал жить с другим родителем, который ему помогает и ухаживает за ним. Если это невозможно, должен применяться вариант перемещения ребенка в безопасную среду.
- Конвенция относится и к физическому насилию или она обладает механизмами только для защиты от сексуального насилия и злоупотребления?
- Конвенция относится к сексуальным посягательствам по отношению к детям, которые также могут иметь проявления физического насилия, например, изнасилование, или же не иметь явных проявлений физического насилия, к примеру, посредством убеждения вовлечь ребенка в производство порнографии.
- В прессе есть неоднозначные мнения о конвенции, в частности, отмечается, что конвенция принуждает к тому, чтобы дети в начальной и средней школе были осведомлены о сексуальной эксплуатации, что может вызвать у детей преждевременный интерес по отношению к своему телу.
- Образовательная составляющая Конвенции не предполагает, что детям должны описываться преступления, предусмотренные уголовным кодексом. Конвенция предполагает, что детям должны быть даны соответствующие их возрасту знания, как распознать ранние признаки угрозы их сексуальной неприкосновенности и не стесняясь попросить помощи у взрослых. В Конвенции также отмечается, что это, прежде всего, обязанность родителей, однако не у всех родителей есть соответствующие родительские навыки. К примеру, многие родители возможно не смогут сказать детям большее, нежели «не бери конфет у незнакомых», между тем преступления против детства имеют новые проявления, например, онлайн. Здесь необходимо сотрудничество родитель-учитель для того, чтобы не подвергая ребенка стрессу, научить, как безопасно пользоваться интернетом. Если необходимо десяткам тысяч малышей дать знания общего характера для того, чтобы спасти жизнь десятка малышей, это нужно сделать.
- Существуют также опасения, что в случае ратификации конвенции дети могут, позвонив по Горячей линии, пожаловаться на своего родителя в случае «воспитательной пощечины» или ссоры. Может ли принятие Конвенции вызвать у нас подобные проблемы?
- Конвенция не обращается к насилию несексуального характера или развитию родительских навыков. Однако поскольку Вы подняли вопрос, я выскажу следующее суждение. Ребенок, чей родитель или родители применяют «воспитательные пощечины», посредством каждой такой пощечины учат своего ребенка терпеть насилие, не иметь особого отношения против посягательств по отношению к своему телу. Это может также привести к тому, что ребенок без возмущения может быть вовлечен в такую среду, где по отношению к нему будет применено насилие сексуального характера. Здоровое родительство предполагает создание человека с чувством собственного достоинства.
- Следующее опасение по отношению к Конвенции в том, что в Европе встречаются случаи, когда для того, чтобы удалить ребенка от родителя во время развода родитель обвиняет в сексуальном насилии или наличии желании по отношению к ребенку, таким образом лишая его родительского ухода. Может ли ратификация Конвенции стать поводом для таких случаев?
- Подобный случай может произойти вне зависимости от ратификации Конвенции. И вне зависимости от ратификации Конвенции, подобная вина должна быть доказана.
- Может ли эта конвенция облегчить проблемы, связанные с усыновлением ребенка?
- Нет, не может. Кстати, скажу, что именно в эти дни в Национальном собрании мы обсуждаем новую статью в Уголовном кодексе «Склонение или принуждение к отказу от родительских прав», которой будет установлена уголовная ответственность за склонение или принуждение лица к отказу от родительских прав посредством призыва, обмана, злоупотребления доверием или воспользовавшись уязвимости состояния, применения неопасного для жизни или здоровья насилия или посредством угрозы применения насилия.
- Против Лансаротской конвенции выступил председатель палаты адвокатов Ара Зограбян. Он в частности отметил, что посредством ратификации Конвенции в систему правовых актов Армении вводится понятие «сексуальная ориентация», и это облегчает ратификацию Стамбульской конвенции, согласной которой понятие семья отождествляется с гомосексуальным союзом. Как связаны эти две конвенции и как могут помочь друг другу в вопросе ратификации?
- Господин Ара Зограбян распространяет дезинформацию и наносит ущерб репутации адвокатуры как важнейшей отрасли защиты прав человека. Во-первых, эта Конвенции не вводит в систему правовых актов понятие «сексуальной ориентации», поскольку оно уже есть в Конвенции Совета Европы «О фальсификации продукции медицинского назначения и подобных преступлениях, представляющих опасность для общественного здоровья», подписанной Правительством Армении в 2011 году и ратифицированной Парламентом в 2015 году.
Во-вторых, в этой Конвенции говорится о детях-жертвах сексуального насилия, повторяю, о том, чтобы сексуальная ориентация жертв-детей не становилась основанием для расследования преступлений по отношению к ним. В Конвенции говорится: с целью защиты прав жертв реализация мер гарантируется без дискриминации на каких-либо основаниях, таких как секс, раса, цвет кожи, язык, религия, политические или прочие убеждения, национальное или социальное происхождение, рождение, сексуальная ориентация, состояние здоровья, инвалидность или иной статус. Это значит, что если следователь расследует случай вовлечение ребенка в проституцию, его не должно интересовать, в проституцию какой ориентации вовлекли этого ребенка? То же самое не должно интересовать адвоката, осознающего ценность собственной профессии.
Ратификация Конвенции Лансаротской конвенции никоим образом не может облегчить ратификацию Стамбульской конвенции. Это – отдельные решения.