Ի՞նչ է կատարվում նավթամթերքի շուկայում․ «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն» ընկերությունն առաջ է անցել «Ֆլեշ»-ից
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻնչպիսի իրավիճակ է ներկայումս Հայաստանի նավթամթերքի ներմուծման շուկայում, ո՞ր ընկերություններն են առաջատար այս ոլորտում։
Մոտ մեկ ամիս առաջ «Ա1+»-ի հրապարակած հոդվածում նշել էինք, որ «նավթամթերքների տեղափոխման մենաշնորհը մնում է, փոխադրման սակագինը նույնն է, փոխվել է միայն կարտելը (խոշոր կապիտալիստական արդյունաբերական ձեռնարկություն՝ շուկայական մենաշնորհի հասնելու համար): Եթե նախկինում այդ կարտելում Վրաստանից «Petrocas Energy»-ն էր, իսկ Հայաստանից «Flesh» (Ֆլեշ) ընկերությունն էր, ապա հիմա Վրաստանից «Տերմինալ 1»-ն է, իսկ Հայաստանից ՝ «CPS Oil Corporation»-ը (ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն)» ընկերությունը։
Այս թեմայով այժմ «Ա1+»-ը զրուցել է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի Մրցակցության պաշտպանության վարչության գերիշխող դիրքի և հակամրցակցային համաձայնությունների վերահսկողության բաժնի պետ Հայկ Սարգսյանի հետ։
Դիտարկում ներկայացրինք, որ Հայաստանի նավթամթերքի ներմուծման հարցում «ՍիՓիԷս» ընկերությունը գերիշխող դիրք է գրավում, և կարծես թե նաև մենաշնորհային դիրք է գրավում։
«Որպեսզի ավելի ճիշտ մեր արտահայտություններում լինենք, որպես այդիպիսին մենաշնորհային դիրք բենզինի կամ դիզելի, առհասարակ վառելիքի շուկայում չկա։ Այսինքն՝ մենաշնորհային դիրք է համարվում այն դիրքը, երբ որ ընդամենը մեկ խաղացող է։ Այս դեպքում Դուք երևի մեր օրենքի տեսանկյունից նկատի ունեք գերիշխող դիրք հասկացությունը։ Այսինքն՝ այո, «ՍիՓիԷս» ընկերությունը խոշոր ներմուծող և իրացնող ընկերություն է։ Այո՛, մեր օրենքի իմաստով՝ այն գերիշխող ընկերություն է, բայց որպես այդպիսին այն մենաշնորհային ընկերություն չէ, որովհետև բացի իրենից կան նաև ուրիշ խոշոր ընկերություններ»,- ի պատասխան նշեց Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում էնրան, որ «ՍիՓիԷս»-ը գերազանցել է «Ֆլեշ» ընկերությանը, ըստ նրա, դա նորմալ շուկայական, տնտեսական գործընթաց է, յուրքանչյուր տարի տնտեսվարողների ներմուծման տեսակարար կշիռները փոխվում են․ «Այո՛, տարի կար, որ այլ ընկերություն էր ավելի շատ ներմուծում, հիմա «ՍիՓիԷս»-ն է»։
Դիտարկմանը՝ նախկինում «ՍիՓիԷս»-ից առաջ «Ֆլեշ» ընկերությունն է այս ոլորտում գերիշխող դիրք գրավել, Սարգսյանը պատասխանեց, որ գերիշխող դիրք հասկացության դեպքում պարտադիր չէ, որ մեկ ընկերություն գրավի, և ՀՀ օրենքի համաձայն՝ գերիշխող դիրք միաժամանակ կարող են մի շարք ընկերություններ գրավել։
«Մասնավորապես ընկերություն, որն ունի շուկայում որոշակի մասնաբաժին կամ երկու ընկերությունն էլ միասին շուկայում 60 տոկոս և ավելին մասնաբաժին, երեք ընկերություն, որոնք զբաղեցնում են շուկայի որոշակի հատվածը։ Այսինքն՝ այս դեպքում կոնկրետ բենզինի մասով մենք ունենք երեք խոշոր խաղացող, որոնք իրավական տեսանկյունից նույն հարթության վրա են։ Այսինքն՝ չի կարելի ասել, որ «Ֆլեշ»-ն էր անցած տարի գերիշխող, այս տարի դարձել է «ՍիՓիԷս»-ը»,- շարունակեց ՏՄՊՊՀ պաշտոնյան։
Նա պարզաբանեց, որ կարող է՝ մի տարի «Ֆլեշ»-ն է խոշոր խմբաքանակ բերի, ավելի մեծ ներմուծման և իրացման ծավալներ ունենա, հետո փոխվի այդ տենդենցը։
Շուկայում տեղի ունեցող փոփոխությունների մանրամասների համար Հայկ Սարգսյանը խորհուրդ տվեց նայել հաշվետվությունները և ՏՄՊՊՀ-ի կողմից 2019 թվականին ««Բենզին» և «Դիզելային վառելիք» ապրանքային շուկաներում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները» զեկույցը, որը հրապարակվել է 2020 թվականի հունվարի 29-ին։
Ուսումնասիրության արդյունքների «3․2 Բենզինի և դիզելային վառելիքի ներմուծման ծավալները» բաժնում տեսնում ենք․
ԲԵՆԶԻՆԻ ներմուծում
2017 թվականի ընթացքում 4 տնտեսավոր սուբյեկտի կողմից ներմուծվել է շուրջ 141 հազար 868 տոննա բենզին, որի մեծ մասնաբաժինը՝ մոտ 97 տոկոսը, կազմել է «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն» և «Ֆլեշ» ընկերություններինը։
2018-ին 6 տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից ներմուծվել է շուրջ 159 հազար 966 տոննա բենզին, որի մեծ մասնաբաժինը՝ 92 տոկոսը, ներմուծվել է «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն», «Ֆլեշ» և «Մաքս Պետրոլ» ընկերությունների կողմից։
2019 թվականի հունվարի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում 4 տնտեսվարող սուբյեկտ իրականացրել է 146 հազար 655 տոննա բենզինի ներմուծում․ 100 տոկոսով՝ «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն», «ՍիՓիԷս օիլ», «Ֆլեշ», «Մաքս Պետրոլ» ընկերությունները։
ԴԻԶԵԼԱՅԻՆ ՎԱՌԵԼԻՔԻ ներմուծում
2017 թվականին ներմուծվել է 142 հազար 557 տոննա․ առավել խոշոր ներմուծողներ են «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն», «Ֆլեշ», «Էյ բի էքսպորտ», ընկերությունները՝ շուրջ 97 տոկոս ներմուծմամբ։
2018-ին ներմուծել է 6 տնտեսվարող սուբյեկտ․ 153 հազար 236 տոննա դիզվառելիքի ներմուծման շուրջ 97 տոկոսն իրականացվել է «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն», «Ֆլեշ», «Մաքս Պետրոլ» ընկերությունների կողմից։
2019-ի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ներմուծում է իրականացրել 16 տնտեսվարող սուբյեկտ․ 118 հազար 650 տոննա դիզվառելիքի ներմուծման շուրջ 92 տոկոսն իրականացրել են՝ «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն», «ՍիՓիԷս օիլ», «Ֆլեշ» և «Մաքս Պետրոլ» ընկերությունները։
Ուսումնասիրության 3.3 կետում (Բենզինի և դիզելային վառելիքի իրացման ծավալները) նշված են բենզինի և դիզելային վառելիքի իրացման ծավալները։
ԲԵՆԶԻՆԻ իրացում
2018 թվականի ընթացքում իրացվել է շուրջ 230 միլիոն 379 հազար լիտր բենզին․ իրացումն իրականացրել է 6 տնտեսվարող սուբյեկտ։ Խոշոր իրացնողներն են «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն», «Ֆլեշ» և «Մաքս Պետրոլ» ընկերությունները՝ շուրջ 93 տոկոս մասնաբաժնով։
2019-ի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում իրացրել է 4 տնտեսվարող սուբյեկտ՝ շուրջ 102 միլիոն 738 հազար լիտր բենզին։ Առավել խոշոր ծավալներն իրացրել են «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն», «ՍիՓիԷս օիլ», «Ֆլեշ» և «Մաքս Պետրոլ» ընկերությունները՝ շուրջ 99 տոկոս (մնացած 1 տոկոսի մասին խոսք չկա)։
ԴԻԶԵԼԱՅԻՆ ՎԱՌԵԼԻՔԻ իրացում
2018-ի ընթացքում իրացվել է շուրջ 207 միլիոն 469 հազար լիտր 6 տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից։ Առավել խոշոր իրացնողներն են «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն», «Ֆլեշ» և «Մաքս Պետրոլ» ընկերությունները՝ շուրջ 97 տոկոս։
2019-ի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում 7 տնտեսվարող սուբյեկտ է իրացրել՝ շուրջ 74 միլիոն 326 հազար լիտր։ Առավել խոշոր իրացնողներն են եղել «ՍիՓիԷս օիլ քորփորեյշն», «ՍիՓիԷս օիլ», «Ֆլեշ» և «Մաքս Պետրոլ» ընկերությունները՝ շուրջ 93 տոկոս։
ՏՄՊՊՀ Գերիշխող դիրքի և հակամրցակցային համաձայնությունների վերահսկողության բաժնի պետ Հայկ Սարգսյանը նաև նշեց, որ հանձնաժողովի լիազորությունները տարածվում են միայն ՀՀ սահմաններում և ՀՀ-ում գործող տնտեսվարող սուբյեկտների վրա։
Մինչ կորոնավիրուսով պայմանավորված համաշխարհային տնտեսական վայրիվերումները ՏՄՊՊՀ-ի ունեցած տվյալների համաձայն՝ սակագների որոշակի փոփոխություն, այսինքն՝ ենթակառուցվածքների մասով, տեղի չի ունեցել, իսկ գնի փոփոխությունը հիմնականում պայմանավորված է լինում (թե՛ նախկինում, և թե՛ հիմա) համաշխարհային շուկաներում տեղի ունեցող փոփոխություններով։
«Անկախ ձեռքբերման ժամանակահատվածից (կորոնավիրուսից առաջ-հետո, թե երբ կլինի) եթե ձեռքբերման գինը նվազում է, ապա ավտոմատ նվազում է նաև վառելիքի իրացման գինը Հայաստանում։ Սա սովորական գործընթաց է։ Ինչ վերաբերում է ներմուծման պրոցեսներին, ըստ էության, տեսակարար կշիռների փոփոխությունը նորմալ շուկայական հարաբերություններին համապատասխան է։ Սա մրցակցության տարրերից մեկն է։ Սա վկայում է նրա մասին, որ (նաև փոփոխությունները, որ հիմա ավելի ակտիվ են, քան նախկինում) համեմատաբար ավելի թեժ մրցակցություն է սկսվել շուկայում»,- ընդգծեց նա։
Իսկ հարցին, կարող է արդյո՞ք որևէ բան ասել «Տերնմինալ 1» համալիրի գործունեության մասին, պատասխանեց, որ ՀՀ սահմաններից դուրս, թե ինչ պրոցեսներ են տեղի ունենում, որն ինչպես է բերում և այլն, ՏՄՊՊՀ-ի գործառույթների հետ կապված չէ։
«Մեր հիմնական գործառույթներից մեկն այս շուկաներում ընդամենն այն է, որ մենք փորձենք այնպես ճշտել-հասկանալ՝ փոփոխությունները համափա՞չ են, թե՞ չէ։ Այսինքն՝ գների նվազումը, գների բարձրացումը, գների պահպանումը, արդյո՞ք համաչափ է լինում իրենց ձեռքբերման գների հետ, իրենց ներմուծման գների հետ, համաշխարհային գների փոփոխության հետ»,- եզրափակեց նա։
Ավելի վաղ նավթամթերքի տեղափոխման հետ կապված մենք նաև հարցմամբ դիմել էինք «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի մամուլի խոսնակ Ռուբեն Գրձելյանին։ Նա պատասխանել էր․ «Սևծովյան նավահանգիստներից նավթամթերքը ընդունում և տեղափոխում է մինչև «Սադախլո» «Վրացական երկաթուղիներ» ընկերությունը, ինչից հետո «ՀԿԵ» ընկերությունը տեղափոխում է բեռը ըստ փաստաթղթերում նշված հասցեի: Նավթամթերքի տեղափոխման սակագները Վրաստանի և Հայաստանի երկաթուղիներում միևնույնն են անկախ դրանց ծավալից, հասցեատիրոջից և ուղարկող ընկերությունից»:
Հիշեցնենք, որ «Վրաստանի տարածքով նավթամթերքը Հայաստան տեղափոխելու նոր մենաշնորհային ծրագի՞ր. ի՞նչ է փոխվել Փաշինյանի այցից հետո» հոդվածում նաև գրել էինք, որ հայկական կողմը փորձում էր ձեռք բերել Բաթումի նավահանգիստը, որը վարձույթի իրավունքով 49 տարի պատկանում է Ղազախստանի պետական սեփականություն «ՂազՄունայԳազ» ԲԸ-ին, սակայն օբյեկտի գնման շուրջ բանակցությունները արդյունք չէին տվել։
Ըստ մեր աղբյուրի՝ Հայաստանին, այնուամենայնիվ, հաջողվել էր բեռները տեղափոխել «Տերմինալ 1» համալիրի միջոցով, որը Բաթումիի գլխավոր նավահանգստի մոտակայքում է և ունի ենթակառուցվածքներ՝ նավթային բեռների վերամշակման համար, ինչպես նաեւ նավթալցնող մատույց՝ դեպի Սև ծով ելքով։

2014_1112_ge_peak_oil_630x420_153843014
Какова ситуация на рынке импорта нефтепродуктов в Армении в настоящее время, какие компании являются лидерами отрасли?
В статье «А1+», опубликованной около месяца назад, мы отмечали, что «монополия на перевозку нефтепродуктов остается, тариф на перевозку тот же, изменился только картель (крупное капиталистическое промышленное предприятие для достижения рыночной монополии). Если ранее в этом картеле был «Petrocas Energy» из Грузии, а из Армении компания «Flesh» (Флэш), то сейчас из Грузии «Терминал 1», а из Армении – компания «CPS Oil Corporation» (СиПиЭс ойл корпорейшен).
На эту тему «А1+» побеседовал с начальником отдела контроля над преобладающим положением и антиконкурентными соглашениями Управления защиты конкуренции Государственной комиссии по защите экономической конкуренции РА Айком Саркисяном.
Мы представили наблюдение, что в вопросе импорта нефтепродуктов Армении компания «СиПиЭс» занимает преобладающую позицию, и похоже также занимает монопольную позицию.
«Для того, чтобы быть более точными в выражениях, как таковой монопольной позиции на рынке бензина или дизеля, топлива в целом, нет. То есть монопольной позицией считается позиция, когда  имеется всего один игрок. В данном случае Вы наверное имеете в виду понятие преобладающей позиции с точки зрения нашего закона. То есть, да, компания «СиПиЭс» - это крупная импортирующая и реализующая компания. Да, в смысле нашего закона, это – преобладающая компания, но как таковая это – не монопольная компания, потому что кроме нее есть и другие крупные компании», - отметил в ответ Саркисян.
Касательно того, что «СиПиЭс» превзошла компанию «Флэш», по его словам, это – нормальный рыночный, экономический процесс, каждый год удельные весы импорта хозяйствующих субъектов меняются: «Да, был год, когда больше импортировала другая компания, сейчас – это «СиПиЭс»».
На наблюдение о том, что до «СиПиЭс» в этой отрасли преобладающую позицию занимала компания «Флэш», Саркисян ответил, что в случае понятия преобладающего положения не обязательно, чтобы его занимала одна компания, и согласно закону РА, преобладающую позицию могут одновременно занимать ряд компаний.
«В частности, компания, у которой есть определенная доля на рынке или две компании вместе обладают 60% и более на рынке, три компании, занимающие определенный сектор рынка. То есть в этом случае конкретно по части бензина у нас есть три крупных игрока, которые с правовой точки зрения находятся на одной плоскости. То есть нельзя сказать, что в прошлом году преобладал «Флэш», в этом году стал «СиПиЭс»,  - продолжил чиновник из ГКЗЭК.
Он пояснил, что в одном году может привезти крупную партию «Флэш», иметь большие объёмы импорта и реализации, потом эта тенденция изменится.
Для того, чтобы ознакомиться с подробностями изменений на рынке Айк Саркисян советует посмотреть отчеты и доклад ГКЗЭК «Результаты исследования на топливных рынках «Бензин» и «Дизельное топливо» в 2019 году, который был опубликован 29-го января 2020 года.
В разделе результатов исследования «3.2 Объёмы импорта бензина и дизельного топлива» видим:
Импорт БЕНЗИНА
В 2017 году 4 хозяйствующих субъекта импортировали около 141 тысяч 868 тонн бензина, большую долю которого – около 97% - составили импорты компаний «СиПиЭс ойл корпорейшен» и «Флэш».
В  2018 году 6 хозяйствующих субъектов импортировали около 159 тысяч 966 тонн бензина, большая доля которых – 92% - была импортирована компаниями «СиПиЭс ойл корпорейшен», «Флэш» и «Макс Петрол».
В период с 1-го января по 1-е октября 2019 года 4 хозяйствующих субъекта осуществили импорт 146 тысяч 655 тонн бензина, на 100% - компании «СиПиЭс ойл корпорейшен», «Флэш» и «Макс Петрол».
Импорт ДИЗЕЛЬНОГО ТОПЛИВА
В 2017 году было импортировано 142 тысячи 557 тонн, наиболее крупными импортерами являются компании «СиПиЭс ойл корпорейшен», «Флэш», «Эй би экспорт» - с импортом около 97 тонн.
В 2018 году импортировали 6 хозяйствующих субъектов, около 97% импорта 153 тысяч 236 тонн дизельного топлива было осуществлено компаниями «СиПиЭс ойл корпорейшен», «Флэш», «Макс Петрол».
В период с 1-го января по 1-е октября 2019 года импорт осуществили 16 хозяйствующих субъектов, около 92% импорта 118 тысяч 650 тонн дизельного топлива осуществили компании СиПиЭс ойл корпорейшен», «Флэш» и «Макс Петрол».
В пункте 3.3 исследования (Объёмы реализации бензина и дизельного топлива) указаны объёмы реализации бензина и дизельного топлива.
Реализация БЕНЗИНА
В 2018 году было реализовано около 230 миллионов 379 тысяч литров бензина, реализацию осуществили 6 хозяйствующих субъектов. Крупными реализаторами являются компании «СиПиЭс ойл корпорейшен», «Флэш» и «Макс Петрол» -   с долей около 93%.
В период с 1-го января по 1-е октября 2019 года реализовали 4 хозяйствующих субъекта – около 102 миллионов 738 тысяч литров бензина. Наиболее крупные объёмы реализовали компании «СиПиЭс ойл корпорейшен», «СиПиЭс ойл», «Флэш» и «Макс Петрол» - около 99% (об остальном 1% речи нет).
Реализация ДИЗЕЛЬНОГО ТОПЛИВА
За 2018 год было реализовано около 207 миллионов 469 тысяч литров со стороны 6 хозяйствующих субъектов. Наиболее крупные реализаторы – компании «СиПиЭс ойл корпорейшен», «Флэш» и «Макс Петрол» - около 97%.
В период с 1-го января по 1-е октября 2019 года 7 хозяйствующих субъекта реализовали около 74 миллионов 326 тысяч литров. Наиболее крупными реализаторами были компании «СиПиЭс ойл корпорейшен», «СиПиЭс ойл», «Флэш» и «Макс Петрол» - около 93%.
Начальник отдела контроля над преобладающим положением и антиконкурентными соглашениями Управления защиты конкуренции ГКЗЭК Айк Саркисян также отметил, что полномочия комиссии распространяются только в пределах РА и на хозяйствующих субъектов, действующих в РА.
До мировых экономических колебаний, обусловленных коронавирусом, согласно данным ГКЗЭК, изменения тарифов, т. е. по части инфраструктур, не произошло, а изменение цены в основном бывает обусловлено (и ранее, и сейчас) изменениями на мировых рынках.
«Вне зависимости от периода приобретения (до-после коронавируса, или когда будет) если цена приобретения снижается, автоматически снижается и цена реализации топлива в Армении. Это – обычный процесс. Касательно процессов импорта, по сути, изменение удельных весов соответствует нормальным экономическим отношениям. Это – один из элементов конкуренции. Это свидетельствует о том, что (также изменения, которые сейчас активнее, чем ранее) на рынке началась сравнительно острая конкуренция», - подчеркнул он.
На вопрос, может ли он что-нибудь сказать о деятельности комплекса «Терминал 1», ответил, что процессы, происходящие за пределами РА, кто как привозит и т.д. не связано с деятельностью ГКЗЭК.
«Одна из наших основных функций на этих рынках – всего лишь то, чтобы мы пытались так сказать уточнить-понять соразмерны изменения или нет? То есть снижение цен, повышение цен, сохранение цен соразмерно ли с ценами приобретения, с ценами импорта, с изменением мировых цен?», - заключил он.
Ранее в связи с перевозкой нефтепродуктов мы также обратились с запросом к пресс-секретарю ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Рубену Грдзеляну. Он ответил: «Нефтепродукты на черноморских портах принимает и перевозит до «Садахло» компания «Грузинские железнодорожные линии», после чего компания «ЮКЖД» перевозит грузы по указанному в документе адресу.
Напомним, что в статье «Новая монопольная программа по перевозке нефтепродуктов в Армению по территории Грузии?            Что изменилось после визита Пашинян?» мы также писали, что армянская сторона пытается приобрести порт в Батуми, который на протяжении 49 лет на правах аренды принадлежит АО «КазМунайГаз», являющейся государственной собственностью Казахстана, однако переговоры о покупке объекта не принесли результатов.
Согласно нашему источнику, Армении, тем не менее, удалось перевезти грузы через комплекс «Терминал 1», который находится рядом с главным портом Батуми и обладает инфраструктурами для переработки нефтяных грузов, а также нефтяной платформой с выходом в Черное море.