Վրաստանի տարածքով նավթամթերքը Հայաստան տեղափոխելու նոր մենաշնորհային ծրագի՞ր. ի՞նչ է փոխվել Փաշինյանի այցից հետո
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանը Սև ծովի ափին վերջապես ապահովվել է տարածք՝ Վրաստանի տարածքով նավթամթերք և բեռներ տեղափոխելու համար: Վստահեցնում է մեր աղբյուրը։
Չնայած, ինչպես գրում էր մամուլը, հայկական կողմը փորձում էր ձեռք բերել Բաթումի նավահանգիստը, որը վարձույթի իրավունքով 49 տարի պատկանում է Ղազախստանի պետական սեփականություն «ՂազՄունայԳազ» ԲԸ-ին: Բայց այս օբյեկտի գնման շուրջ բանակցությունները արդյունք չեն տվել։
Ըստ մեր աղբյուրի՝ Հայաստանի Հանրապետությանը, այնուամենայնիվ, հաջողվել է բեռները տեղափոխել «Տերմինալ 1» համալիրի միջոցով, որը Բաթումիի գլխավոր նավահանգստի մոտակայքում է և ունի ենթակառուցվածքներ՝ նավթային բեռների վերամշակման համար, ինչպես նաեւ նավթալցնող մատույց՝ դեպի Սև ծով ելքով։
Խորհրդային Միության ժամանակներից սկսած այս համալիրը պատկանել է Աջարիայի Ձկնային նավատորմի ղեկավարությանը․ այն նախատեսված էր փոքր ձկնորսանավերի ընդունման համար (սեփական ենթակառուցվածքային պահեստներով և սառնարաններով)։
Վրաստանի անկախացումից հետո այս օբյեկտը կիսաքանդ վիճակում էր, և միայն 2007 թվականին Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության կառավարության կողմից փոխանցվեց երկարաժամկետ վարձակալության Հայաստանի քաղաքացի Արամ Գալստյանին պատկանող ընկերությանը, որը հայտնի էր որպես Հայաստանի ղեկավար շրջանակների մերձավոր մարդ։
Տվյալ օբյեկտի ձեռքբերման նպատակը Սև ծով մուտքով ռազմավարական օբյեկտին տիրապետելն էր` նավթամթերքի և այլ բեռների մատակարարումները դեպի Հայաստան անխափան կազմակերպելու համար:
Սակայն, մինչ վերջերս, Վրաստանում տիրող քաղաքական իրադրության պատճառով այս նախագծին բախտ չէր վիճակվում իրականանալ: Վրաստանում նոր իշխանությունները սկսեցին բիզնեսը պետական ճնշումներից ազատելու քաղաքականություն: Միաժամանակ փոփոխություններ կատարվեցին այս օբյեկտի տնօրինման կառուցվածքում։ Այսպիսով «Տերմինալ 1» համալիրում, ենթավարձակալության հիմունքներով, մտավ նոր ընկերություն, որի հետևում կանգնած է գործարար Ակակի Չխենկելին:
Նա բարձր պաշտոններ էր զբաղեցնում Վրաստանի կառավարությունում՝ նախկին վարչապետ և այժմ Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ղարիբաշվիլիի օրոք: Ըստ աղբյուրի՝ Չխենկելին դեռ ընդգրկված է Վրաստանի իշխող վերնախավի որոշ օղակներում և յուրահատուկ միջնորդ է՝ խնդիրները լուծելու, կառավարության և բիզնեսի միջև տարբեր նախապատվություններ ձեռք բերելու հարցում:
Ակակի Չխենկելիի միջամտությունից և զգալի միջոցների ներդրումից հետո «Տերմինալ 1» համալիրը ձեռք է բերում երկրորդ շունչ:
Այս կերպ է արդիականացվել նավամատույցի ենթակառուցվածքը և աշխատանքներ են տարվել ծովային հատակը խորացնելու ուղղությամբ՝ խոշոր բեռներ ընդունելու համար, ընդհանուր առմամբ՝ մինչև 6000 տոննա:
Նաև տեղակայվել է ամբարային կայան (գազերի և նավթամթերքի համար նախատեսված բաքերի ագարակ- հեղ․)՝ ընդհանուր մինչև 8000 խորանարդ /մետր տարողությամբ, և պայմանագիր է ստորագրվել «Վրացական երկաթուղի» ԲԸ-ի հետ` երկարաժամկետ վարձակալությամբ երկաթուղային 5 վագոնով աշխատելու վերաբերյալ, որն, ի վերջո, հնարավորություն է տվել կարգավորել ապրանքների առաքումը Հայաստան:
Երկրորդ ուղղության բացմանը նպաստեց նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Վրաստան կատարած այցը․ նա վրացական կողմին խնդրեց դիվերսիֆիկացնել Հայաստան մատակարարումները:
Ինչպես հայտնի է, մինչև վերջերս վառելիքի մատակարարումը Հայաստան իրականացնում էր միայն «Black Sea Trans» կազմակերպությունը, որը «Petrocas Energy»-ի դուստր ձեռնարկությունն է։ «Petrocas Energy»-ն սեփական տերմինալն ունի Փոթիի նավահանգստում և այս ընկերության հետևում կանգնած են վրացական կառավարող շրջանակներին մտերիմ գործարարներ Ուչա Մամացաշվիլին, Վրաստանի նախկին գլխավոր դատախազ Օթար Պարթխալաձեն, Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Կեզերաշվիլին, ռուսաստանցի գործարար Դավիթ Յակոբաշվիլին, Իվանե Նակաիձեն, Ալեքսանդր Ձափարիձեն:
Ազդեցություն ունենալով «Վրացական երկաթուղի» ԲԸ-ի կառավարման վրա՝ նրանք իրենց ընկերության համար հասան արտոնյալ «ծավալային» սակագների՝ հայկական ուղղությամբ ապրանքների տեղափոխման համար:
Սակայն Հայաստանում վերջնական ստացողների համար սակագները մնացին պայմանավորվածից ավելի բարձր: Փոխադրման բազային սակագնի տարբերությունը երբեմն հասնում էր 75 ԱՄՆ դոլարի: Իսկ վրացական երկաթուղու իրական պաշտոնական սակագինը 33 ԱՄՆ դոլար է: Հենց այս պատճառով էլ ՀՀ վարչապետի Վրաստան այցի հարցերից մեկը բեռների մատակարարումների դիվերսիֆիկացիան էր:
Սակայն իրականում ոչինչ չի փոխվել սակագնային քաղաքականության իմաստով: Պարզապես «Տերմինալ 1» համալիրի միջոցով ապրանքների մատակարարման ևս մեկ օղակ ավելացավ՝ նոր մասնակիցներով, որոնք նույնպես մոտ են Վրաստանի ներկայիս ղեկավարությանը: Այսպիսով, այս տարվա սկզբից ի վեր «Տերմինալ 1»-ը «CPS» նավթային կորպորացիայի համար 10 տանկերների տեղափոխում է իրականացրել՝ հիմնականում Ռուսաստանից Հայաստանի Հանրապետության ուղղությամբ:
«Տերմինալ 1» համալիրի աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Վոլգա-Դոնի բեռնափոխադրման կանալի ( ВДСК ) բացվելուց հետո գործարար Չխենկելիին պատկանող «EXIM OIL» ընկերությունը նախատեսում է կազմակերպել նավթամթերքների մատակարարումը Հայաստան Թուրքմենստանի Հանրապետությունից․ դրանք գնվելու են «Astra Energy» SA-ից (Թուրքմենստանում արտոնյալ պայմաններով գործող «Արեթի Թրեյդինգ» ընկերությանը փոխկապակցված ընկերություն)։
Ինչպես հայտնի է, «Արեթի Թրեյդինգ» ընկերությունը զբաղվում է նավթային առևտրով և պատկանում է ռուս գործարար Իգոր Մակարովին, որը վերջին շրջանում ջերմ հարաբերություններ է հաստատել Թուրքմենստանի Հանրապետության ղեկավարության հետ սրանից բխող հետեւանքներով:
Իսկ «Astra Energy» SA-ում աշխատում են «Արեթի Թրեյդինգ» ընկերությունից եկածները, և այս ընկերությունը հայտնի չէր, քանի դեռ չէր կազմակերպում Վրաստանով նավթամթերքների մատակարարումը դեպի Ուկրաինա: Ըստ երևույթին՝ «Արեթի Թրեյդինգ» ընկերության համար, հայտնի պատճառներով, այս ուղղությունը չի կարող առաջնային լինել: Դա հենց դրանով է է օգնում «Աստրա Էներջի»-ին գործարար Ա․Չխենկելին՝ Վրաստանի ուժային կառույցների վրա օգտագործելով իր ազդեցությունը, մասնավորապես՝ «Վրացական երկաթուղիներ» ԲԸ-ի ղեկավարության վրա:
Վերջերս «EXIM OIL» և «Astra Energy» SA ընկերությունների միջև ձևավորվել է փոխշահավետ գործարար կապ: Այսպիսով «EXIM OIL»-ը կազմակերպում է Թուրքմենստանից նավթամթերքների մուլտիմոդալ (բազմաեղանակ) փոխադրում «Astra Energy» SA- ի համար Ադրբեջանի «Դուբենդի» նավթային տերմինալով մինչև Բաթումիի նավթային տերմինալ: Այս փուլում աշխատանքներ են տարվում ամբարային կայանը և պահեստային սարքավորումները զգալիորեն ընդլայնելու ուղղությամբ՝ ինչպես նավթամթերքները, այնպես էլ «չոր» բեռները ընդունելու համար:
«Տերմինալ 1» համալիրի սեփականատերերը հայտարարում են՝ համալիրի զարգացման և մրցունակության բաձրացման համար համապատասխան աշխատանքների անցկացման մտադրության մասին՝ հասցնելով այն Բաթումիում, Փոթիում և Կուլեվիիում գործող նավահանգիստների և տերմինալների մակարդակին, որոնք մինչև վերջերս սահմանում էին ուռճացված սակագներ հայկական ուղղությամբ բեռների վերամշակման համար, և երբեմն պարզապես հրաժարվում էին բեռներ ընդունելուց:
Իրականում մենք տեսնում ենք այս պատկերը, երբ հիմնական խնդիրը լուծված չէ․ նավթամթերքների տեղափոխման մենաշնորհը մնում է, փոխադրման սակագինը նույնն է, փոխվել է միայն կարտելը:
Եթե նախկինում այդ կարտելում Վրաստանից «Petrocas Energy»-ն էր, իսկ Հայաստանից «Flesh» ընկերությունն էր, ապա հիմա Վրաստանից «Տերմինալ 1»-ն է, իսկ Հայաստանից ՝ «CPS Oil Corporation»-ը:

Новая схема монополии перевозок нефтепродуктов в Армениу через Грузию - Что изменилось после визита Пашиняна?
Поддержи А1+!Армения, не имеющая прямого выхода к морю, наконец то, обзавелась собственным активом на берегу Черного моря, для транспортировки нефтепродуктов и сухих грузов через территорию Грузии.
Ранее, Армянская сторона вела активные переговоры по приобретению порта г. Батуми, который принадлежит с правом аренды на 49 лет казахстанской государственной компании АО «КазМунайГаз».
Как позднее стало известно, переговоры по покупке данного объекта ни к чему не привели.
Однако, с недавнего времени, республика Армения, всё так и, добилась организации стабильной перевалки грузов через новый комплекс «Терминал 1», который находится недалеко от основного порта Батуми и имеет инфраструктуру для обработки нефтеналивных грузов и наливной причал с выходом на Чёрное море.
Со времен Советского Союза этот комплекс принадлежал Аджарскому Управлению Рыбного Флота, который был предназначен для принятия малотоннажных сейнеров рыбного флота, с собственной инфраструктурой складов и холодильников.
После обретения Грузией независимости, данный объект находился в полуразрушенном состоянии и, только в 2007 году был передан правительством Аджарской Автономной Республики на правах долгосрочной аренды компании, принадлежащей гражданину Армении Араму Галстяну, близкому человеку к руководящим кругам Армении.
Целью приобретения данного объекта, являлось овладение стратегическим объектом с выходом на Черное море для организации бесперебойных поставок нефтепродуктов и других грузов в Республику Армения.
Однако, до недавнего времени, из-за политической конъюнктуры в Грузии, данному проекту не суждено было осуществиться.После прихода в Грузии новых властей, в стране стала проводиться политика освобождения бизнеса от давления государства.В это же время произошли изменения в структуре владения данным объектом.
Так, в комплекс «Терминал 1», на правах субаренды, вошла новая компания, за которой стоит бизнесмен Акакий Чхенкели.
Ранее, до возвращения в бизнес, Чхенкели занимал высокие должности в правительстве Грузии, при бывшем премьер-министре, а ныне министре обороны Грузии Иракли Гарибашвили.
Как сообщает источник, Чхенкели, до сих пор вхож в определенные круги правящей верхушки Грузии и является своеобразным медиатором в решении возникающих вопросов и получении различных преференции между властью и бизнесом.
После вмешательства господина Чхенкели и вливания существенных средств, комплекс «Терминал 1» приобретает второе дыхание.
Так, были модернизированы инфраструктура причала и произведены работы по углублению морского дна, для принятия крупнотоннажных грузов, с общей вместимостью до 6000 тонн.
Так же, был развернут резервуарный парк с общей вместимостью до 8000 куб. м. и подписан договор с АО «Грузинская железная дорога» о долгосрочной аренде подъездного пути с фронтом работ на 5 ж/д вагонов, что, в конечном итоге, позволило наладить отправку грузов в Армению.
Открытию второго направления, так же, способствовал недавний визит в Грузию премьер-министра Армении Н. Пашиняна, который просил грузинскую сторону диверсифицировать поставки в Армению.
Как известно, до недавнего времени поставки топлива на армянский рынок производила только компания Black Sea Trans, которая является дочерней компанией компании Petrocas Energy.
Petrocas Energy имеет собственный терминал в порту Поти и за этой компанией стоят близкие к правящим кругам бизнесмены Уча Мамацашвили, бывший прокурор Грузии Отар Парцхаладзе, бывший министр обороны Грузии Давид Кезерашвили, российский бизнесмен Давид Якобашвили, Иванэ Накаидзе, Александр Джапаридзе.
Путём влияния на руководство АО «Грузинская железная дорога», эти господа добивались для своей компании льготных «объёмных» тарифов на перевозку грузов по армянскому направлению.
Однако, для конечных получателей в Армении тарифы оставались более чем кабальными. Разница с базовым тарифом на перевозку иной раз доходил до 75 Долларов США. А реально официальный тариф на грузинской железной дороге 33 Долларов США.
Как раз, из-за этого, одним из вопросов визита в Грузию премьер-министра Армении, была диверсификация поставок грузов.
Однако, на самом деле ничего не изменилось в смысле тарифной политики. Просто, добавилось ещё одно звено в поставках грузов через комплекс «Терминал 1», с новыми участниками, так же, приближенными к действующему руководству Грузии.
Так, с начала текущего года, «Терминал 1» осуществил перевалку 10-ти танкеров с нефтепродуктами для компании “CPS Oil Corporation” прибывающих в основном с России в направлении республики Армения.
Как сообщает источник из комплекса «Терминал 1», после открытия судоходства на Волго-Донском Судоходном Канале (ВДСК), компания «EXIM OIL» принадлежащая бизнесмену Чхенкели планирует организацию поставок нефтепродуктов в направление Армении с республики Туркменистан, которые будут закупаться у «Astra Energy» SA, компании аффилированной к действующей на привилегированных условиях в Туркменистане компании «Areti Trading».
Как известно, компания «Areti Trading», занимается нефтяным трейдингом и принадлежит российскому бизнесмену Игорю Макарову, который, с недавнего времени, наладил теплые отношения с руководством республики Туркменистан из всех вытекающих из этого последствии.
А в компании «Astra Energy» SA, работают выходцы из компании «Areti Trading» и эта компания, до недавнего времени не была на слуху, до того момента как не стала организовывать поставки нефтепродуктов в Украину через Грузию.
Видимо, для компании «Areti Trading», по известным причинам, данное направление не может быть приоритетным и на лицо переуступка прав на поставки в Украину.
Как раз в этом и помогает, используя свое влияние на властные структуры в Грузии и, в частности, на руководство АО «Грузинские железные дороги» бизнесмен А. Чхенкели компании «Astra Energy» SA.
С недавнего времени, между компаниями «EXIM OIL» и «Astra Energy» SA сложились взаимовыгодные деловые отношения.
Так, компания «EXIM OIL» организует мульти модальные перевозки нефтепродуктов из Туркменистана для компании «Astra Energy» SA через нефтяной терминал «Дюбенди» в Азербайджане до Батумского Нефтяного Терминала.
На данном этапе, ведутся работы по значительному расширению резервуарного парка и складского оборудования для принятия как нефтепродуктов, так и сухих грузов.
В конечном итоге, владельцы комплекса «Терминал 1» заявляют о намерении провести соответствующие работы по развитию комплекса и поднятия конкурентоспособности до уровня действующих портов, и терминалов в Батуми, Поти и Кулеви, которые до недавних пор устанавливали завышенные тарифы на обработку грузов по Армянскому направлению, а порой, и просто отказывались в принятии грузов.
Реально мы ведем картинку, где не решена самая главная проблема, монополия на перевозки нефтепродуктов, она осталось, кабальный тариф перевозки тот же самый, изменился только картель. Если раньше этим картелем был со стороны Грузии "Petrocas Energy " а со стороны Армении “Flesh”, сейчас этот картель со стороны Грузии "Терминал 1" а со Армении “CPS Oil Corporation”.