Ինչպե՞ս ամեն օր տաքսուց օգտվել, երբ աշխատավարձդ թույլ չի տալիս
Հանրային տրանսպորտից օգտվողները, ովքեր չունեն անձնական ավտոմեքենա, այսօրվանից աշխատանքի գնալու համար ստիպված են օգտվել միայն տաքսիներից։
Ինչպես տեղեկացրել էինք, պարետի 2020թ․-ի մարտի 31-ի որոշման համաձայն՝ ապրիլի 1-ից սկսած դադարեցվում է հանրային տրանսպորտի գործունեությունը։
Պարետի որոշումը մի կողմից անհրաժեշտ է համարվում՝ երկրում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, մյուս կողմից էլ դժվարությունների առաջ է կանգնեցրել այն աշխատողներին, որոնց աշխատավարձը թույլ չի տալիս ամեն օր տաքսիներից օգտվել։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Երևանի խոշոր սուպերմարկտներից մեկի աշխատակից Ծովինարը պատմեց, թե այնպես չէ, որ միայն այսօրվանից է հարկադրված տաքսի ծառայությունից օգտվել։ Արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո ուղևորների քանակը կտրուկ պակասեց, որի հետևանքով երթուղայինները սկսեցին քիչ աշխատել։
Ծովինարը դեռ այն ժամանակվանից մի քանի անգամ աշխատանքի է գնացել տաքսիով։ Ծովինարն ամսական ստանում է մոտ 100 000 դրամ, այսօրվանից ամեն օր աշխատանքի գնալու համար 100 դրամի փոխարեն 600 դրամ է ծախսելու։ Աշխատանքը 2 հերթափոխով է, եթե աշխատանքն ավարտում է ժամը 16։00-ին, ապա տուն գնալու համար ևս 600 դրամ է ծախսելու։ Իսկ եթե կեսգիշերին, ապա տաքսի ծառայությունից օգտվելիս վճարի փոքր մասը կատարում է գործատուն, մնացածը՝ ինքը։
Ընդ որում՝ սահմանափակումների հետևանքով այժմ յուրաքանչյուրի համար մեկ տաքսի է պատվիրվում, արդյունքում գումարը մեծացել է։ Հաշվարկը կատարվում է հետևյալ կերպ՝ տաքսի ծառայություններից օգտվող աշխատակիցների վճարները գումարվում է իրար։
Ստացված գումարի 25 000 դրամը վճարում է գործատուն, մնացյալը բաշխվում է այդ աշխատակիցների միջև։ Ծովինարն այս ընթացքում առանց հանգստի է աշխատում։ Կարծում է, որ ստացած աշխատավարձը քչություն կանի, ու ստիպված կլինի հարազատներց գումար վերցնել։ Իհարկե, նշում է նաև, որ այս ընթացքում այլ կենցաղային ծախսեր չի կատարել, բայց ապառիկ վարկեր ունի։ Հետաքրքրվեցինք, թե կդիմի՞ իր ղեկավարին, որպեսզի փոխհատուցում լինի, Ծովինարը նախ ժպտաց, ապա ասաց՝ կդիմեր, բայց իմանալով ղեկավարի մոտեցումը այդ հարցի շուրջ, չի դիմի։
«Ի՞նչ դիմեմ, ինչի՞ ինքը չի հասկանում, որ ծանր դրության մեջ ենք հայտնվել»,- նկատեց նա։
Աննան էլ (անունը փոխված է- հեղ․) աշխատում է Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում։ Մոտ մեկ շաբաթ է՝ աշխատանքի է գնում տաքսիով։
Յուրաքանչյուր ուղղության համար 1000 դրամ է վճարում։ Նրա աշխատավարձն էլ մոտ 110 000 դրամ է։ Աննան նույնպես մտահոգ է, բայց նկատում է, իսկ այլ տարբերակ կա՞։
«Ա1+»-ը դիմեց Կառավարություն, հասկանալու՝ արդեն տվյալներ կա՞ն, թե Հայաստանում այս պահի դրությամբ քանի մարդ է աշխատում, և իրավիճակով պայմանավորված՝ քանիսը աշխատանքի չեն գնում։ Վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանն ասաց, որ վաղ է նման տվյալներ ունենալը։

Как ежедневно пользоваться такси, когда твоя зарплата этого не позволяет?
Поддержи А1+!Те, кто пользовался общественным транспортом, начиная с сегодняшнего дня, если у них нет личного автомобиля, вынуждены пользоваться только такси. Как сообщалось, согласно постановлению коменданта от 31-го марта 2020г., с 1-го апреля прекращается деятельность общественного транспорта.
Решение коменданта с одной стороны считается необходимым, в связи с создавшейся в стране ситуацией, с другой стороны вызвало трудности у работников, зарплата которых не позволяет ежедневно пользоваться такси.
В беседе с «А1+» работница одного из крупных ереванских супермаркетов Цовинар рассказала, что она вынуждена пользоваться такси не только с сегодняшнего дня. После объявления чрезвычайного положения количество пассажиров резко сократилось, вследствие чего маршрутные такси стали мало работать.
Еще с того времени Цовинар несколько раз ездила на работу на такси. Цовинар получает около 100 000 драмов в месяц, с сегодняшнего дня каждый день для того, чтобы поехать на работу она будет тратить 600 драмов вместо 100 драмов. Работа в 2 смены, если работа заканчивается в 16:00, то для того, чтобы поехать домой, она потратит еще 600 драмов. А если в полночь, то малую часть оплаты такси осуществляет работодатель, остальное – она сама.
Причем, вследствие ограничений сейчас для каждого заказывают одно такси, в результате сумма увеличилась. Расчет делается следующим образом: плата сотрудников, пользующихся такси, суммируется.
Из полученной суммы 25 000 драмов платит работодатель, остальное распределяется между этими сотрудниками. За это время Цовинар работает без выходных. Думает, что полученной зарплаты не хватит, и она будет вынуждена взять деньги у родных. Конечно, также отмечает, что за это время она не производила никаких бытовых расходов, но у нее есть кредиты. Поинтересовались, если она обратится к руководителю за компенсацией, Цовинар сначала улыбнулась, затем сказала: обратилась бы, но зная подход руководителя к этому вопросу, обращаться не будет.
«Зачем мне обращаться? Он что не понимает, что мы оказались в тяжелом положении?» - отметила она.
А Анна (имя изменено- авт.) работает в суде общей юрисдикции Армавирской области. На протяжении почти недели она ездит на работу на такси. Платит по 1000 драмов в каждую сторону. Ее зарплата составляет около 110000 драмов. Анна также обеспокоена, но отмечает, а разве есть другой вариант?
«А1+» обратился в Правительство, чтобы понять, есть ли данные сколько людей работают в Армении на данный момент, и сколько из них не ходят на работу в связи с ситуацией. Пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворгян сказала, что еще рано для того, чтобы располагать подобными данными.