Ովքե՞ր կարող են Wizz Air-ով գալ Հայաստան եւ մեկնել Վիեննա
Այսօր կայանալու է Wizz Air ավիաընկերության պլանավորված առաջին չվերթը՝ Վիեննա- Երևան-Վիեննա ուղղությամբ:
Միևնույն ժամանակ մարտի 17-ին ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարները համաձայնել էին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի կողմից ներկայացված առաջարկին` ներդնել 30-օրյա սահմանափակում դեպի «Եվրոպական միություն +1» տարածք այլ երկրների քաղաքացիների «ոչ կենսական» ուղևորությունների համար: Նշենք, որ «Եվրոպական միություն +1» տարածքը ներառում է Շենգենյան գոտու բոլոր անդամ երկրները և ասոցացված անդամ 4 երկրները՝ Շվեյցարիա, Իսլանդիա, Նորվեգիա և Լիխտենշտեյն, ինչպես նաև Իռլանդիան և Միացյալ Թագավորությունը՝ այս երկու երկրի կողմից սույն սահմանափակմանը միանալու մասին որոշում կայացնելու դեպքում։
«Ա1+»-ը Արտաքին գործերի նախարությունից հետաքրքրվեց՝ արդյոք չկա՞ հակասություն, երբ հայտարվում է, որ ներդրված է 30-օրյա սահմանափակում, որը ներառում է Շենգենյան գոտու բոլոր անդամ երկրներին, միևնույն  ժամանակ Հայաստանից դեպի Վիեննա և հակառակ ուղղությամբ իրականացվում են չվերթներ:
ԱԳՆ մամուլի խոսնա Աննա Նաղդալյանը հայտնեց, որ այդ թռիչքով Հայաստան կարող են գալ այն երկրների քաղաքացիները, ովքեր այդ 16 երկրների ցանկում չեն (Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, Հարավային Կորեա, Ճապոնիա, Իտալիա, Իսպանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Շվեյցարիա, Դանիա, Ավստրիա, Բելգիա, Նորվեգիա, Շվեդիա,Նիդերլանդներ, Միացյալ Թագավորություն)։ Եվ ԵՄ կարող են մեկնել այն քաղաքացիները, որոնց մուտքը թույլատրվում է ԵՄ՝ հաշվի առնելով Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի կողմից ներկայացված առաջարկը:

Кто может прилететь в Армению и отправиться в Вену на Wizz Air?
Сегодня состоится первый запланированный полет авиакомпании Wizz Air в направлении Вена-Ереван-Вена.
В то же время 17-го марта главы стран-членов ЕС согласились с предложением, представленным председателем Европейской комиссии, применить 30-дневное ограничение для «не жизненно важных» путешествий граждан других стран на территорию «Европейский союз +». Отметим, что территория «Европейский союз +1» включает все страны-члены Шенгенской зоны и 4 страны, которые являются ассоциированными членами: Швейцария, Исландия, Норвегия и Лихтенштейн, а также Ирландия и Великобритания в случае, если эти две страны присоединятся к данному ограничению.
«А1+» поинтересовался у Министерства иностранных дел, нет ли противоречия, когда объявляется, что применяется 30-дневное ограничение, которое включает все страны-члены Шенгенской зоны, в то же время из Армении в Вену и в обратном направлении осуществляются рейсы.
Пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян сообщила, что этим рейсом в Армению могут прилететь граждане стран, которые не входят в список этих 16 стран (Китайская Народная Республика, Исламская Республика Иран, Южная Корея, Япония, Италия, Испания, Франция, Германия, Швейцария, Дания, Австрия, Бельгия, Норвегия, Швеция, Нидерланды, Великобритания).  И в ЕС могут вылететь граждане, чей въезд в ЕС разрешен, учитывая предложение, представленное председателем Европейской комиссии.