75DD0A74-40DB-43EA-9AFE-8739DF1BB010_w1023_r1_s
Կորոնավիրուսը տարածվեց շատ մեծ արագությամբ, եւ ինչպես ԱՄՆ-ի առողջապահության նախարար Ալեքս Ազարն է ասում, դեռեւս պարզ չէ, թե որքան եւ ինչ արագությամբ է վարակը տարածվելու: ‘’Մենք հիմա ջանք չենք խնայում դրա դեմ պատվաստումը հայտնաբերելու ուղղությամբ’’, ասել է նա:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփն էլ հայտարարել է, թե երկուշաբթի օրվանից ինքը հանդիպումներ է ունենալու աշխարհի ամենամեծ ու լավագույն դեղագործական ընկերությունների ղեկավարների հետ: ‘’Նրանք գալու են Սպիտակ տուն եւ մենք քննարկելու ենք պատվաստանյութը հնարավորին չափ արագ հայտնաբերելու հետ կապված հարցեր’’, ասել է նա:
Իսկ փոխնախագահ Մայք Փենսը, ում Թրամփը մի քանի օր առաջ նշանակեց կորոնավիրուսի դեմ պայքարում կառավարության աշխատանքները համակարգող խմբի ղեկավար, ամերիկացիներին հորդորում է խուճապի չմատնվել ու նշում, որ դիմակների հարցում գոնե, որեւէ խնդիր այստեղ չկա:
Իսկ փորձագետներն ասում են, թե կորոնավիրուսով վարակված անձանց թիվը նկատելիորեն կմեծանա, երբ ավելի մեծ թվով ստուգումներ իրականացնելու հնարավորություն լինի:
Դոնալդ Թրամփը սահմանում է ճամփորդությունները կրճատելու մասին նոր հրամանագիր:
Աշխարհում մահացությունների թիվն անցել է 3000-ը: Դրանց ավելի քան 90 տոկոսը Չինաստանի Ուբեյ քաղաքում են: Մահացության դեպքեր են գրանցվել տասը այլ երկրներում: Հարավային Կորեայում արձանագրվել է նոր 476 դեպք:
Հիվանդության առաջին դեպքերն են գրանցվել Ինդոնեզիայում, Իսլանդիայում, Պորտուգալիայում, Անդորրայում, Չեխիայում ու Հայաստանում:

75DD0A74-40DB-43EA-9AFE-8739DF1BB010_w1023_r1_s
Короновирус распространился с очень большой скоростью, и как говорит министр здравоохранения США Алекс Азар, пока не ясно, как долго и с какой скоростью будет распространяться инфекция. «Мы сейчас не жалеем усилий в направлении обнаружения прививки против него», - сказал он.
Президент Дональд Трамп заявил, что с понедельника у него будут встречи с руководителями крупнейших и лучших фармацевтических компаний мира. «Они придут в Белый дом, и мы обсудим вопросы, связанные с как можно более быстрым обнаружением вакцины», - сказал он.
А вице-президент Майк Пенс, которого  Трамп несколько дней назад назначил главой группы, координирующей работы правительства по борьбе с короновирусом, призывает американцев не поддаваться панике и отмечает, что по крайней мере в вопросе масок здесь нет никаких проблем.
А эксперты говорят, что число лиц, зараженных короновирусом, заметно увеличится, когда будет возможность проведения большего числа проверок.
Дональд Трамп устанавливает новый указ о сокращении путешествий.
Число смертей в мире перешло за 3000. Более 90% из них – в китайском городе Убей. Случаи смерти зарегистрированы в десяти других странах. В Южной Корее зафиксированы новые 476 случаев.
Первые случаи заболевания зарегистрированы в Индонезии, Исландии, Португалии, Андорре, Чехии и Армении.