Պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի այլևս չունենանք այնպիսի ՍԴ, որը կընկալվի որպես իշխող ուժի դատարան․ Նորայր Նորիկյան (տեսանյութ)
«Կոնցեպտուալ առումով համաձայն եմ այն դիտարկման հետ, որ անհրաժեշտ է ստեղծել որակապես նոր ոստիկանություն»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ, «Նորիկյան և ընկերներ» փաստաբանական գրասենյակի տնօրեն, փաստաբան Նորայր Նորիկյանը, որը մասնակցում էր «ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագրի» հանրային քննարկում» աշխատաժողովին։
Նորիկյանն ընդգծեց, որ «ներքին գործերի նախարարություն» (ռազմավարությամբ նախատեսված Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը, որի մեջ նաև ներառվելու է նաև ոստիկանությունը) բառակապակցությունը կարող է կապեր առաջացնել խորհրդային ժամանակների հետ։
Փաստաբանի կարծիքով, կարելի է օրինակ` օգտագործել «ներքին անվտանգության նախարարություն», «հանրային անվտանգության նախարարություն» եզրույթները, որովհետև բոլոր դեպքերում ոստիկանության կարևորագույն գործառույթն ինքնին հանրային անվտանգության ապահովումն է։
«Միջազգային պրակտիկայում ընդունված է ասել, որ քննիչը փոքր դատարան է, և մինչդատական վարույթում նախաքննությունը որոշակի պարամետրեր է պահանջում։ Ուստի, այս առումով, ոստիկանությանը վերապահելով նախաքննություն անցկացնելու լիազորություն, կարծում եմ, որոշակի գերատեսչական շահերի բախում  կարող է տեղի ունենալ հենց ոստիկանության ներսում»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող իրավիճակին՝ իրավաբանն ասաց, որ ՍԴ-ի գործունեությանը պետք է համակողմանի գնահատել և ստեղծման պահից։
«Դժբախտաբար մենք երբևէ չենք ունեցել այնպիսի Սահմանադրական դատարան, որ իր կշռով և իր ազդեցիկությամբ ուղղակի էական դերակատարություն կունենար մեր հանրային կյանքում»,- ընդգծեց Նորայր Նորիկյանը։
Իրավաբանը նշեց, որ կհիասթափվի, եթե ստեղծվի իշխող ուժին ենթարկվող ՍԴ։
«Պետք է ամեն ինչ անել այդպիսի դաժան, դառը ճակատագիրը այդ դատարաններից շեղելու համար, որպեսզի այլևս մենք չունենանք այնպիսի Սահմանադրական դատարան, որը կընկալվի որպես իշխող ուժի դատարան»,- շեշտեց ՓՊ անդամը։
Ըստ նրա՝ այն պահին, երբ որևէ մեկը սկսեց վերահսկել դատարաններին, կձախողվի ամեն ինչ․ «Որևէ մեկը որևէ դատարանի վերահսկելու իրավասություն չպետք է ունենա թե՛ Սահմանադրությամբ, թե՛ բովանդակային առումով, թե՛ ֆորմալ առումով»։

Нужно сделать все, чтобы больше не иметь такого КС, который будет восприниматься как суд правящей силы: Норайр Норикян (видео)
«В концептуальном плане я согласен с наблюдением, что необходимо создать качественно новую полицию»,- в беседе с «А1+» сказал член Палаты адвокатов РА, директор адвокатской конторы «Норикян и друзья», адвокат Норайр Норикян, участвовавший в рабочей конференции «общественное обсуждение «Стратегии реформ полиции РА и вытекающей из нее программы действий на 2020-2022 годы».
Норикян подчеркнул, что отсутствие «министерства внутренних дел» (стратегия предусматривает создание Министерства внутренних дел, в которое войдет и полиция) может вызвать связи с советскими временами.
По мнению адвоката, можно, к примеру, использовать термины «министерство внутренней безопасности», «министерство общественной безопасности», потому что во всех случаях важнейшей функцией полиции является обеспечение общественной безопасности.
«В международной практике принято говорит, что следователь – это маленький суд, и предварительное расследование в межсудебном производстве требует определенных параметров. Следовательно, в этом плане, предоставляя полиции полномочие проведения предварительного расследования, думаю, может иметь место некоторый конфликт интересов внутри самой полиции», - отметил он.
Обратившись к ситуации вокруг Конституционного суда, юрист сказал, что деятельность КС нужно оценивать всестороннее и с момента создания.
«К сожалению, у нас никогда не было такого Конституционного суда, который по своему весу и своему влияния просто играл бы существенную роль в нашей общественной жизни», - подчеркнул Норайр Норикян.
Юрист отметил, что будет разочарован, если будет создан КС, подчиняющийся правящей власти.
«Нужно сделать все, чтобы уберечь эти суды от столь жестокой, горькой судьбы, чтобы у нас больше не было такого Конституционного суда, который будет восприниматься как суд правящей силы», - подчеркнул член ПА.
По его словам, в тот момент, когда кто-либо начнет контролировать суды, все провалится: «Никто не должен иметь полномочий контролировать суд – и по Конституции, и в содержательном плане, и в формальном плане».