ՀՖՖ-ն հուշագիր ստորագրեց ԵՏՄ անդամ երկրների հետ․ Ռուսաստանը հետաձգեց ստորագրությունը (տեսանյութ)
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան այսօր ստորագրեց համագործակցության հուշագիր Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Բելառուսի հետ: Այդ մասին հայտնում է ֆեդերացիայի մամուլի ծառայությունը։
Հունվարի 23-ից Հայաստանում են ԵՏՄ անդամ երկրների՝ Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Բելառուսի ֆուտբոլի ֆեդերացիաների և պրոֆեսիոնալ լիգաների ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները: Այսօր կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ֆուտբոլային տարբեր բնագավառներում (մարզչական կրթություն, մանկապատանեկան ֆուտբոլ, ֆուտզալ և կանանց ֆուտբոլ, երկրպագուների հետ տարվող աշխատանքներ և այլն) փոխհամագործակցության հեռանկարները: Առանձնակի ուշադրություն դարձվեց Պրոֆեսիոնալ Լիգայի հետ կապված տարբեր մանրամասների քննարկմանը:
Այնուհետև ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը համագործակցության հուշագիր ստորագրեց Ղազախստանի, Ղրզզստանի և Բելառուսի ներկայացուցիչների հետ: ՌՊԼ գործադիր տնօրեն Սերգեյ Չեբանը հայտարարեց, որ իրենք ոչ մի առարկություն չունեն կապված հուշագրի հետ, բայց ՌՊԼ նախագահ Սերգեյ Պրյադկինը ցանկություն է հայտնել անձամբ ստորագրել այն, հավանաբար՝ կողմերի միջև հաջորդ հանդիպման ընթացքում:
Չեբանը նաև հաստատեց, որ անկախ հուշագրի ստորագրումից, հաշվի առնելով ՌԴ Սպորտի նախարարի հրամանը, 2020թ հուլիսի 1-ից հայ ֆուտբոլիստները չեն համարվի «լեգեոներ» Ռուսաստանում:

ФФА подписала меморандум со странами – членами ЕЭАС: Россия отложила подписание (видео)
Футбольная федерация Армении сегодня подписала меморандум о сотрудничестве с Казахстаном, Кыргызстаном и Беларусью. Об этом передает пресс-служба федерации.
С 23-го января в Армении находятся главы и представители футбольных федераций и профессиональных лиг России, Казахстана, Кыргызстана и Беларуси. На сегодняшней встрече стороны обсудили перспективы сотрудничества в различных футбольных сферах (тренерское образование, детско-юношеский футбол, футзал и женский футбол, работы с болельщиками и др.). Особое внимание было уделено обсуждению различных подробностей, связанных с Профессиональной Лигой.
Затем президент ФФА Армен Меликбекян подписал меморандум о сотрудничестве с представителями Казахстана, Кыргызстана и Беларуси. Исполнительный директор ПЛР Сергей Чебан заявил, что у них нет никаких возражений, связанных с меморандумом, но президент ПЛР Сергей Прядкин выразил желание лично подписать его, вероятно, во время следующей встречи сторон.
Чебан также подтвердил, что вне зависимости от подписания меморандума, учитывая приказ Министра спорта РА, с 1-го июля 2020г. армянские футболисты не будут считаться в России «легионерами».