Լևոն Սարգսյանը (Ալրաղացի Լյովիկ) շարունակում է մնալ կալանքի տակ
Գործարար, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանի (Ալրաղացի Լյովիկ) արտահանձման գործընթացը դեռևս շարունակվում է։ Այս մասին «Ա1+»-ին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի խոսնակ Արևիկ Խաչատրյանը։
«Շարունակում է մնալ կալանքի տակ, և գործընթացը շարունակվում է»,- նշեց մամուլի խոսնակը։
Դիտարկմանը, որ տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ Սարգսյանի՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիություն ստանալու գործընթաց է սկսվել, և նրան մնում է միայն անձնագիր ստանալ, Խաչատրյանը պատասխանեց, որ այլ տեղեկություններ չունի, պաշտոնապես տեղեկությունն այսքանն է։
Խաչատրյանն նշեց նաև, որ Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ Ազգային անվտանգության ծառայության 2018 թվականի հոկտեմբերի 8-ին հայտարարած հետախուզումը շարունակվում է։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի հոկտեմբերի 8-ին  ըստ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տարածած հայտարարության՝ 2008 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակման իրական պատվիրատուն, նախնական տվյալների համաձայն, եղել է Լևոն Սարգսյանը։ Լինելով լարված հարաբերությունների լինելով Արմեն Ավետիսյանի հետ՝ արդեն իսկ ձևավորված և ավազակային մի շարք հարձակումներ գործած  հանցավոր խմբի անդամներին պատվիրել է հանցագործության կատարումը: Սարգսյանը ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել։
2019 թվականի նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ոստիկանությանը հայտարարություն էր տարածել, որ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության, Ռուսաստանում ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցչության և ՌԴ ներքին գործերի նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների համատեղ իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-որոնողական աշխատանքի արդյունքում Սարգսյանը նոյեմբերի 21-ին ՌԴ Մոսկվայի մարզի Զելենոգրադ քաղաքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել էր։
Իսկ նոյեմբերի 25-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Գլխավոր դատախազությունն անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթով ՌԴ գլխավոր դատախազությանն էր ներկայացրել նախկին պատգամավորի արտահանձնման միջնորդությունը: ՌԴ դատարանը բավարարել էր արտահանձնելու հարցը քննարկելու շրջանակներում Լևոն Սարգսյանին 40 օրով կալանավորելու ՌԴ դատախազության միջնորդությունը։
ՀՀԿ նախկին պատգամավորը մեղադրվում է հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու կամ հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու և կազմակերպված խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով ավազակության մեջ:

Левон Саркисян продолжает оставаться под арестом
Процесс экстрадиции бизнесмена, бывшего депутата от Республиканской партии Армении Левона Саркисяна  все еще продолжается. Об этом «А1+» сказала пресс-секретарь Генеральный прокуратуры РА Аревик Хачатрян.
«Продолжает оставаться под арестом, и процесс продолжается»,- отметила пресс-секретарь.
На наблюдение, что согласно распространенным сведениям, начался процесс получения Саркисяном  гражданства Российской Федерации,  и ему остается только получить паспорт, Хачатрян ответила, что у нее нет такой информации.
Хачатрян также отметила, что розыск, объявленный в отношении Левона Саркисяна Службой национальной безопасности 8-го октября 2018 года, продолжается.
Напомним, что 8-го октября 2018 года согласно заявлению, распространенному Службой национальной безопасности РА, в октябре 2008 года заказчиком разбойничьего нападения на особняк бывшего начальника Государственного таможенного комитета РА Армена Аветисяна, по предварительным данным, был Левон Саркисян. Будучи в напряженных отношениях с Арменом Аветисяном, заказал выполнение операции членам уже сформированной и совершившей ряд нападений преступной группы. Саркисян привлечен в качестве обвиняемого и был объявлен в розыск.
22-го ноября 2019 года полиция РА распространила сообщение, что в результате совместно проведенной широкомасштабной оперативно-поисковой работы представительства Полиции РА в России и соответствующих подразделений Министерства внутренних дел РФ 21-го ноября Саркисян был обнаружен и арестован в городе Зеленоград Московской области РФ.
А 25-го ноября советник генерального прокурора РА Гор Абраамян написал на своей странице в фейсбук, что Генеральная прокуратура пакетом необходимых документов представила в Генеральную прокуратуру РФ ходатайство об экстрадиции бывшего депутата. Суд РФ удовлетворил ходатайство прокуратуру РФ об аресте Левона Саркисяна на 40 дней в рамках обсуждения вопроса об экстрадиции.
Бывший депутат от РПА обвиняется в создании преступного сотрудничества или в участии в преступном сотрудничестве и в разбойничестве с целью хищения имущества в особо крупных размерах со стороны организованной группы.