Լևոն Սարգսյանի՝ ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու գործընթացից դատախազությունը տեղեկություն չունի
Գլխավոր դատախազությունը հետախուզում էր հայտարարել և դիմել էր Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմիններին ավազակային հարձակում կազմակերպելու մեջ մեղադրվող Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախկին պատգամավոր, գործարար Լևոն Սարգսյանին արտահանձնելու համար։
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանն «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ դեռևս նոր տեղեկություններ չկան արտահանձնման ընթացքի վերաբերյալ․ «Բնականոն շարունակվում է, դեռևս նոր տեղեկություն չկա»։
Դիտարկմանը, թե մամուլում տեղեկություն է տարածվել այն մասին, թե Լևոն Սարգսյանը ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու գործընթաց էր սկսել, ամենայն հավանականությամբ անձնագիր կստանա, մնացել է միայն անձնագիր ստանալը,  և հարցին արդյո՞ք սա խոչընդոտ կլինի արտահանձմանը, գլխավոր դատախազի խորհրդականն ասաց, որ չի կարող դրա վերաբերյալ որևէ բան ասել։ «Թե այնտեղ ինչ պրոցես կա, ինչ կա ձեր նշած հանգամանքի հետ կապված, մենք տվյալներ չունենք այս պահին»,- եզրափակեց նա։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի հոկտեմբերի 8-ին  ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարություն էր տարածել, որ հաջողվել է պարզել, որ 2008 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակման իրական պատվիրատուն, նախնական տվյալների համաձայն, եղել է Լևոն Սարգսյանը, որը, լարված հարաբերությունների մեջ լինելով Արմեն Ավետիսյանի հետ, արդեն իսկ ձևավորված և ավազակային մի շարք հարձակումներ գործած  հանցավոր խմբի անդամներին պատվիրել է հանցագործության կատարումը: Սարգսյանը ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել։
2019 թվականի նոյեմբերի 22-ին ՀՀ Ոստիկանությանը հայտարարություն էր տարածել https://a1plus.am/hy/article/353921, որ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության, Ռուսաստանում Հայաստանի ոստիկանության ներկայացուցչության և ՌԴ ՆԳՆ համապատասխան ստորաբաժանումների համատեղ իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-որոնողական աշխատանքի արդյունքում Լևոն Սարգսյանը նոյեմբերի 21-ին ՌԴ Մոսկվայի մարզի Զելենոգրադ քաղաքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել էր։
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում  գրել էր, որ  գլխավոր դատախազությունն անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթով ՌԴ գլխավոր դատախազությանն էր ՀՀԿ նախկին պատգամավորի արտահանձնման միջնորդությունը: ՌԴ դատարանը բավարարել էր արտահանձնելու հարցը քննարկելու շրջանակներում Լևոն Սարգսյանին 40 օրով կալանավորելու ՌԴ դատախազության միջնորդությունը։
Նախկին պատգամավորը մեղադրվում է հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու կամ հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու և կազմակերպված խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով ավազակության մեջ:

У прокуратуры нет информации о процессе получения Левоном Саркисяном гражданства РФ
Генеральная прокуратура объявила розыск и обратилась к правоохранительным органам Российской федерации для экстрадиции обвиняемого в совершении разбойничьего нападения бывшего депутата Республиканской партии Армения Левона Саркисяна.
Советник генерального прокурора Артура Давтяна Гор Абраамян в беседе с «А1+» сказал, что пока нет новой информации о ходе экстрадиции: «Нормально продолжается, пока новых сведений нет».
На наблюдение о том, что в прессе распространилась информация о том, что Левон Саркисяна начал процесс получения гражданства РФ, по всей вероятности получит паспорт, осталось только получить паспорт, и на вопрос, будет ли это препятствием для экстрадиции, советник генерального прокурора сказал, что не может ничего сказать об этом. «Какой там есть процесс, что есть в связи с указанными вами обстоятельствами, у нас на данный момент нет данных», - заключил он.
Напомним, что 8-го октября 2018 года Служба национальной безопасности РА распространила сообщение, что удалось установить, что реальным заказчиком разбойничьего нападения в октябре 2008 года на особняк бывшего начальника Государственного таможенного комитета РА Армена Аветисяна, согласно предварительным данным, был Левон Саркисян, который, будучи в напряженных отношениях с Арменом Аветисяном, уже сформированным и совершившим ряд разбойничьих нападений преступным группам заказал совершение преступления. Саркисян был привлечен в качестве обвиняемого и был объявлен в розыск.
22-го ноября 2019 года Полиция РА распространила заявление https://a1plus.am/hy/article/353921, что в результате широкомасштабной оперативно-розыскной работы, совместно осуществленной главным управлением уголовного розыска полиции, представительством полиции Армении в России и МВД РФ Левон Саркисян 21-го ноября был обнаружен и арестован в городе Зеленоград Московской области РФ.
25-го ноября советник генерального прокурора РА Гор Абраамян написал на  своей странице в фейсбук, что генеральная прокуратура пакетом необходимых документов ходатайствовало перед генеральной прокуратурой РФ об экстрадиции бывшего депутата РПА. Суд РФ удовлетворил ходатайство прокуратуры РФ об аресте Левона Саркисяна на 40 дней в рамках рассмотрения вопроса об экстрадиции.
Бывший депутат обвиняется в создании преступного сообщества и участии в преступном сообществе и в разбойничестве с целью хищения имущества в особо крупных размерах со стороны организованной группы.