Նժդեհի նպատակը Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի տարիներին հայ գերիներին ազատելն է եղել ֆաշիստական ճամբարներից․ պատմաբան (տեսանյութ)
Երևանի պետական համալսարանի Պատմության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր Էդիկ Մինասյանը Հայաստանի ազգային գրադարանում մասնակցում էր «Ազդարար» պարբերականի 225-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպված գիտաժողովին։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Մինասյանն ասաց, որ «Ազդարար»-ի կարևոր դերակատարումը չափազանց մեծ դեր ունեցավ հայ մամուլի կյանքում։
«Այսօր հայ մամուլը, բազմաթիվ մամուլի օրգաններ, որոնք և՛ Արևմտյան Հայաստանում, և՛ Արևելյան Հայաստանում հայոց կյանքը ներկայացրին, հայոց ազատագրական պայքարի պատմությունը, հայոց սոցիալ-տնտեսական կյանքի պատմությունը, առօրյա պատմությունը»,- նշեց պատմաբանը։
«Ա1+»-ը Էդիկ Մինասյանից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ մոտեցում ունի Ստամբուլյան կոնվենցիային։
«Ստամբուլյան կոնվենցիայում ընդհանուր առմամբ ընտանիքի ձևավորման, ձևակերպման մեջ, կոնկրետ տվյալ դեպքում համասեռամոլությունը և այլ երևույթներ հայոց ավանդական ընտանիքը քայքայելու միջոց են»,- ասաց պատմական գիտությունների դոկտորը՝ հավելելով, որ ընտանիքն է պետության հիմքը։
Անդրադառանալով վերջերս քննարկման թեմա դարձած ռազմա-քաղաքական գործիչ Գարեգին Նժդեհի և ֆաշիստական ու նացիլոնալիստական ուժերի հետ համագործակցության թեմային՝ Մինասյանն ասաց, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ամեն կերպ աշխատում է ամեն միջոց գտնել` հայ ժողովրդի պատմությունը սևացնելու համար։
«Նժդեհը մեր ժողովրդի ազգային դիմագիծ ունեցող այն գործիչներից է, որի նպատակը Հայրենական պատերազմի տարիներին, ընդհանրապես Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի տարիներին, հայ գերիներին ազատելն է եղել ֆաշիստական ճամբարներից։ Այն ժամանակվա պայմաններում, իհարկե, հնարավոր չէր կանխատեսել պատերազմի ելքը»,- ընդգծեց Էդիկ Մինասյանը։
Պատմաբանը նաև Երկրապահ կամավորականների միության անդամ է։ ԵԿՄ-ի մասով պատմաբանն ասաց, որ իր դերակատարմամբ ԵԿՄ-ն պատմական միսիան պետք է կատարի, ոգևորի երիտասարդությանը՝ կողքին լինելով։ «Բանակը պետք է ունենա թիկունք, և բանակը պետք է ունենա համալրում: Եվ այդ համալրումը պատանի, երիտասարդ, նաև երկրապահը կարող է անել՝ փոքրուց, երբ արդեն դաստիարակվում են ազգային ոգով, և նպատակը հայրենիքի սահմանի պաշտպանությունն է»,- եզրափակեց  նա։

Целью Нжде было освобождение армянских пленных из фашистских лагерей в годы Второй мировой войны (видео)
Декан факультета истории Ереванского государственного университета, доктор исторических наук Эдик Минасян участвовал в научной конференции, посвященной 225-летию периодического издания «Аздарар», которая проходила в Национальной библиотеке Армении.
В беседе с «А1+» Минасян сказал, что важная роль «Аздарар»-а сыграла чрезвычайно большую роль в жизни армянской прессы.
«Сегодня армянская пресса, многочисленные органы печати, которые и в Западной Армении, и в Восточной Армении представили армянскую жизнь, историю армянской освободительной борьбы, историю армянской социально-экономической жизни, повседневную историю», - отметил историк.
«А1+» поинтересовался у Эдика Минасяна, как тот относится к Стамбульской конвенции?
«Стамбульская конвенция в целом в формировании, в формулировке семьи, конкретно в данном случае гомосексуализм и прочие явления – это способ разрушения армянской традиционной семьи», - сказал доктор исторических наук, добавив, что семья – это основа государства.
Обращаясь к ставшей в последнее время темой обсуждения сотрудничества военно-политического деятеля Гарегина Нжде с фашистскими и националистическими силами, Минасян сказал, что президент Азербайджана Ильхам Алиев всячески старается найти любое средств для очернения истории армянского народа.
«Нжде – это один из деятелей, имеющих национальный портрет нашего народа, целью которого было освободить армянских пленных из фашистских лагерей в годы Отечественной войны, в годы Второй мировой войны в целом. В условиях того времени, конечно, было невозможно предсказать исход войны», - подчеркнул Эдик Минасян.
Историк также является членом Союза добровольцев Еркрапах. По части СДЕ историк сказал, что по своей роли СДЕ должна выполнять свою историческую миссию, воодушевлять молодежь, будучи рядом с ней. «Армия должна иметь тыл, и армия должна иметь пополнение. И это пополнение юноша, молодой человек, также еркрапах может совершать с малого возраста, когда уже воспитывается в национальном духе, и цель – защита границы родины», - заключил он.