«Բռնաբարության մասին կանայք հաճախ նախընտրում են լռել»․ իրազեկման ակցիա սեռական բռնության դեմ (տեսանյութ)
Հայաստանում այս տարվա առաջին 8 ամիսների ընթացքում, ոստիկանության տվյալներով,  իգական սեռի 74 ներկայացուցիչ ենթարկվել է  սեռական բռնության։
Դեպքերից՝ 40 անչափահաս է ենթարկվել սեռական բռնության, նրանցից 39-ը աղջիկներ են։
Նոյեմբերի 25-ը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես գենդերային բռնության դեմ պայքարի 16-օրյակի մեկնարկ։ Հայաստանում «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի ներկայացուցիչներն իրազեկման ակցիա են իրականացնում՝  «Մեղավորը բռնարարն է» խորագրի ներքո։ Նրանք նշում են՝ ակցիան ընդդեմ սեռական բռնության է, մասնավորպես՝ բռնաբարության։ Նրանց խոսքով՝ Հայաստանում հասարակությունը հաճախ զոհին է մեղադրում՝ մատնանշելով, թե ինչ էր հագել, ինչպես էր շպարվել և այլ հանգամանքներ։
«Ցավոք սրտի այդ դիսկուրսն առկա է ոչ միայն հասարակության մեջ, այլև իրավապահ կառույցների շրջանում։ Մեր նպատակն է կոտրել այս կարծրատիպը և դիսկուրսը տեղափոխել ենթարկածից այն մարդուն, ով ենթարկել է բռնության։ Իրականում սեռական բռնությունը լատենտ հանցագործություն է, որի մասին շատ քչերն են համարձակվում խոսել, այդ իսկ պատճառով շատ կարևոր է ամենօրյա իրազեկումը»,-  նշում է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի ներկայացուցիչ Աննա Հովհաննիսյանը։
Կոալիցիայի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանը նշում է՝ բռնաբարության մասին կանայք հաճախ նախընտրում են լռել՝ տարբեր վախերից ելնելով.
«Տարիներ առաջ շատ ավելի դժվար էր, երբ մենք խոսում էինք ընտանեկան բռնության մասին հասարակությունը հաճախ դիմադրում էր, և կանայք ևս, որովհետև չէին պատկերացնում՝ ինչ է իրենից ներկայացնում բռնություն երևույթը։ Շատ հաճախ այն կարծրատիպերը, որոնցով առաջնորդվում է հասարակությունը, ազդում է նաև կանանց վրա, և նրանց համար նորմալ էր, որ այդպիսի հարաբերություններ պիտի լինեն։ Բայց հանրային իրազեկման ակտիվ գործուներության ընթացքում կոտրվեց նաև այդ պատկերացումը»,- ասում է Զարուհի Հովհաննիսյանը և ավելացնում՝ բռնաբարության մասին չխոսելու կարծրատիպը ևս կկոտրվի, և մարդիկ կսկսեն խոսել նաև սրա մասին։
Ակցիայի մասնակիցները կախել էին տղամարդկանց հագուստ, որոնց վրա փակցված գրառումները պատմում էին սեռական բռնության իրական դեպքերի մասին։
Նշեցին՝ սեռական բռնության ենթարկվելիս կանայք կարող են դիմել Սեռական բռնության ճգնաժամային կենտրոն թեժ գծի հեռախոսահամարի միջոցով։

«Женщины предпочитают молчать об изнасиловании»: информационная акция против сексуального насилия (видео)
За первые 8 месяцев этого года в Армении, по данным полициям, 74 представительниц женского пола подверглись сексуальному насилию.
Подверглись сексуальному насилию 40 несовершеннолетних, 39 из них – девочки. 25-е ноября международно признано как начало 16-дневки борьбы против гендерного насилия. Представители коалиции «Против насилия в отношении женщин» проводит в Армению информационную акцию, озаглавленную «Виновен насильник». Они отмечают: акция против сексуального насилия, в частности – изнасилования. По их словам, в Армении общество часто обвиняет жертву, указывая, что она одела, как накрасилась и прочие обстоятельства.
«К сожалению этот дискурс имеется не только  в обществе, но и среди правоохранительных структур. Наша цель – сломать этот стереотип и переместить дискурс от подвергнувшегося насилию человека к тому, кто совершил насилие. В действительности сексуальное насилие – это латентное преступление, о котором очень немногие осмеливаются говорить, поэтому очень важно каждодневное информирование», - отмечает представительница коалиции «Против насилия в отношении женщин» Анна Ованнисян.
Представительница коалиции, правозащитник Заруи Ованнисян отмечает: женщины часто предпочитают молчать об изнасиловании, исходя из различных страхов:
«Несколько лет назад было гораздо сложнее, когда мы говорили о семейном насилии, общество часто сопротивлялось, и женщины тоже, потому что не представляли, что представляет явление насилия. Очень часто стереотипы, которыми руководствуется общество, влияют и на женщин, и для них было нормально, что такие отношения должны быть. Но в процессе активной деятельности общественного информирования было сломлено и это представление», - говорит Заруи Ованнисян и добавляет: стереотип о том, чтобы не говорить об изнасиловании также будет сломлен, и люди начнут говорить и об этом.
Участники акции повесили мужскую одежду, записи на которой рассказывали о реальных случаях сексуального насилия.
Отметили: подвергаясь сексуальному насилию, женщины могут обратиться в Кризисный центр сексуального насилия посредством телефонного номера горячей линии.