Ինչո՞ւ է կալանավորը կարողանում փախուստի դիմել բժշկական հաստատությունից
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր հայտնի դարձավ, որ ժամը 05։00-ի սահմաններում, «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում բուժման մեջ գտնվող «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ, 1988թ. ծնված Արայիկ Սամվելի Սարգսյանը հիվանդասենյակից դիմել է փախուստի։
Դեպքի վերաբերյալ «Ա1+»-ին մեկնաբանություն է տվել Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական ծառայության Պահպանության ապահովման բաժնի նախկին գլխավոր մասնագետ, արդարադատության պահեստազորի մայոր Էդգար Հովհաննիսյանը։
«Դեռևս 2014 թվականին ծառայության ընթացքում լինելով Երևանի քրեակատարողական ծառայության Պահպանության ապահովման բաժնի գլխավոր մասնագետ՝ բարձրաձայնել եմ, որ առողջապահական հաստատություններում նշանակված պահակակետերի ծառայողների աշխատանքային իրավունքները կոպտորեն խախտվում են։ Խախտումը վերաբերում է Աշխատանքային օրենսգրքի Հոդված 152-ին(Ընդմիջում հանգստի եւ սնվելու համար)»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Տվյալ պարագայում, ըստ նրա, պահակակետերում նշանակված ծառայողները շուրջօրյա ծառայության ընթացքում կորցրել են զգոնությունը կամ քնել են, ինչի հետևանքով կալանավորները կամ կալանավորված անձինք դիմել են փախուստի։
Հովհաննիսյանը հիշեցրեց այս տարվա հոկտեմբերի 17-ին «Ա1+»-ի հրապարակմանն ուղարկված դիմումը, որում նշել էր․ «Քրեակատարողական ծառայությունում ծառայողների իրավունքների և ծառայության ընթացքում հասանելի հանգստի համար անհրաժեշտ ժամանակ ունենալու իրավաչափ ակնկալիքների մասսայական խախտման հետևանքով քաղաքացիական առողջապահական հաստատությունների պահակետերում նշանակված ծառայողները շուրջօրյա ծառայության ընթացքում կորցրել են զգոնությունը, կամ քնել են պահակետում և տեղի են ունեցել կալանավորների կամ դատապարտյալների փախուստներ՝ մինչև 2019 թվականի փետրվարի 18-ը ներառյալ»։ Արդարադատաության մայորը «Ա1+»-ին էր տրամադրել Հատուկ քննչական ծառայության գրությունը, որով տեղեկացրել էր իր հաղորդման հիման վրա գործ հարուցելու կամ չհարուցելու որոշման վերաբերյալ։
Պահեստազորի մայորն «Ա1+»-ին է փոխանցել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ Մարդու իրավունքների և ազատությունների խախտման առկայության մասին որոշումը (հրապարակված է հոդվածի վերջում – հեղ․), որում արձանագրված է․ «Կանոնակարգված չէ կամ ոչ բավարար չափով է կանոնակարգված Քրեակատարողական ծառայության ոլորտը, մասնավորապես բացակայում են քրեակատարողական ծառայության պայմանները, հատկապես քրեակատարողական ծառայողների հանգստի և սնվելու ժամանակացույցերը, ընդմիջումների սկիզբը և ավարտը սահմանող իրավական ակտերը»։
Էդգար Հովհաննիսյանը գալիս է այն եզրահանգման, որ մինչև առ այսօր՝ պաշտոնատար անձինք թե՛ Արդարադատության նախարարը, թե՛ Քրեակատարողական ծառայության պետը բոլոր միջոցները չեն ձեռնարկել այդ խախտումները վերացնելու ուղղությամբ, պատասխանատվության են ենթարկվում միայն առողջապահական հաստատություններում ծառայություն իրականացնող շարքային ծառայողները։ «Այդ մասին իրազեկված է նաև Հատուկ քննչական ծառայության ղեկավար Սասուն Խաչատրյանը, ՀՀ դատախազությունը։ Սակայն, ըստ էության, պետական մեղադրանք պաշտպանելիս դատախազներն անտեսում են այն փաստը, որ պատասխանատվության ենթարկվողների քանակը պետք է լինի ավելի լայն, քանի որ վերոնշյալ խնդրի լուծման հնարավորությունն ունեն բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք՝ Արդարադատության նախարարը և ՔԾ պետը»,- ընդգծեց նա։
Ծառայողների աշխատանքային իրավունքների խնդիրը, ըստ արդարադատության մայորի, կարող է կարգավորվել իրավական ակտով, առնվազն՝ Արդարադատության նախարարի կամ ՔԾ պետի հրամանով, որում պետք է նշված լինի յուրաքանչյուր ծառայողի ընդմիջման և հանգստի ժամանակահատվածը։ «Փախուստների դեպքն արդեն կրում է ռեցիդիվ բնույթ՝ 2014 թվականից առ այսօր սա արդեն փախուստի 5-րդ դեպքն է»,- շեշտեց նա։
Այս թեմայով «Ա1+»-ը զրուցեց նաև ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խմբի ղեկավար, իրավաբան Հասմիկ Հարությունյանի հետ։ «ՔԾ ծառայողների, աշխատակիցների առումով խնդիրներ շատ կան և բազմիցս ենք բարձրաձայնել։ Սկսած հաստիքների թվից, ներառյալ ՔԾ աշխատակիցների այն թիվը, որ պետք է կալանավորին ուղեկցի բուժհաստատություն, համապատասխան վերահսկողություն իրականացնի, դատարան, դատական նիստերի ժամանակ հսկողության իրականացնի վերջացրած նրանց պատրաստվածության և անձնական երաշխավորման հետ կապված։
Ինչ վերաբերում է այսօրվա փախուստի դեպքին՝ Հարությունյանն ասաց, որ քննությունը ցույց կտա պատճառները և չի կարող ասել, արդյո՞ք պատճառը համակարգային նման խնդիրն է եղել։ Իրավաբանն ասաց, որ իրականացված մշտադիտարկումներից ելնելով՝ կարող է նշել, որ փախուստների դեպքերը շատ հաճախ կարող են պայմանավորված լինում ինչպես ծառայողների թվի պակասով, այնպես էլ որոշակի պատրաստվածության ցածր մակարդակով, ինչն էլ Քրեակատարողական համակարգի առավել խոցելի կետերից մեկն է։
«Ա1+»-ը վերոնշյալ խնդրի վերաբերյալ հարցում կուղարկի Արդարադատության նախարարություն և Քրեակատարողական ծառայություն։ Պատասխան ստանալուց հետո դրանք կհրապարակվեն:

Почему заключенный может совершить побег из медицинского учреждения?
Сегодня стало известно, что в районе 05Л00, осужденный уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен», находящийся на лечении в медицинском центре «Эребуни», Араик Самвелович Саркисян, 1988г. рождения обратился в бегство из палаты.
Относительно происшествия «А1+» прокомментировал бывший главный специалист отделения обеспечения охраны Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции майор Эдгар Ованнисян.
«Еще в 2014 году во время службы будучи главным специалистом Отдела обеспечения охраны уголовно-исполнительной службы города Еревана, я говорил о том, что трудовые условия сотрудников патрульных служб, назначенных в учреждениях здравоохранения, грубо нарушаются. Нарушение касается Статьи 152 Трудового кодекса (Перерыв на отдых и питание)»,- сказал Ованнисян.
В данном случае, по его мнению, назначенные на патрульную службу служащие в процессе круглосуточной службы потеряли бдительность или уснули, вследствие чего арестованные или арестованные лица обратились в бегство.
Ованнисян напомнил заявление, направленное на публикацию в «А1+» 17-го октября сего года, в котором отмечал: «Вследствие массового нарушения прав служащих в уголовно-исполнительной службе и правомерных ожиданий необходимого времени для доступного отдыха во время службы служащие, назначенные в патрульных пунктах гражданских здравоохранительных учреждений потеряли бдительность или уснули на посту и происходили побеги арестованных или подсудимых – до 18 февраля 2019 года включительно». Майор юстиции предоставил «А1+» письмо Специальной следственной, которым сообщил о решении возбуждать или не возбуждать дело на основании своего сообщения.
Майор в запасе передал «А1+» также решение Защитника прав человека о наличии нарушения прав и свобод человека, в котором констатируется: «Неурегулирована или недостаточно урегулирована сфера Уголовно-исполнительной службы, в частности отсутствуют условия уголовно-исполнительной службы, в особенности графики отдыха и питания уголовно-исполнительных служащих, правовые акты, устанавливающие начало и конец перерывов».
Эдгар Ованнисян приходит к заключению, что до сих пор должностные лица – и министр юстиции, и начальник уголовно-исполнительной службы не предприняли всех мер в направлении устранения этих нарушений, привлекаются к ответственности только рядовые служащие, которые проходят службу в учреждениях здравоохранения. «Об этом проинформирован и руководитель Специальной следственной службы Сасун Хачатрян, прокуратура РА. Однако, по сути, при защите государственного обвинения прокуроры игнорируют тот факт, что число привлекаемых к ответственности должно быть более широким, поскольку возможностью решить вышеуказанную проблему обладают высокопоставленные должностные лица – министр юстиции и начальник уголовно-исполнительной службы», - подчеркнул он.
Проблема трудовых прав служащих, по мнению майора юстиции, может быть урегулирована правовым актом, как минимум, приказом министра юстиции или начальника УС, в котором должен быть указан период перерыва и отдыха каждого служащего. «Случаи бегства уже носят рецидивный характер – с 2014 года по сей день уже 5-й случай побега», - подчеркнул он.
На эту тему «А1+» также побеседовал с руководителем группы наблюдателе, осуществляющей общественный контроль в уголовно-исполнительных учреждениях и органах МЮ, юристом Асмик Арутюнян. «В плане служащих, сотрудников УС множество проблем и мы неоднократно поднимали их. Начиная с числа штатов, включая числа сотрудников УС, которые должны сопровождать заключенного в медучреждение, осуществлять соответствующий контроль, в суд, осуществлять контроль во время судебных заседаний и заканчивая их готовностью и личной гарантией.
Что касается сегодняшнего случая побега, Арутюнян сказала, что расследование покажет причины и не может сказать, послужила ли причиной подобная системная проблема. Юрист сказала, что исходя из проведенных мониторингов, может отметить, что случаи побега очень часто бывают обусловлены как нехваткой числа служащих, так и низким уровнем их подготовки, что является одним из наиболее уязвимых пунктов Уголовно-исполнительной системы.
Касательно вышеуказанной проблемы «А1+» также направит запрос в Министерство юстиции и Уголовно-исполнительную службу. После получения ответов они будут опубликованы.