no-smoking-restaurant-bloomberg-060918-1
Առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանն այսօր ԱԺ Առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում ներկայացրեց հակածխախոտային օրենքի նախագծի հիմնական դրույթները։
Նա նշեց, որ այս նախագիծը նպատակ ունի ՀՀ-ում նվազեցնել ծխախոտի սպառումը, բնակչության առողջությունը պաշտպանել երկրորդային ծխի ազդեցությունից և ոչ վարակիչ հիվանդություններով հիվանդացությունների ցուցանիշը նվազեցնել՝ ծխախոտի օգտագործման նվազեցման հաշվին։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լուսինե Բադալյանը հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ նկատի ունեն, երբ օրենքում նշել  են, որ պետք է արգելվի ծխախոտանման արտադրանքների իրացումը։
Փոխնախարարն ի պատասխան նշեց, որ ծխախոտանման արտադրատեսակները ծխախոտի օգտագործման խթանմանն ուղղված մարքետինգային քայլեր են, որոնք ուղղորդում են, որ երեխաները, օրինակ ծխախոտանման ծամոնը գնելով, հետաքրքրվեն ծխախոտով։
Պատգամավորներն ասացին, որ օրենքի այս դրույթը հստակեցման կարիք ունի, որովհետև շատ արտադրատեսակներ անարդարացիորեն կարող են առնվել այս դրույթի ներքո։
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանին հետաքրքրում էր՝ գնահատվե՞լ է արդյոք՝ որքան են կազմելու վարչարարության ծախսերը, ո՞վ է իրականացնելու բոլոր փակ, կիսափակ հաստատություններում ծխելու արգելքի վերահսկողությունը, և պետությունը ի՞նչ ռեսուրս է դրա վրա ծախսելու։
Ի պատասխան՝ փոխնախարարն արձագանքեց․
«Բնականաբար, վարչարարության առումով լրացուցիչ բեռ է հանդիսանալու, բայց մենք այդ վարչարարությունը թեթևացնելու նպատակով և նաև օրենքի կիրառումն ապահովելու համար նախատեսում ենք օրենքի ընդունումից հետո իրազեկման և կրթական աշխատանքներ իրականացնել բոլոր վերահսկող մարմինների հետ։ Բացի այս իրազեկման աշխատանքներից՝ նախատեսում ենք ինովացիոն տեխնոլոգիաների օգտագործում, որը թույլ է տալիս, բացի պլանային տեսչական ստուգումներից, իրականցնել նաև որոշակի ստուգումներ ահազանգերի դեպքում»։

no-smoking-restaurant-bloomberg-060918-1
Замминистра здравоохранения Лена Нанушян сегодня в Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения и по социальным вопросам НС представила основные положения проекта антитабачного закона.
Она отметила, что этот проект нацелен на уменьшение потребления табака в РА, защитить здоровье населения от воздействия вторичного дыма и снизить показатель заболеваемость неинфекционными заболеваниями за счет использования табака.
Депутат НС от фракции «Мой шаг» Лусине Бадалян заинтересовалась, что они имели в виду, когда отметили в законе, что нужно запретить реализацию похожей на табачную продукцию.
Замминистра в ответ отметил, что похожие на табачную виды продукции – это маркетинговые шаги, направленные на стимулирование использования табака, которые направляют, чтобы дети, к примеру, покупая похожие на сигареты жвачки, заинтересовались сигаретами.
Депутаты сказали, что это положение закона нуждается в уточнении, потому что многие виды продукции справедливо могут быть включены в это положение.
Председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам Бабкена Туняна заинтересовало: оценивалось ли, сколько составят административные расходы, кто будет осуществлять контроль над запретом курения во всех закрытых, полузакрытых учреждениях, и какой ресурс потратит на это государство?
В ответ замминистра отреагировал:
«Разумеется, в плане администрирования будет дополнительным грузом, но мы с целью облегчения этого администрирования и также для обеспечения применения закона предусматриваем после принятия закона провести работы по осведомлению и образовательные работы со всеми надзирательными органами. Кроме этих осведомительных работ, предусматриваем использование инновационных технологий, что позволяет, кроме плановых инспекционных проверок, осуществить также определенные проверки в случае тревожных звонков».