ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու վերաբերյալ հարցը մինչ օրս չի լուծվում․ Ալեն Սիմոնյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Կրակոցները նոր չեն, և այդ հարցը բազմաթիվ անգամ բարձրացվել է։ Այսօրվա նիստին, ենթադրում եմ, որ այդ հարցի վերաբերյալ քննարկում կլինի։ Բայց զարմանալի է, որ դրա մասին մենք անընդհատ պետք է ասենք և նշենք, որ ինչ-որ կողմից ինչ-որ արձագանք լինի մի կառույցում, որը միտված է այդ կրակոցները թե՛ ապագայում, թե՛ ներկայում նվազեցնելուն»,- ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդի և խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի խոսքին, թե Հայաստանը պաշտոնապես չի դիմել ՀԱՊԿ-ին՝ կապված իր սահմանին կրակոցներ լինելու փաստով, Ալեն Սիմոնյանը չշտապեց մեկնաբանություն տալ՝ նշելով, որ պարոն Զատուլինի հայտարարությանը ծանոթ չէ։
«Պետական դիրքորոշումն այն է, որ ՀՀ-ի ուղղությամբ կրակոցներն անընդունելի են՝ լինի ՀԱՊԿ շրջանակում, թե ընդհանրապես։ Ես պաշտոնապես գնահատական չեմ տալու»,- ասաց նա։
Հարցին, թե ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու վերաբերյալ Հայաստանը հարց բարձրացնո՞ւմ է, ԱԺ փոխխոսնակն ասաց՝ այլ հարց չկա, որն այդքան շատ է բարձրացվել։
«Իմ առաջին հանդիպման ժամանակ Կոնստանտին Զատուլինի և Ռուսաստանի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյանների հետ այդ հարցը բարձրացվել է, բայց խնդիրը մինչ օրս չի լուծվում։ Նույնիսկ վարչապետի կողմից այդ հարցը բարձրացվել է։ Իրենց արձագանքը մշտապես լինում է նույնը, որը դուք լսել եք»,- ասաց ԱԺ փոխխոսնակը։

Вопрос относительно продажи оружия Азербайджану государствами-членами ОДКБ до сих пор не решается: Ален Симонян (видео)
«Выстрелы не новы, и этот вопрос неоднократно поднимался. На сегодняшнем заседании, предполагаю, что будет обсуждение относительно этого вопроса. Но удивительно, что об этом нужно постоянно говорить и отметить, что с какой-либо стороны будет какая-то реакция в структуре, которая нацеленана уменьшение этих выстрелов и в будущем, и в настоящем», - после 12-го пленарного заседания совета государств-членов ОДКБ и парламентской ассамблеи в беседе с журналистами сказал вице-спикер Национального собрания Ален Симонян.
Обратившись к речам депутата Российской Госдумы Константина Затулина, что Армения официально не обращалась в ОДКБ в связи с выстрелами на своей границе, Ален Симонян не спешит комментировать, отметив, что не знаком с заявлением господина Затулина.
«Государственная позиция такова, что выстрелы в направлении РА неприемлемы – будь то в рамках ОДКБ, или вообще. Я официальной оценки не дам», - сказал он.
На вопрос, поднимает ли Армения вопрос о продаже оружия Азербайджану странами-членами ОДКБ, вице-спикер НС сказал: другого вопроса нет, который поднимался бы так много.
«Во время моей первой встречи с Константином Затулиным и другими высокопоставленными чиновниками России этот вопрос поднимался, но проблема до сих пор не решается.  Даже премьер-министр поднимал этот вопрос. Их реакция всегда бывает той же, которую вы слышали», - сказал вице-спикер НС.