Ստամբուլյան կոնվենցիան հակամարդկային, հակաբնական, հակաբարոյական երևույթ է․ սահմանադրագետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի պետական համալսարանի Սահմանադրական իրավունքի ամբիոն վարիչ, «Հայոց արարման հավաք» հասարակական կազմակերպության նախագահ Վարդան Այվազյանն «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադարձավ Սահմանադրական դատարանին, Ստամբուլյան կոնվենցիային և իր գլխավորած կազմակերպության հայտարարած «Կոնսոլիդացիա պլյուս մեկ» շարժմանը։
Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը նոյեմբերի 1-ին ֆեյսբուքյան գրառում էր կատարել կրկին նշելով, որ Սահմանադրական դատարանում առկա է ճգնաժամ, իսկ ճգնաժամից դուրս գալու նախապայմանը ՍԴ նախորդ ողջ ժամանակաշրջանի իրավաքաղաքական գնահատականն է և այլն։
Սակայն, ըստ Վարդան Այվազյանի ճգնաժամը Սահմանադրական դատարանում չէ, ճգնաժամը գլոբալ է, և ընդհանրապես Հայաստանում առկա է սահմանադրականության ճգնաժամ։ «Վահե Գրիգորյանի առաջարկած ցանկացած տարբերակ Ազգային ժողովի կամ այլ պետական մարմնի միջոցով խնդրի հանգուցալուծման առումով կլինի հակասահմանադրական քայլ ու կհուղարկավորի մեր երկրի Սահմանադրությունը և ընդհանրապես իրավունքի համակարգը»,- նշեց իրավաբանը։ Ըստ Այվազյանի՝ խնդիրը կարող է լուծվել միայն սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով։
Խոսելով Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասին՝ հասարակական գործիչն ասաց, որ դրա վավերացումը հարված է Հայաստանի պետականությանը, ինքնիշխանությանը և հայկական ինքնությանը։ «Դա ոչ միայն հակասահմանադրական, այլև՝ հակամարդկային, հակաբնական, հակաբարոյական երևույթ է։ Եվ ես այս առումով պատրաստ եմ ցանկացած եվրոպական փորձագետի, Վենետիկի հանձնաժողովի անդամների հետ հրապարակային բանավեճի մեջ մտնել և հիմնավորել, որ Ստամբուլյան կոնվենցիան իրենից ներկայացնում է մարդկային չարիք»,- ընդգծեց նա։
Այվազյանի հիմնավորումն այն է, որ Երկիր մոլորակի վրա կա մարդ հասկացությունը, որն ունի իր անփոփոխ էությունը, իսկ սահմանադրությունը կոչված է ամրագրելու, թույլ չտալու, որպեսզի փոխվի մարդկային էությունը։ «Մեր Սահմանադրության 16-րդ հոդվածի համաձայն՝ ընտանիքը համարվում է հասարակության հիմնական բջիջ և բնակչության պահպանման և վերարտադրության միջոց (սա մեկ), որին կոպտորեն հակասում է Ստամբուլյան կոնվենցիան։ Եվ երկրորդը՝ մեր Սահմանադրության 35-րդ հոդվածը, որը տալիս է ամուսնության իրավունքը, հստակ ամրագրում է, որ այդ միությունը տղամարդու և կնոջ ընտրության հիման վրա է»,- շեշտեց սահմանադրագետը։
Հասարական գործիչն ասաց, որ Հայաստանում գործում է ընտանիքի այն մոդելը, ըստ որի՝ այն տղամարդու և կնոջ միջև գիտակցական միությունն է, որն իրականացվում է համատեղ կենցաղավարությամբ, փոխադարձ սիրո, հարգանքի հիման վրա, մարդկային սերնդի վերարտադրության, դաստիարակելու, առավել դրականի փոխանցելու համար։ «Վենետիկյան հանձնաժողովի ընտանեկան կոնցեպտը հետևյալն է․ ընտանիքը երկու անձանց (պարտադիր չէ տարասեռ) գիտակցական միությունն է հենված ամուսնական պայմանագրի հիման վրա»,- ընդգծեց Վարդան Այվազյանը։
«Կոնսոլիդացիա պլյուս մեկ» շարժման մասով՝ հասարակական կազմակերպության ղեկավարն ասաց, որ երկրում առկա է ծայրաստիճան բևեռվածություն, անհանդուրժողականություն, թշնամական վերաբերմունք՝ հատկապես նախկին և ներկա իշխանավորների միջև, և կազմակերպության խնդիրն է, որ հասարակության բոլոր ռեսուրսները համախմբվեն և ուղղորդվեն ի շահ Հայաստանի։

Стамбульская конвенция – это противочеловеческое, противоестественное, аморальное явление: специалист по конституции (видео)
Поддержи А1+!Заведующий кафедрой Конституционного права Ереванского городского университета, председатель общественной организации “Собрание создания армян” Вардан Айвазян в беседе с “А1+” обратился к Конституционному суду, Стамбульской конвенции и движению “Консолидация плюс один”, обьявленному возглавляемой им организацией.
Судья Конституционного суда Вагэ Григорян 1-го ноября сделал запись в фейсбук, отмечая, что в Конституционном суде имеется кризис, а предусловие выхода из кризиса – правовая политическая оценка всего предыдущего периода КС и др.
Однако, по мнению Вардана Айвазяна, кризис не в Конституционном суде, кризис глобален, и вообще в Армении имеется кризис конституционности. “Любой вариант, предложенный Вагэ Григоряном посредством Национального собрания или другого государственного органа в плане разрешения будет антиконституционным шагом и похоронит Конституцию нашей страны и систему права в целом”, - отметил юрист. По мнению Айвазяна, проблема может быть решена только посредством конституционных изменений.
Говоря о Стамбульской конвенции, общественный деятель сказал, что ее ратификация является ударом по государственности, суверенитету Армении и армянской идентичности. “Это – не только антиконституционное, но и античеловеческое, противоестественное, аморальное явление. И я в этом плане готов вступить в публичный спор с любым европейским экспертом, членами Венецианской комиссии и обосновать, что Стамбульская конвенция представляет собой человеческое зло”, - подчеркнул он.
Обоснование Айвазяна в том, что на планете Земля есть понятие человек, у которого есть неизменная сущность, а конституция призвана закрепить, не позволить, чтобы изменилась человеческая сущность. “Согласно 16-й статье нашей Конституции, семья считается основной клеткой общества и средством сохранения и воспроизводства населения (это одно), чему грубо противоречит Стамбульская конвенция. И второе: 35-я статья нашей Конституции, которая дает право на брак, четко констатирует, что это - союз на основании выбора мужчины и женщины”- подчеркнул специалист по конституции.
Общественный деятель сказал, что в Армении действует модель семьи, согласно которой это – сознательный союз мужчины и женщины, который осуществляется на основании совместного ведения быта, взаимной любви, уважении, воспроизводства, воспитания человеческого потомства, передачи наиболее лучшего. “Семейная концепция Венецианской комиссии следующая: семья – это сознательный союз двух лиц (не обязательно разнополый), основанный на брачном договоре”, - подчеркнул Вардан Айвазян.
По части движения “Консолидация плюс один” руководитель общественной организации сказал, что в стране имеется крайняя поляризация, нетерпимость, враждебное отношение, вособенности между бывшими и нынешними властями, и задача организации в том, чтобы все ресурсы общества сплотились и были направлены во благо Армении.