Եվ կա նաև իմ հրաժարականի երկրորդ տարբերակը․ Վազգեն Մանուկյան
-Պարոն Մանուկյան, Ձեր նկատմամբ իշխանական որոշակի շրջանակների կողմից հարձակումները դեռ շարունակվում են: Վարչապետի մամուլի խոսնակը նշել էր, որ համաձայն օրենքի՝ մինչև եկող տարվա ապրիլի 4-ը Դուք չեք կարող ազատվել զբաղեցրած պաշտոնից: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա և ի՞նչ եք մտադիր անել՝ հաշվի առնելով այն, որ Դուք ճեպազրույցում հայտարարեցիք, թե խնդիրը տեխնիկական սահմանափակումների մեջ չէ:
- Նախևառաջ հարձակումների մասին. դրանք ինձ շատ չեն հուզում: Այն մարդիկ, որոնք անցել են հեղափոխությունների, պատերազմների, քաղաքական պայքարի, բանտերի միջով, ամուր նյարդեր ունեն:
Ինչ վերաբերում է Հանրային խորհրդին և անձամբ իմ հարցին, ես արդեն հայտարարել եմ, նորից եմ կրկնում՝ ճիշտ է, կա տեխնիկական խնդիր, որ ինձ օրենքով աշխատանքից կարող են ազատել միայն մյուս տարվա ապրիլի 4-ից հետո, բայց դա խոչընդոտ չէ: Քանի որ Հանրային խորհուրդը կառավարության խորհրդակցական մարմին է, և Հանրային խորհրդի նախագահին առաջադրում է վարչապետը, ինչը հաստատվում է կառավարության կողմից, բնական է, որ եթե վարչապետն ինձ հրավիրի և ասի, որ ինչ-ինչ պատճառներով միասին աշխատել չենք կարող, ես մի րոպե չեմ տատանվի և դուրս կգամ Հանրային խորհրդից: Նաև ասացի, որ միգուցե վարչապետի հետ ինքս նախաձեռնեմ հանդիպում և քննարկեմ այդ հարցը, բայց գտնում եմ՝ ավելի բնական կլինի, եթե վարչապետը դա նախաձեռնի:
Եվ կա նաև իմ հրաժարականի երկրորդ տարբերակը. երբ ես տեսնեմ, որ այս քաղաքականացված մթնոլորտում խորհրդատվությունները չեն «աշխատում», և մնում է միայն քաղաքական պայքարը, ապա ես Հանրային խորհրդից դուրս կգամ և քաղաքական պայքարի միջոցով իմ ասելիքը տեղ կհասցնեմ:
Ինչ վերաբերում է Հանրային խորհրդին, ապա առաջիկա հինգշաբթի օրը ես հրավիրել եմ Հանրային խորհրդի նիստ, որտեղ 2 հարց է քննարկվելու՝ Հանրային խորհրդի շուրջ ստեղծված իրավիճակն ու մեր հետագա անելիքները և հաջորդը՝ Արցախի հարցում ի՞նչն է ենթակա քննարկման և ի՞նչը ենթակա չէ:

И есть также второй вариант моей отставки: Вазген Манукян
- Господин Манукян, атаки на Вас со стороны некоторых властных кругов пока продолжаются. Пресс-секретарь премьер-министра отметил, что согласно закону, что до 4-го апреля будущего года Вы не можете уволиться с занимаемой должности. Как вы это прокомментируете и что намерены делать, учитывая то, что Вы обьявили в интервью, что проблема не в технических ограничениях?
-  Прежде всего об атаках, они меня не сильно беспокоят. Люди, прошедшие через революции, войны, политическую борьбу, тюрьмы, имеют крепкие нервы.
Что касается Общественного совета и лично моего вопроса, я уже обьявил, вновь повторяю: правильно, есть техническая проблема, что меня по закону могут уволить с работы только после 4-го апреля следующего года, но это – не препятствие. Поскольку Общественный совет является совещательным органом правительства, и председателя Общественного совета выдвигает премьер-министр, что утверждается правительством, естественно, что если премьер-министр пригласит меня и скажет, что по каким-то причинам мы не можем работать вместе, я не буду сомневаться ни минуты и выйду из Общественного совета. Я также сказал, что возможно я сам инициирую встречу с премьер-министром и буду обсуждать этот вопрос, но считаю: будет более естественно, если это инициирует премьер-министр.
И есть также второй вариант моей отставки, когда я увижу, что в этой политизированной атмосфере рекомендации не «работают», и остается только политическая борьба, то я выйду из Общественного совета и посредством политической борьбы донесу свои слова.
Что касается Общественного совета, в предстоящий четверг я созвал заседание Общественного совета, где будет обсуждаться 2 вопроса: ситуацию вокруг Общественного совета и наши дальнейшие дела и следующее: в Арцахском вопросе что подлежит обсуждению и что не подлежит?