Կփոխվի՞ Արսեն Բաբայանի խափանման միջոցը
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ, իրավաբան Արսեն Բաբայանի  փաստաբանական խումբը Վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել իր պաշտպանյալին կալանավորումից ազատելու համար։ «Նիստի օրը դեռևս հայտնի չէ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբանական խմբի անդամ Երվանդ Վարոսյանը։
Փաստաբանները նաև հոկտեմբերի 29-ին միջնորդություն էին ներկայացրել դատախազություն ընտրված խափանման միջոցը անձնական երաշխավորությամբ փոխելու մասին։ Երաշխավորներն են «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ավետիք Իշխանյանը և Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, որոնք գրավոր դիմել էին քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններին։
Հարցին, թե դատախազությունն ի՞նչ  է պատասխանել և ի՞նչ ժամկետներ են նախատեսված, Վարոսյանը պատասխանեց․ «Կարծում եմ, որ հաշվի առնելով միջնորդության բովանդակությունը, որը վերաբերում է անձի ազատության իրավունքին, մենք արդեն պիտի պատասխան ունենայինք դատախազությունից, բայց դեռ չունենք»։
Երաշխավորության վերաբերյալ մեկնաբանության համար «Ա1+»-ը կապ հաստատեց նաև Գլխավոր դատախազության հետ։ Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանն ասաց, որ սահմանված ժամկետներում դրա կապակցությամբ որոշում կկայացվի։ «Այս պահին այս եմ կարող ասել»։
Դիտարկմանը, թե «Ա1+»-ի հետ զրույցում Վարոսյանն ասել էր, թե միջնորդության բովանդակությունը, որը վերաբերում է անձի ազատության իրավունքին, արդեն պիտի պատասխան լիներ, Աբրահամյանը պատասխանեց․ «Այս պահին քննարկման փուլում է։ Դատավարական ժամկետներում էլ որոշում կկայացվի, իրենց կտեղեկացվի դրանց վերաբերյալ սահմանված կարգով»։
Հիշեցնենք, որ Արսեն Բաբայանը կալանավորվել է հոկտեմբերի 24-ին։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել  Քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով  (Սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելը, կեղծում, քերվածք կամ այլ թվական գրառումներ կամ փոփոխություններ կատարելը, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր կազմելը կամ հանձնելը):
Ըստ Հատուկ քննչական ծառայության հաղորդագրության՝ Բաբայանը, 2018 թվականին լինելով Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար, օժանդակել է մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Նրա փաստաբանների պնդմամբ՝ Բաբայանին առաջադրվել է ապօրինի մեղադրանք, և դա օգտագործվում է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի վրա ճնշումներ գործադրելու համար։

Изменится ли мера пресечения Арсена Бабаяна?
Группа адвокатов бывшего заместителя главы аппарата Национального собрания, правозащитника Арсена Бабаяна подала Апелляционную жалобу для досрочного освобождения своего подзащитного. “День заседания пока неизвестен”, - в беседе с “А1+” сказал член адвокатской группы Ерванд Варосян.
Адвокаты также 29-го октября подали ходатайство в прокуратуру об изменении избранной меры пресечения на личную гарантию. Гаранты – председатель общественного комитета “Хельсинский комитет Армении” Аветик Ишханян и Защитник прав человека Арцахской Республики Артак Бегларян, которые письменно обратились в органы, осуществляющие уголовное преследование.
На вопрос, что ответила прокуратура и какие сроки предусмотрены, Варосян ответил: “Думаю, что учитывая содержание ходатайства, которое относится к праву личности на свободу, мы уже должны были иметь ответ от прокуратуры, но пока не имеем”.
Для комментария о гарантии “А1+” установил также связь с Генеральной прокуратурой. Советник генерального прокурора Гор Абраамян сказал, что в установленные сроки будет принято решение в этой связи. “На данный момент я не могу сказать”.
На наблюдение, что в беседе с “А1+” Варосян сказал, что содержание ходатайство, относящиеся к праву личности на свободу, уже должен был быть ответ, Абраамян ответил: “На данный момент находится на стадии обсуждения. В процессуальные сроки будет принято решение, их проинформируют о них в установленном порядке”.
Напомним, что Арсен Бабаян был арестован 24-го октября. Ему выдвинули обвинение по 1-й части 38-300-й статьи Уголовного кодекса (Содействие свержению конституционного строя) и 1-й части 314-й статьи (Со стороны должностного лица в корыстных целях или из иных личных соображений, или исходя из групповых интересов, внесение явно фальшивой информации или записей в официальные документы, совершение фальсификации или иных численных записей и изменений, а также составление и передача фальшивых документов).
Согласно сообщению Специальной следственной службы, Бабаян, будучи в 2018 году исполняющим обязанности главы аппарата Национального собрания, содействовал овладению группой должностных лиц полномочиями Конституционного суда, а также совершил должностную фальсификацию.
По утверждению его адвокатов, Бабаяну было выдвинуто незаконное обвинение, и оно используется для оказания давления на председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна