«Ալաշկերտը» պատահական գոլի հաշվին հաղթեց «Արարատ-Արմենիային» (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖուտբոլի Հայաստանի բարձրագույն խմբում այսօր կայացավ 1-ին տուրից հետաձգված «Ալաշկերտ» - «Արարատ-Արմենիա» հանդիպումը:
Հանդիպումը նախևառաջ սկզբունքային նշանակություն ուներ դաշտի տերերի համար, որոնք արդեն 6 միավորով ետ են մնում երկու առաջատարներից՝ «Արարատից» ու «Շիրակից»: Իսկ ահա գործող չեմպիոնը, որը երկու խաղ քիչ է անցկացրել, 22 միավորով զբաղեցնում էր 3-րդ տեղը:
Հանդիպումը հաջող սկսվեց հյուրերի համար, որոնք 30-րդ րոպեին Սանոգոյի օգնությամբ բացեցին հաշիվը: Սակայն, ութ րոպե անց ալաշկերտցիները հավասարացրին այն: Եզրային փոխանցումից հետո Նիկիտա Տանկովը գլխի հարվածով գրավեց դարպասը:
Երկրորդ խաղակեսը հիմնականում անցավ դիրքային պայքարում: Կողմերին երկար ժամանակ չէր հաջողվում գոլային պահեր ստեղծել: Թվում էր, որ հանդիպումն այդպես էլ ոչ-ոքի կավարտվի, սակայն 89-րդ րոպեին «Ալաշկերտի» եզրային գրոհից հետո «Արարատ-Արմենիայի» պաշտպան Անժելով Մենեզեսն անփութորեն հեռացրեց գնդակը և այն դիպչելով տանտերերի ֆուտբոլիստ Ալեքսանդր Գլիշիչի մեջքին և ակամայից հայտնվեց դարպասում:
Այդպիսով, տանտերերի թիմը 2:1 հաշվով կամային հաղթանակ տարավ, վաստակեց 22 միավոր և հավասարվեց հենց «Արարատ-Արմենիային», որը, սակայն, դեռ մեկ խաղ պակաս է անցկացրել:
Հյուրերի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը հանդիպումից հետո գոհ էր թիմի ցուցադրած ֆուտբոլից, սակայն միաժամանակ նշեց, որ խաղացողների մոտ դեռ լավ չի ստացվում գրոհների եզրափակիչ փուլը: «Ալաշկերտի» գլխավոր մարզիչ Արմեն Ադամյանը թիմի տարած հաղթանակտ բացատրեց նրանով, որ ֆուտբոլիստները պայքարեցին մինչև վերջի րոպեն և դրա շնորհիվ հասան նպատակին:

«Алашкерт» за счет случайного гола одержал победу над «Арарат-Арменией» (видео)
Поддержи А1+!В высшей лиге Армении по футболу сегодня состоялась отложенная с 1-го тура встреча «Алашкерт» - «Арарат-Армения».
Встреча прежде всего имела принципиальное значение для хозяев поля, которые уже с 6 очками отстают от двух лидеров – «Арарата» и «Ширака». А вот действующий чемпион, который провел на два матча меньше, с 22 очками занимает 3-е место.
Встреча началась успешно для гостей, которые на 30-й минуте при помощи Саного открыли счет. Однако спустя восемь минут алашкертцы сравняли его. После боковой передачи Никита Танков ударом головы поразил ворота.
Второй тайм в основном прошел в позиционной борьбе. Сторонам долгое время не удавалось создать голевые моменты. Казалось, что встреча так и завершится вничью, однако на 89-й минуте после боковой атаки «Алашкерта» защитник «Арарата-Армении» Анжелов Менезес небрежно удалил мяч и тот, коснувшись спины футболиста хозяев поля Александра Глишича, невольно оказался в воротах.
Таким образом, команда хозяев поля со счетом 2:1 одержала волевую победу, заработала 22 очков и сравнялась с «Араратом-Арменией», который, однако, провел пока на одну игру меньше.
Главный тренер гостей Вардан Минасян после встречи был доволен продемонстрированным командой футболом, однако в то же время отметил, что у игроков пока нехорошо получается финальный этап атак. Главный тренер «Алашкерта» Армен Адамян объяснил победу команды тем, что футболисты боролись до последней минуте и благодаря этому достигли цели.