Մեդալներ նվաճելու համար պետք է հանդես գալ մարտական կազմով․ Արտաշես Մինասյան
«Շախմատի աշխարհի պատանեկան առաջնությունում մենք ակնկալում էինք 4 մեդալ։ Ցավոք, Մամիկոն Ղարիբյանն ու Աստղիկ Հակոբյանը վճռորոշ պահին պարտվեցին և չկարողացան մրցանակային տեղ զբաղեցնել։ Արթուր Դավթյանը 18 տարեկանների մրցաշարում առաջին անգամ դարձավ բրոնզե մեդալակիր, ինչի համար անչափ ուրախ եմ։ Շանթ Սարգսյանի նվաճած արծաթե մեդալը սպասելի էր, քանի որ նա վերջին տարիներին կամ հաղթում, կամ մրցանակային տեղ է զբաղեցնում բոլոր մրցաշարերում», - Հայաստանի շախմատի պատանեկան հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Մինասյանն այսպես ամփոփեց մեր շախմատիստների ելույթները Հնդկաստանում ավարտված շախմատի աշխարհի պատանեկան առաջնությունում։
Նա անդրադարձավ նաև 20 տարեկանների աշխարհի առաջնության արդյունքներին, որտեղ Շանթ Սարգսյանը դարձյալ գրավել էր 2-րդ տեղը, իսկ Արամ Հակոբյանը զբաղեցրել էր 3-րդ հորիզոնականը։
«Մրցաշարից առաջ մտածում էին, որ Շանթ Սարգսյանի և Արթուր Դավթյանի համար դժվար կլինի, քանի որ նրանք մի քանի օր առաջ մասնակցել էին պատանեկան առաջնությանը և հոգնածություն կարող էին զգալ։ Սակայն տղաները լավ հանդես եկան և արդարացրին սպասելիքները։ Շանթը կրկին զբաղեցրեց 2-րդ տեղը։ Արամ Հակոբյանն ավելի թարմ էր ներկայացել առաջնությանը, սակայն նա պարտվեց իր գլխավոր մրցակցին՝ ուկրաինացի շախմատիստին, որն էլ դարձավ չեմպիոն։ Բայց 2-3-րդ տեղեր գրավելը 20 տարեկանների մեջ նույնպես մեծ հաջողություն է ցանկացած շախմատիստի համար», - եզրակացրեց փորձառու մասնագետը։
«Ա1+»-ի այն հարցին, թե ինչո՞ւ է Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան նույն շախմատիստներին հայտավորել իրար հաջորդող մրցաշարերում, Արտաշես Մինասյանն ասաց․
«Մինչև 20 տարեկանների առաջնությունը յուրահատուկ մրցաշար է, որին մասնակցում են տարիքով մեծ շախմատիստներ, պատանիները չեն գնում։ Սակայն մեր մոտ հիմա ամենաուժեղները իրենք են և մասնակցելու իրավունք ունեին։ Ճիշտ է, վախենում էի, որ նրանք կհոգնեն 18 տարեկանների առաջնությունից հետո, բայց, փաստորեն, իմ մտավախությունները տեղի չէին։ Եթե ցանկանում ենք մեդալներ նվաճել, ապա պետք է միշտ հանդես գալ մարտական կազմով»։

Для завоевания медалей нужно выступить в боевом составе: Арташес Минасян
«На юношеском чемпионате мира по шахматам мы рассчитываем на 4 медали. К сожалению, Мамикон Гарибян и Астхик Акопян в решающий момент проиграли и не смогли занять призовое место.  Артур Давтян в турнире 18-летних впервые стал бронзовым медалистом, чему я очень рад. Завоеванная Шантом Саркисяном серебряная медаль была ожидаема, поскольку он в последние годы либо побеждает, либо занимает призовое место во всех турнирах»,  - главный тренер юношеской сборной Армении по футболу Арташес Минасян так подытожил  выступления наших шахматистов на юношеском чемпионате мира по шахматам, который завершился в Индии.
Он также обратился к результатам чемпионата мира среди 20-летних, где Шант Саркисян вновь занял 2-е место, а Арам Акопян занял 3-ю строку.
«До турнира они думали, что для Шанта Саркисяна и Артура Давтяна будет трудно, поскольку они несколько дней назад участвовали в юношеском чемпионате и могли чувствовать усталость. Однако юноши хорошо выступили и оправдали ожидания. Шант вновь занял 2-е место. Арам Акопян явился на чемпионат более свежим, однако он проиграл своему главному сопернику- украинскому шахматисту, который и стал чемпионом. Но занять 2-3-е места для 20-летних – также большой успех для любого шахматиста», - заключил опытный специалист.
На вопрос «А1+», почему шахматная федерация Армении заявила один и тех же шахмаситов на следующих друг за другом турнирах, Арташес Минасян сказал:
«Чемпионат среди младше 20 лет – это особый турнир, в котором участвуют взрослые по возрасту шахматисты, юноши не идут. Однако  у нас сейчас самые сильные – это они и имеют право участвовать. Правда, я боялся, что они устанут после чемпионата 18-летних, но, фактически, мои опасения были неуместны. Если мы хотим завоевать медали, то нужно всегда выступать в боевом составе».