Բավարար չէին Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին ուղղված հարցերը․ Աշոտ Սարգսյանի բացահայտումները (տեսանյութ)
Եթե որևէ իշխանություն վախաժամկետ ազատ արձակի Նաիրի Հունանյանին, դա իրենց դեմ նոր Հաիրի Հունանյաններ ծնելու ճանապարհ կբացի, ասում է Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհ դարձած Կարեն Դեմիրճյանի իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Աշոտ Սարգսյանը։
Փաստաբանի խոսքերով եթե որևէ մեկը Հոկտեմբերի 27-ի բացահայտումը սկսի Ն․Հունանյանի ցուցմունքներից, այդ գործը երբեք չի բացահայտվի։ Նախ պետք է հավաքվեն փաստերը, որոնց հիման վրա նոր հարցաքննություն իրականացվի։ Եվ վստահեցնում է, որ մեծ թվով փաստեր արդեն իսկ հավաքված են, ու որոշ հակասությունների հասել են։ «Կազմակերպիչների բացահայտումը պետք է նախաքննությունը ապահովի, այդ ապացույցների ճնշման տակ նոր Ն․Հունանյանին հարցադրում անեն, որ նրա ցուցմունքը արժանահավատ լինի։ Նախկինում նախաքննությունը նրա ցուցմունքների հետևից է գնացել»,- ասում է Ա․Սարգսյանը։
Նա չի ընդունում այն կարծիքները, թե պետք է Ն․ Հունանյանին տալ վաղաժամկետ ազատվելու իրավունքից օգտվելու հնարավորություն և համագործակցելով՝ նրանից արժեքավոր տեղեկություններ ստանալ գործի բացահայտման համար։ «Համագործակցության փորձ ունեցել ենք՝ նրա քեռի Վռամ Գալստյանը դատավարության ժամանակ խնդրեց, որ զոհերի հարազատները գան, ինքը շատ կարևոր հայտարարություն ունի անելու։ Ես ասացի, որ հարազատների ներկայությունը շատ արագ կապահովենք և միջնորդեցի, որ Վ․Գալստյանը մնա դահլիճում։ Մի քանի րոպե հետո դատարանը որոշեց՝ ոչ։ Նրան տարան ներքև։ Եկան բոլոր այրիները, եկավ Վ․Գալստյանն ու ասաց, թե ուզում է ներողություն խնդրել հարազատներից»,- ասում է Ա․Սարգսյանը։
Վերջինս համոզված է, որ այդ ընթացքում Վ․Գալստյանին պարզապես արգելել են անել մտադրված հայտարարությունը։
Փաստաբանը դժգոհ է Հոկտեմբերի 1-ի նախաքննությունից ու նախաքննական թերությունները պայմանավորում է իշխանության ազդեցությամբ։ Նա գտնում է, որ իշխանությունները ճնշել են նախաքննական մարմնին, զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանին գործը չբացահայտելու համար։ Եվ հենց այդ ճնշման ազդեցությամբ էր, որ Գ․Ջհանգիրյանը չկարողացավ պահել գործի մանրամասները ԱԺ-ին ներկայացնելու խոստումը։ «Նա գալիս էր ԱԺ, ճամփին մտնում է նախագահի մոտ, հետո գալիս՝ ասում է, քանի զինդատախազ եմ, չեմ կարող ասել»,- հիշում է Ա․Սարգսյանը։
Փաստաբանը նաև բավարար չի համարում նախաքննության ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին ուղղված հարցերը և ափսոսում, որ իրենց չտրվեց նրանց հարց ուղղելու հնարավորությունը։ Նա անդրադարձավ նաև ԱԺ-ում Ռոբերտ Քոչարյանի և Նաիրի Հունանյանի խոսակցությանը և պնդեց, թե «զրո հավանականություն կա, որ չի ձայնագրվել այդ խոսակցությունը, որ ԱԱԾ-ն չունենար այդ ձայնագրությունը»։
Եվ Ա․Սարգսյանը գտնում է, որ դատախազությունն իր նախաձեռնությամբ պետք է վերաբացի Հոկտեմբերի 27-ի գործի քննությունը, քանի որ այդ ոճրագործության արդյունքում տուժել են ոչ միայն զոհերի հարազատները, այլև պետությունը։ «Բարի եղեք մի խումբ էլ ստեղծեք, որը կզբաղվի Հոկտեմբերի 27-ի գործով»,- իշխանություններին կոչ է անում նա։

Не было достаточно вопросов, адресованных Роберту Кочаряну и Сержу Саркисяну: Ашот Саркисян (видео)
Поддержи А1+!Если какая-либо власть досрочно освободит Наири Унаняна, это откроет дорогу, порождающую новых Наири Унанянов против них, говорит представитель правозащитников жертвы злодеяния 27-го октября Карена Демирчяна Ашот Саркисян.
По словам адвоката, если кто-либо начнет раскрытие 27-го Октября с показаний Н. Унаняна, это дело никогда не будет раскрыто. Сначала нужно собрать факты, на основании которых провести новый допрос. И заверяет, что большое число фактов уже собрано, и некоторые противоречия назрели. “Раскрытие организаторов должно обеспечить предварительное расследование, только под давлением этих фактов поставить новые вопросы перед Н. Унаняном, чтобы его показание было достоверным. Ранее предварительное расследование шло за его показаниями”, - говорит А. Саркисян.
Он не признает мнений, что нужно дать Н. Унаняну возможность воспользоваться правом на досрочное освобождение и, сотрудничая, получить от него ценные для раскрытия дела сведения.
“У нас была попытка сотрудничества: его дядя Врам Галстян во время судебного расследования попросил, чтобы пришли родственники погибших, он сделает очень важное заявление. Я сказал, что мы очень быстро обеспечим присутствие родственников и ходатайствовал, чтобы В. Галстян оставался в зале. Через несколько минут суд решил – нет. Его увели вниз. Пришли все вдовы, пришел В. Галстян и сказал, что хочет принести извинения родственникам”, - говорит А. Саркисян.
Последний уверен, что за это время В. Галстяну просто запретили делать задуманное заявление.
Адвокат недоволен предварительным расследованием 1-го Октября и обуславливает недостатки предварительного расследования влиянием власти. Он считает, что власти оказывали давление на орган прдварительного расследования, на военного прокурора Гагика Джангиряна за то, что не раскрыл дело. И именно под влиянием этого давления Г. Джангирян не смог сдержать обещание представить НС подробности дела. “Он шел в НС, по дороге заходит к президенту, потом приходит, говорит, поскольку я военный прокурор, не могу сказать”, - вспоминает А. Саркисян.
Адвокат также считает недостаточными вопросы, адресованные Роберту Кочаряну и Сержу Саркисяну во время предварительного расследования, и жалеет, что им не была дана возможность задать им вопрос. Он обратился к разговору Роберта Кочаряна и Наири Унаняна в НС и утверждал, что “нулевая вероятность, что этот разговор не был записан, что у СНБ нет этой записи”.
И А. Саркисян считает, что прокуратура по своей инициативе должна повторно открыть расследование дела 27-го октября, поскольку в результате этого злодеяния пострадали не только родственники погибших, но и государство. “Будьте добры, создайте еще одну группу, которая займется делом 27-го Октября”, - призывает он власти.