Հոկտեմբերի 27-ից հետո ինչո՞ւ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց, և Ռ․Քոչարյանն ընդունեց նրա հրաժարականը (տեսանյութ)
ՀՀ Գերագույն խորհրդի և Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանն ասում է՝ մենք չգիտենք՝ ինչու կատարվեց Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը։ Մենք ընդամենը գիտենք, թե ով կատարեց այն, բայց մինչև հիմա համոզված չենք, որ այն պատվեր չի եղել։ «Կար և՛ ցանկություն, և՛ պատվեր, և՛ թողտվություն։ Եթե օրվա իշխանությունն աչքի տակով չնայեր այդ գործընթացին, կարող էր կանխել։ Միշտ հարց էր առաջացել, թե ում էր դա ձեռնտու»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Վ․Խաչատրյանը հիշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մի օր Զանգեզուր էր գնացել և այսպիսի արտահայտություն արել․ «Ինչ վատ է, որ գաս, կարմիր լենտը կտրես, գնաս տուն»։
«Այդպիսով նա ցույց տվեց, որ գոհ է իր վիճակից, բայց պարզ էր, որ գոհ չէր։ Երբ Վազգեն Սարգսյանն ու Կարեն Դեմիրճյանը սպանվեցին, նրա մոտ գերակշռեց վայելելու ձգտումը։Նա աշխատում էր, բայց վայելքն ու հարստությունը դարձան առաջնային»,- ասաց նա։
Վ․Խաչատրյանի խոսքերով՝ Ռ․Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը չունեցան այն գիտակցումը, որ պետական ինստիտուտները կարևոր են, որ չի կարելի դրանք այլասերել, ենթարկեցնել ինչ-որ մեկի կամքին ու ծառայեցնել սեփական ունեցվածի բազմապատկմանը։
«Ռոբերտ Քոչարյանը ստվերային տնտեսության վարպետներին բերեց ԱԺ, որոնք այսօր հիվանդանում են, Հայաստանում չեն կարող ապրել ու փախնում են»,- հավելեց Վիգեն Խաչատրյանը։
Վերադառնալով Հոկտեմբերի 27-ի թեմային՝ վերջինս գտնում է, որ նախկին իշխանություններին ձեռնտու չէր բացահայտել այդ ոճրագործությունը։ Եվ հարց է բարձրացնում՝ Հոկտեմբերի 27-ից հետո ինչո՞ւ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց, և Ռոբերտ Քոչարյանն ընդունեց նրա հրաժարականը։
«Հետո ինչո՞ւ վերակենդանացրեց նրան։ Որովհետև նրան ավելի կարևոր էր ունենալ վստահելի անձնավորություն,նրան կառավարելի մարդիկ էին պետք, Ս․Սարգսյանը լրիվ կառավարելի էր։ Իսկ հրաժարականը տվեց հասարակության դժգոհությունը մեղմելու համար։ Ասաց՝ խնդրեմ, ովքեր մեղավոր են, թող պատասխան տան։ Բայց երբ դատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանն ասաց՝ ես բան ունեմ ձեզ պատմելու, նրան արգելեցին գնալ ԱԺ և հաջորդ օրը աշխատանքից ազատեցին։ Ո՞նց եղավ, որ Անդրանիկ Մարգարյանը, լինելով Վազգեն Սարգսյանի կուսակցության ղեկավարը, պահանջում էր հրաժարականներ, հանկարծ նրան առաջարկեցին վարչապետ, ու մոռացավ, որ հրաժարականներ էր պահանջում։ Այն բանի դիմաց, որ նստեց վարչապետ։ Բոլորը ասում էին, թե նա շատ լավ մարդ է»,- ասաց Վ․Խաչատրյանը։
Խոսելով Ռ․Քոչարյանին վերագրվող և մեղսագրվող արարքների մասին՝ հավելեց, թե նախկին նախագահը բոլորից լավ գիտի, թե ինչ հանցանքներ է կատարել, պարզապես հիմա պայքարի մեջ է՝ ընդունի՞ դրանք, թե՞ ոչ։ «Իսկ Ռ․ Քոչարյանիշրջապատն ամենալկտի ձևով օգտվում է նրա ողբերգությունից ու փողեր է աշխատում։ Գոնե հարազատներին հեռու պահի այդ պայքարից»,- եզրափակեց Վ․Խաչատրյանը։

Почему Серж Саркисян подал в отставку после 27-го октября и Р. Кочарян принял его отставку? (видео)
Бывший депутат Верховного совета и Национального собрания РА Виген Хачатрян говорит: мы не знаем, почему было совершено злодеяние 27-го Октября. Мы всего лишь знаем, кто его совершил, но до сих пор не уверены, что это не было заказом. “Было и желание, и заказ, и попустительство. Если б власти того времени не смотрели бы на этот процесс сквозь пальцы, могли бы предотвратить. Всегда возникал вопрос, кому это выгодно”, - сказал он в беседе с “А1+”.
В. Хачатрян вспомнил, что Роберт Кочарян однажды отправился в Зангезур и сказал: “Плохо что ли, приезжаешь, перерезаешь красную ленточку, идешь домой”.
“Тем самым он показал, что он доволен своим состоянием, но было ясно, что он не был доволен. Когда Вазген Саркисян и Карен Демирчян были убиты, у него стало преобладать стремление к наслаждению. Он работал, но наслаждение и богатство стали первичными”, - сказал он.
По словам В. Хачатряна, у Р. Кочаряна и Сержа Саркисяна не было того осознания, что государственные институты важны, что нельзя их извращать, подчинать чьей-либо воли и ставить на службу преумножению своего имущества.
“Роберт Кочарян привел в НС мастеров теневой экономики, которые сейчас заболевают, не могут жить в Армении и убегают”, - добавил Виген Хачатрян.
Возвращаясь к теме 27-го Октября, последний находит, что прежним властям было  невыгодно раскрывать это злодеяние. И поднимает вопрос: почему после 27-го Октября Серж Саркисян подал в отставку и Роберт Кочарян принял его отставку?
«Почему потом реанимировал его? Потому что для него было важнее иметь доверенное лицо, ему нужны были управляемые люди, С. Саркисян был полностью управляемым. А в отставку он подал для смягчения  недовольства общества. Сказал: пожалуйста, кто виноват, пусть отвечают. Но когда прокурор Гагик Джангирян сказал: мне нечего вам рассказать, ему запретили пойти в НС и на следующий день уволили с работы. Как случилось, что Андраник Маргарян, будучи главой партии Вазген Саркисяна, требовал отставок, вдруг ему предложили должность премьер-министра, и он забыл, что требовал отставок. За то, что он сел в кресло премьера. Все говорили, что он очень хороший человек”, - сказал В. Хачатрян.
Говоря о приписываемых и вменяемых Р. Кочарянах поступках, добавил, что бывший президент лучше всех знает, какие преступления он совершил, просто сейчас он борется: признать их или нет? “А окружение Р. Кочаряна самым подлым способом пользуется его трагедией и зарабатывает деньги. Хотя бы родных удержал вдали от этой борьбы”, - заключил В. Хачатрян.