Առավոտյան մի հայտարարություն է անում, երեկոյան՝ լրիվ այլ․ Շարմազանովը՝ Փաշինյանի մասին
«Վիտալի Բալասանյանի նկատմամբ հարձակումը, որ տեղի է ունենում Նիկոլ Փաշինյանի կողմնակիցների միջոցով, ոչ այլ ինչ է, քան մեր Արցախյան հերոսամարտի և հաղթանակի արժեքի նվազեցում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
Ինչ վերաբերում է Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի հայտարությանը, թե այս իշխանությունները Արցախի հարցում շարունակում են Լևոն Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական գիծը, Էդուարդ Շարմազանովն արձագանքեց․
«Ես երբեք առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ Արցախի հարցում ունեցած կարծիքների  ջատագովը չեմ եղել, բայց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ի տարբերություն Նիկոլ Փաշինյանի, ունեցել է և կարծում եմ ՝ ունի խիզախություն իր կարծիքը, թեկուզ, որ դուր չի գալիս մեզ,  հստակ ասել։ Նա դեռևս 1992 թվականի մարտի 5-ին հստակ նշել է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ին տված հարցազրույցում, որ ինքը դեմ չի լինի, եթե Արցախը, որպես ինքնավար հանրապետություն, լինի Ադրբեջանի կազմում»:
Ըստ ՀՀԿ խոսնակի՝  Նիկոլ Փաշինյանը տրամագծորեն տարբեր բաներ  է ասում․
«Մենք ապրում ենք մի ղեկավարի ժամանակաշրջանում, ով առավոտյան մի հայտարարություն է անում,  երեկոյան՝ լրիվ այլ, ՄԱԿ-ի ամբիոնից մի բան է ասում, Ստեփանակերտում՝ լրիվ այլ: Սա խայտառակություն է»:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի վարած տնտեսական քաղաքականությանը՝ պարոն Շարմազանովն ասաց․
«Կարեն Կարապետյանի կառավարությունը 10,7 տոկոս տնտեսական ակտիվությամբ հեռացել է. դու կերազես այսօր 10,7 տոկոս ունենաս: 4․9 տոկոսով տնտեսական զարգացում և թռիչքային աճ հնարավո՞ր է»։

Утром делает одно заявление, вечером – совершенно другое: Шармазанов о Пашиняне
Поддержи А1+!«Атака на Виталия Баласаняна, которая имеет место посредством сторонников Никола Пашиняна, это ничто иное, как снижение ценности нашей Арцахской героической битвы и победы»,- сегодня на встрече с журналистами заявил пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
Касательно заявления бывшего секретаря Совета безопасности Арцахской Республики Виталия Баласаняна, что эти власти в вопросе Арцаха продолжают политическую линию Левона Тер-Петросяна, Эдуард Шармазанов отреагировал:
«Я никогда не был сторонников мнения первого президента Левона Тер-Петросяна по Арцахскому вопросу, но Левон Тер-Петросян, в отличие от Никола Пашиняна, имел и думаю имеет смелость четко выразить свое мнение, несмотря на то, что оно нам не нравится. Он еще 5-го марта 1992 года четко отметил в интервью «Комсомольской правде», что не будет против, если Арцах, как суверенная республика, будет в составе Азербайджана».
По мнению пресс-секретаря РПА, Никол Пашинян делает диаметрально противоположное:
«Мы живем в период руководителя, который утром делает одно заявление, вечером – совершенно иное, одно говорит с кафедры ООН, в Степанакерте – совершенно другое. Это – позор».
Обратившись к проводимой Николом Пашиняном экономической политике, господин Шармазанов сказал:
«Правительство Карена Карапетяна ушло с 10,7% экономической активностью, ты будешь мечтать сегодня иметь 10,7%. Возможно ли экономическое развитие и скачкообразный рост с 4,9%?».