Գագիկ Ծառուկյանը անընդունելի է համարում Հրայր Թովմասյանի աղջիկներին հարցաքննության կանչելը
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և նրա ընտանիքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
«Եթե որևէ գործունեության մեջ հանցակազմ կա, ապա պատժելի է, բայց ես, տեսնելով, որ նրա աղջիկների նկատմամբ քննություն է տարվում, դա ինձ համար անընդունելի է: Եթե այսօր հիմնական խնդիրը Հրայր Թովմասյանն է, ապա խնդիր չկա, թող ներկայացնեն, որ նա ինչ-որ հանցանք է կատարել, մենք բոլորս կողմ ենք՝ թող պատժեն, բայց ես որպես հայ մարդ տեսնելով, որ աղջիկներին հարցաքննության են կանչում, դա ինձ համար անընդունելի է»,- պարզաբանեց Գագիկ Ծառուկյանը:
ԲՀԿ ղեկավարի խոսքով՝ իրավապահ մարմինները իրենց քայլերով անհարմար վիճակում են դնում վարչապետին: Գագիկ Ծառուկյանը չմեկնաբանեց, թե իրավապահ մարմինների քայլերը քաղաքական հետապնդում որակո՞ւմ է, թե՞ ոչ:
«Ես չեմ կարող ասել, տեսնենք, թե ընթացքը ինչպես է կատարվում»,- ասաց նա և հիշեցրեց, որ չմասնակցեցին Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ նախագծի քվեարկությանը՝ պատճառաբանելով, թե հիմքերը թույլ են, և նույնիսկ ՍԴ-ն չընդունեց վարույթ:
Ի դեպ, Գագիկ Ծառուկյանը համակարծիք չէ այն պնդման հետ, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը լեգիտիմ չէ:
«Էդ ո՞վ է ասում, ես ուզում եմ հիմնավորած բերեն, որ լեգիտիմ չէ, մենք էլ ասենք՝ լեգիտիմ չէ, բայց այսօր ո՞վ է այդ հարցը բերել դրել: Մենք ասում ենք, որ պատրաստ ենք քննարկել, և եթե պարզվի՝ ինչ-ոչ բան կա, մենք կողմ կլինենք, բայց այսօր ամեն մեկը դատարկ-դատարկ բան է ասում և բոլորին շփոթության մեջ է գցում»,- ասաց նա:

Гагик Царукян считает неприемлемым вызов на допрос дочерей Грайра Товмасяна
Глава фракции “Процветающая Армения” Гагик Царукян сегодня во время беседы с журналистами в парламенте обратился к ситуации, созданной вокруг председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и его семьи.
“Если в какой-либо деятельности есть состав преступления, то наказуемо, но я, видя, что в отношении его дочерей ведется расследование, это для меня неприемлемо. Если сегодня основная проблема – это Грайр Товмасян, то нет проблемы, пусть представят, что он совершил какое-либо правонарушение, все мы за: пусть накажу, но я как армянин, видя, что девушек вызывают на допрос, это для меня неприемлемо”, - пояснил Гагик Царукян.
По словам главы ППА, правоохранительные органы своими шагами ставят премьер-министра в неловкое положение. Гагик Царукян не прокомментировал, квалифицирует ли он шаги правоохранительных органов как политическое преследование или нет?
“Я не могу сказать, посмотрим, как идет процесс”, - сказал он и напомнил, что не приняли участия в голосовании проекта относительно прекращения полномочий Грайра Товмасяна, мотивируя, что основания слабы и даже КС не принял к производству.
Кстати, Гагик Царукян не согласен и с тем утверждением, что председатель КС Грайр Товмасян нелегитимен.
“Кто это говори? Я хочу, чтобы обосновано привели, что нелегитимен, мы скажем: не легиимен, но сегодня кто принес положил этот вопрос? Мы говорим, что готовы обсуждать, и если выяснится что-то есть, мы будем за, но сегодня каждый пустословит и всех вводит в замешательство”, - сказал он.