Աշխարհի տարբեր ծայրերից Երևան կժամանեն հայտնի կոմպոզիտորներ
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ներկայանում է նոր մեգանախագծով. նոյեմբերի 1-9 Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը։ Նախաձեռնության շրջանակում աշխարհի տարբեր ծայրերից Երևան կժամանեն մեր օրերի լեգենդար կոմպոզիտորները՝ Ցիգան Չենը, Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, Ալեքսեյ Շորը, Գեորգս Պելեցիսը, Ալեքսանդր Չայկովսկին և Կառլ Ջենկինսը, նրանց կմիանա նաև մեր մեծանուն մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանը։ Այս կոմպոզիտորներն այսօր ստեղծում են դասական արվեստը, նրանք դասական երաժշտության մերօրյա հերոսներն են:
Սա աշխարհում առաջին փառատոնն է, որը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում մեկ տեղում տեսնելու բազմաթիվ աշխարհահռչակ կոմպոզիտորների մի ամբողջ աստղաբույլ: Փառատոնային համերգներից յուրաքանչյուրը կնվիրվի կոմպոզիտորներից մեկին, որի ընթացքում կներկայացվեն հեղինակների ստեղծագործությունները։ Կոմպոզիտորների գործերը կկատարեն աշխարհում մեծ հռչակ ունեցող մենակատարներ:
Երեկո կնվիրվի նաև վրացի մեծ կոմպոզիտոր Գիա Կանչելիի հիշատակին, ով մեկ ամիս առաջ հրաժեշտ տվեց կյանքին։ Մաեստրո Կանչելին նույնպես հրավիրված էր մասնակցելու «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնին, ցավոք, մենք չենք վայելի կոմպոզիտորի ֆիզիկական ներկայությունը, սակայն նրա երաժշտությունը կթևածի՝ ապրեցնելով մեծ կոմպոզիտորի հիշատակը։
Համերգային ծրագրերը կներկայացնեն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերը՝ դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանի, Էդուարդ Թոփչյանի,  Կառլ Ջենկինսի և Քշիշտոֆ Պենդերեցկու ղեկավարությամբ։
Այս մեծամասշտաբ և յուրօրինակ ծրագրի նպատակն է հանդիսատեսին հնարավորություն տալ հանդիպելու մեր ժամանակի լեգենդներին և կենդանի կատարմամբ վայելելու նրանց երաժշտությունը:
«Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի կազմակերպիչներն են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Եվրոպայի աջակցության մշակութային հիմնադրամը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

В Ереван прибудут известные композиторы со всего мира
Государственный симфонический оркестр Армении представляет новый мегапроект. С 1 по 9 ноября в Армении впервые пройдет композиторский фестиваль “Современные классики”.
В рамках инициативы в Ереван прибудут легендарные композиторы современности. Чэнь Циган, Кшиштоф Пендерецкий, Алексей Шор, Георгс Пелецис, Александр Чайковский и Карл Дженкинс, к ним присоединится и наш великий маэстро Тигран Мансурян. Эти композиторы сегодня создают классическое искусство, они являются героями современной классической музыки.
Это первый в мире фестиваль, который предоставит уникальную возможность - увидеть в одном месте целую плеяду всемирно известных композиторов. Каждый из фестивальных концертов будет посвящен одному из композиторов, в ходе которого будут представлены произведения автора. Произведения композиторов исполнят всемирно известные солисты.
Вечер будет посвящен памяти великого грузинского композитора Гии Канчели, который ушел из жизни месяц назад.
Маэстро Канчели также был приглашен на композиторский фестиваль “Современные классики”, к сожалению, мы не сможем насладиться физическим присутствием композитора, однако в память великого композитора прозвучит и его музыка.
Концертные программы представят Государственный симфонический оркестр Армении и Национальный филармонический оркестр Армении под руководством дирижеров Сергея Смбатяна, Эдуарда Топчяна, Карла Дженкинса и Кшиштофа Пендерецкого. Цель этой крупномасштабной и уникальной программы - дать зрителям возможность встретиться с легендами нашего времени и насладиться их музыкой.
Организаторами композиторского фестиваля “Современные классики” являются Государственный симфонический оркестр Армении, Европейский фонд содействия культуре при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.