Որպեսզի խորհրդարանը չդառնա «Երևանի ազգային ժողով»․ պատգամավորն առաջարկում է մարզերից մարդկանց ներգրավել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄիացյալ Նահանգների միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ֆինանսավորմամբ այսօր «Օպերա Սյութ» հյուրանոցում քննարկում էր կազմակերպվել քաղաքականության մեջ կանանց ներկայացվածության թեմայով։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Սոցիալական և առողջապահական հանձնաժողովի անդամ Սրբուհի Գրիգորյանի համար քաղաքականությունը կրեդիտի նման է․ «Տալիս, տալիս, տալիս ես, հետո ստանում ես»։
«Ինչպես ես ստացա՝ եկա Ազգային ժողով»,- նշեց պատգամավորը։
Գրիգորյանն ասաց նաև, թե քանի որ նախարարներից կին է միայն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը, և լինելով՝ ԱԺ ՍԱ հանձնաժողովի անդամ՝ իր համար դժվար է քննադատել «այդ միակ կին նախարարին»։ Գրիգորյանը հավելեց, որ 2012-ից սկսած տարիներ շարունակ նպաստել է նրան, որ կանայք մտնեն քաղաքականություն։
«Կառավարությունն ինքը պետք է գործնական քայլեր կատարի․ նշանակի կին մարզպետ, նշանակի կին նախարար։ Այո՛, իրավամբ նշվեց, որ մենք ունենք բավականին հզոր կանանց պոտենցիալ, ուրեմն ի՞նչն է խանգարում, որպեսզի ունենանք ֆինանսական ոլորտներում ու մնացած ոլորտներում կանանց ներգրավվածություն և կին փոխվարչապետ։ Ի՞նչն է խանգարում, չի խանգարում․ դա կարող է անել կառավարությունը»,- շարունակեց Սրբուհի Գրիգորյանը։
Պատգամավորը մի շարք առաջարկներ ունի քվոտաների հետ կապված․ կանանց և տղամարդկանց քվոտաներ պետք է լինեն մարզերից, որպեսզի խորհրդարանը «չդառնա Երևանի ազգային ժողովը»։
«Քվոտաներ կառավարությունում․ նախարարություններ, այո՛, դիվանագիտական կորպուսում կանանց ներգրավելու համար։ Ես առաջարկում եմ նաև կուսակցության կառավարող խորհրդի 1/3-ն առնվազն լինեն կանայք, որպեսզի նրանց ձայնը լսելի լինի նաև կուսակցության խորհուրդներում։ Եվ այն կուսակցությունները, որոնք շատ մեծ թվով կանայք ունեն իրենց կազմում, կարծում եմ, որ նաև խթանելու համար պետք է նաև պետության կողմից օժանդակություն ստանան»,- եզրափակեց ԼՀ պատգամավորը։

Чтобы парламент не превратился в «Национальное собрание Еревана», депутат предлагает привлечь людей из регионов (видео)
При финансировании Международного агентства развития Соединенных Штатов (USAID) сегодня в гостинице «Опера Сьют» было организовано обсуждение на тему вовлеченности женщин в политику.
Депутат от фракции «Светлая Армения», член Комиссии по социальным вопросам и вопросам здравоохранения Србуи Григорян считает, что политика похожа на кредит: «Отдаешь, отдаешь, отдаешь, потом получаешь».
«Как я получила – пришла в Национальное собрание», - отметила депутат.
Григорян также сказала, что поскольку среди министров единственная женщина – министр труда и по социальным вопросам Заруи Батоян, и будучи членом комиссии по социальным вопросам и вопросам здравоохранения НС, ей трудно критиковать «эту единственную женщину-министра». Григорян добавила, что начиная с 2012 года многие годы способствовала тому, чтобы женщины вступили в политику.
«Правительство само должно совершить практические шаги, назначить женщину губернатора, назначить женщину министра. Да, было справедливо отмечен, что у нас есть достаточно мощный потенциал женщин, значит что мешает, чтобы у нас была вовлеченность женщин в финансовую сферу и в остальные сферы и женщина-премьер-министр. Что мешает? Не мешает – это может сделать правительство», - продолжила Србуи Григорян.
У депутата есть ряд предложений, связанных с квотами, должны быть квоты женщин и мужчин из регионов, чтобы парламент «не превратился в Национальное собрание Еревана».
«Квоты в правительстве, министерства, да, для привлечения женщин в дипломатическом корпусе. Я предлагаю также, чтобы как минимум 1/3 совета правления партии были  женщины, чтобы их голос был слышим в советах партии. И те партии, в которых очень большое число женщин в составе, думаю, также для стимулирования должны также получить поддержку со стороны государства», - заключила депутат от СА.