Իլհամ Ալիևը վերահաստատում է, որ չի պատրաստվում գնալ խաղաղ կարգավորման․ Տաթևիկ Հայրապետյան (տեսանյութ)
«Ադրբեջանի նախագահը վերահաստատում է իրենց քաղաքական թիմի սկզբունքը, որ չի պատրաստվում գնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և փոխզիջումային լուծմանը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Տաթևիկ Հայրապետյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, թե «տարածքային ամբողջականության» հետ կապված որևէ փոխզիջման հարց չի կարող լինել և այն բանակցությունների առարկա չէ և չի էլ լինի»։
«Նշել, որ չի լինելու որևէ փոխզիջում «տարածքային ամբողջականության» տեսանկյունից, նշանակում է պատրաստ չլինել իրական և առարկայական բանակցություններին, որը բազմիցս վերահաստատել է և այդ ուղղությամբ քայլեր է անում նման հայտարարություն տարածելով»,- ընդգծեց Տաթևիկ Հայրապետյանը։
Պատգամավորից հարցրեցինք՝ բանակցությունների վրա կարո՞ղ է ազդել Իլհամ Ալիևի այս և այն հայտարարությունը, թե «Ղարաբաղը Ադրբեջան է և բացականչական նշան»։ Տաթևիկ Հայրապետյանը դրական արձագանքեց և ընդգծեց․
«Այս ընթացքում մենք փորձում ենք առաջ մղել օրակարգ, որտեղ բացառում ենք ատելության խոսքը, ռազմատենչ հայտարարությունները և կառուցողական խոսքի օգտին ենք հանդես գալիս, իսկ նման հայտարարությունները խնդրահարույց են և նոր խնդիրներ են առաջ բերում բանակցային գործում։ ԱԳ նախարարն էլ է ասել, որ մենք չենք բանակցելու ատրճանակը ճակատին դրած, դա առողջ գործընթաց չէ։ Խաղաղությունը պետք է թե՛ Հայաստանին, թե՛ Արցախին, թե՛ Ադրբեջանին, և քանի դեռ չկա նման գիտակցում Ադրբեջանում, մենք շարունակելու ենք բանակցային խաղաղ գործընթացը, բայց միևնույն ժամանակ պատրաստ ենք լինելու ցանկացած զարգացման, ընդհուպ ռազմական գործողությունների վերսկսումը»,- ասաց Տաթևիկ Հայրապետյանը։

72071497_2622308874498905_5038878047101517824_n
Ильхам Алиев подтверждает, что не собирается идти на мирное урегулирование: Татевик Айрапетян (видео)
“Президент Азербайджана подтверждает принцип их политической команды, что не собирается идти на мирное урегулирование и компромисное решение Нагорно-Карабахского конфликта”, - в беседе с “А1+” сказала член постоянной комиссии по внешним сношениям Национального собрания Татевик Айрапетян, обратившись к заявлению президента Азербайджана Ильхама Алиева, что в связи с “территориальной целостностью” никакого компромиссного решения быть не может и это не является и не будет являться предметом переговоров”.
«Отметить, что не будет никакого компромисса с точки зрения “территориальной целостности” означает не быть готовым к реальным и предметным переговорам, что неоднократно подтверждал и делает шаги в этом направлении, распространяя подобное заявление»,- подчеркнула Татевик Айрапетян.
Мы спросили у депутата, может ли повлиять на переговоры это заявление Ильхама Алиева, а также заявление о том, что «Карабах – это Азербайджан и восклицательный знак». Татевик Айрапетян отреагировала положительно и подчеркнула:
«За это время мы пытаемся продвинуть повестку, где исключаем речь ненависти, милитаристские заявления и выступаем в пользу конструктивной речи, а подобные заявления проблематичны и вызывают новые проблемы в переговорном деле. Министр ИД также сказал, что мы не будем вести переговоры с дулом пистолета у лба, это – не здоровый процесс. Мир нужен и Армении, и Арцаху, и Азербайджана, и пока нет подобного осознания в Азербайджане, мы будем продолжать мирный переговорный процесс, но в то же время будем готовы к любому развитию событий, вплоть до возобновления военных действий»,- сказала Татевик Айрапетян.