«Ցոլակ Խաչատրյանն ընդդեմ Պաշտպանության նախարարության» գործով որոշումը հրապարակվեց (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի քաղաքի Վերաքննիչ վարչական դատարանում, դատավոր Արթուր Պողոսյանի նախագահությամբ, դատավորներ Հովսեփ Բեդևյանի և Արա Բաբայանի մասնակցությամբ, հրապարակվեց «Ցոլակ Խաչատրյանն ընդդեմ Պաշտպանության նախարարության» գործով ներկայացված բողոքների վերաբերյալ որոշումը:
Վերաքննիչ բողոք էին ներկայացրել Պաշտպանության և Ֆինանսների (դրամական հարցերի դեպքում սովորաբար որպես կողմ է հանդես գալիս) նախարարությունները, ինչպես նաև պահեստազորի մայոր Ցոլակ Խաչատրյանը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Խաչատրյանն ասաց, որ որոշմամբ Պաշտպանության նախարարության և Ֆինանսների նախարարության բողոքներն ամբողջությամբ մերժվել են։
«Մեր ներկայացրած բողոքը մասնակի է բավարարվել։ Մենք հայցապահանջ էինք ներկայացրել 307 օրվա չտրամադրված արձակուրդների դիմաց փոխհատուցման համար։ Այն բավարարվել է 288 և կես օրվա համար, այսինքն՝ 11,5 օրով ավելացել է առաջին ատյանի դատարանի որոշման համեմատ։ Հաշվարկվող 0,15 տոկոսով տուժանքը ևս մասնակի է բավարարվել օրենքի տեսանկյունից։ Այսինքն՝ օրենքը նախատեսում է, որ մայր գումարից ավելի չի կարող տոկոսային գումարը կազմել»,- նշեց պահեստազորի մայորը։
Խաչատրյանն հավելեց, որ գոհ է դատարանի որոշումից, որովհետև գործի փաստական հանգամանքները միանշանակ դրա մասին են վկայում։ Իսկ զորացրման 15-ապատիկի վճարման հարցը, ըստ Ցոլակ Խաչատրյանի տեղեկությունների, Կառավարությունից կարգադրություն է տրվել Պաշտպանության նախարարությանը, որպեսզի 7 օրվա ընթացքում կատարվի համապատասխան հաշվարկն ու վճարումը։ «Կարգադրությունն իջեցվել է ուրբաթ օրը, այսինքն՝ մինչև եկող երեքշաբթի օրն արդեն, ըստ էության, պաշտպանության նախարարությունը նաև պարտավորվածություն է կրում վճարել»,- շարունակեց նա։
Մայորի համար ցավալի է, որ ստիպված է եղել դիմել դատարան՝ օրենքով իր հասանելիքի համար։ «Հուսով եմ՝ այսուհետև մյուս զինծառայողները, ովքեր ևս ունեն նմանատիպ խնդիրներ, նմանատիպ արգելքների այլևս չեն հանդիպի և հեշտությամբ կստանան իրենց հասանելիք գումարները»,- ընդգծեց Խաչատրյանը։
«Իրավունքի սահման» ընկերության տնօրեն, իրավապաշտպան, պահեստազորի գնդապետ Գևորգ Հովհաննիսյանը, որը նույնպես դատարանում էր, ասաց, որ տվյալ ակտով պաշտպանվում են բազմահազարավոր զինծառայողների շահերը՝ չօգտագործված արձակուրդների համար փոխհատուցման իրավունքի կապակցութամբ։ «Այստեղ մնում են անելիքները․ Պաշտպանության նախարարությանը հետամուտ լինել տվյալ շահառուների խմբի իրավունքների բավարարմանը և չծանրաբեռնել դատական համակարգն ավելորդ և պարտվելու ենթակա դատական գործերով»,- ընդգծեց իրավապաշտպանը։
Հիշեցնենք, որ Առաջին ատյանի դատարանում պահեստազորի մայոր Ցոլակ Խաչատրյանը (զորացրվելուց հետո իր պահանջով համապատասխան դրամական փոխհատուցում չստանալուց հետո) վերջնահաշվարկ էր պահանջել Պաշտպանության նախարարությունից․ վճարել ամենամյա չօգտագործված արձակուրդի դիմաց դրամական հատուցում՝ 10 միլիոն երկու հարյուր մեկ հազար երեք հարյուր տասնինը դրամի չափով և դրա վրա հաշվարկվող տուգանքը օրական 0.15 տոկոսի չափով սկսած 24.12.2014թ. մինչև պարտավորության փաստացի կատարման օրը։
Ըստ կայացրած վճռի՝ դատարանը պարտավորեցրել էր Պաշտպանության նախարարությանը պահեստազորի մայորին տրամադրել 277 օր չօգտագործված արձակուրդի դիմաց հատուցում, իսկ մնացածի մասով հայցը մերժել էր։ Նախարարությանից հօգուտ Ցոլակ Խաչատրյանի պետք է նաև բռնագանձվեր 4.000 ՀՀ դրամ՝ որպես հայցադիմումի համար վճարված պետական տուրքի հատուցում։ Նախարարությունները բողոքարկել էին Առաջին ատյանի վճիռը։
Ցոլակ խաչատրյանը նույնպես բողոքարկել էր վճիռը, քանի որ պահանջել էր 307 օրվա դիմաց փոխհատուցում տրամադրել, այսինքն՝ 30 օրվա մասով դատարանը մերժել էր։
«Ու նաև մենք ասում էինք, որ վճարման տրման ժամկետները խախտելու համար պիտի նաև մեզ տույժ վճարվի օրական 0,15 տոկոսի չափով 2014 թվականից առայսօր․ այս մասով էլ դատարանը մերժել էր»,- մեզ հետ զրույցում մանրամասնել էր պահեստազորի մայորի փաստաբան Կարեն Տոնոյանը։
Հավելենք, որ Խաչատրյանը տևական ժամանակ է՝ պահանջներ ունի պաշտպանության նախարարությունից։ Նա հաճախակի հանդես է եկել հացադուլներով։

Опубликовано решение по делу «Цолак Хачатрян против Министерства обороны» (видео)
В Апелляционном административном суде города Еревана, под председательством Артура Погосяна, при участии судей Осепа Бедевяна и Ара Бабаяна, опубликовано постановление относительно жалоб, поданных по делу “Цолак Хачатрян против Министерства обороны”.
Апелляционную жалобу подали министерства обороны и финансов (в случае денежных вопросов обычно выступает в качестве стороны), а также майор войск запаса Цолак Хачатрян.
В беседе с «А1+» Хачатрян сказал, что этим постановлением жалобы Министерства обороны и Министерства финансов полностью отклонены.
В беседе с «А1+» Хачатрян сказал, что постановлением жалобы Министерства обороны и Министерства финансов полностью отклонены.
«Поданная нами жалоба частично удовлетворена. Мы подали исковое заявление для компенсации за 307 дней непредоставленных отпусков. Она была удовлетворена для 288 с половиной дней, то есть увеличил на 11,5 дней по сравнению с решением суда первой инстанции. Рассчитываемый по 0,15% штраф также частично удовлетворен с точки зрения закона. То есть закон предусматривает, что сумма процентов не может превышать основную сумму»,- отметил майор войска запаса.
Хачатрян добавил, что доволен решением суда, поскольку фактические обстоятельства дела однозначно свидетельствуют об этом. А по вопросу 15-кратной выплаты демобилизации, по сведениям Цолака Хачаряна, Правительство распорядилось, чтобы Министерство обороны в течение 7 дней произвело соответствующий расчет и выплату.  «Распоряжение спустили в пятницу, т. е. до следующего вторника уже, по сути, министерство обороны также несет обязанность выплатить»,- продолжил он.
Для майора больно, что он вынужден обращаться в суд за тем, что причитается ему по закону.  «Надеюсь, что отныне другие военнослужащие, у которых также есть подобные проблемы, более не столкнутся с препятствиями и с легкостью получат причитающиеся им суммы»,- подчеркнул Хачатрян.
Директор компании «Граница права», правозащитник полковник в запасе Геворг Ованнисян, который также находился в суде, сказал, что данным актом защищаются интересы многотысячных военнослужащих в связи с их правом на компенсацию за неиспользованные отпуска.  «Здесь остается сделать следующее: Министерству обороны следить за удовлетворением прав данной группы бенефициаров и не перегружать судебную систему излишними и подлежащими проигрышу судебными делами»,- подчеркнул правозащитник.
Напомним, что в суде первой инстанции майор войска запаса Цолак Хачатрян (не получив соответствующей денежной компенсации по своему требованию после демобилизации) потребовал окончательный расчет у Министерства обороны: выплатить денежную компенсацию за неиспользованный ежегодный отпуск в размере 10 миллионов двухсот одной тысячи трехсот девятнадцати драм и начисленный на нее штраф в размере 0,15% с 24.12.2014г. до дня фактического исполнения обязательства.
Согласно вынесенному решению, суд обязан Министерство обороны предоставить майору компенсацию за 277 дней неиспользованного отпуска, а по остальной части иск был отклонен. От министерства в пользу Цолака Хачатряна должно было быть также взыскано 4.000 драм РА в качестве компенсации государственной пошлины, уплаченной за исковое заявление. Министерства обжаловали решение первой инстанции.
Цолак Хачатрян также обжаловал решение, поскольку требовал предоставить компенсацию за 307 дней, то есть суд отказал по части 30 дней.
«И мы также говорили, что за нарушение сроков выплаты нам также должен быть выплачен штраф в размере 0,15% в день, начиная с 2014 года по сей день, по этой части суд также отклонил»,- в беседе с нами детализировал адвокат майора в запасе Карен Тоноян.
Добавим, что Хачатрян длительное время предьявлял требования к министерству обороны. Он часто выступал с голодовками.